Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a neve az alábbi légköri...

Mi a neve az alábbi légköri jelenségnek?

Figyelt kérdés

Tegnap, a rekkenő hőségben egy szántóföld mellett elhajtva láttam egy - nem tudok jobb meghatározást rá - mini- / törpetornádót. A felemelkedő por által úgy 10 - 15 méteres magasságig volt kivehető és a magasságához képest karcsú tölcsér volt, éles "határral".


Félre is húzódtam, hogy megcsodálhassam, s úgy fél percig még kivehető volt (nem tudom, akkor már mióta "élt"), s ezután is csak azért tűnt el, mert mozgása közben elhagyta a szántóföldet, s onnantól már a barna földpor helyett, csak a felkapott száraz fűszálak, levelek mutatták, hogy továbbra is működik.


Nem csak egy kósza, rövid "feláramlás" volt, ami pl a nyolcvanas években néha felkapta a strandon a napernyőket pár méterre néhány másodperc erejéig, hanem hosszan, stabilan "üzemelő", tovamozgó tölcsér, pont olyan, mint egy tornádó, mindössze sokkal kisebb, illetve felhők nélküli.


A meteorológiai terminológiában van ennek a "kategóriának" külön elnevezése? Ha van, mi az?


Előre is köszönöm a választ!



#tornádó #forgószél #portölcsér
2021. júl. 9. 14:34
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
2021. júl. 9. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Á, köszi! Olyan volt, mint a felső fotón.
2021. júl. 9. 14:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!