Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a magyarázata az alábbi...

Mi a magyarázata az alábbi jelenségnek a kinetikus gázelmélet alapján?

Figyelt kérdés
Ha egy hosszú, függőlegesen elhelyezett zárt csőbe valamilyen gázt töltünk, akkor méréssel is igazolhatjuk, hogy a cső felső lapjánál a nyomás egy kicsivel kisebb, mint az alaplapnál.

2018. máj. 11. 11:02
 1/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

a kinetikus gázelmélet szerint a tartálynak nincs "alja" és "teteje", nehézségi erőtér hatását ez a gázmodell nem tárgyalja.

A kinetikus gázelmélet pontszerű részecskékből álló gázok, gázmolekulák modelljét jelenti (szabadsági fokok számában különböznek, transzlációs, rotációs és rezgési módok megjelenése szerint). Az energia szabadsági fokonként oszlik meg egyenletesen (ekvipartició) a nyomás az edény falán pedig a gáz részecskék ütközésekor az impulzus változás eredménye. A modell alapvetése, hogy a részecskék ütközéses impulzuscseréjén kivül nincs más kölcsönhatás egymás közt. (ettől kinetikus gázmodell)


[link]



Amire a kérdező kérdez, azzal kapcsolatos, bár távol álló modell az izotermikus atmoszféra modell, ami a jelenséget leírja.

A gázra csak a nehézségi erő hat, más kölcsönhatás nincs a modellben. A nyomás (magasság) fügvényre felírható diff. egyenlet megoldásfüggvénye:

p(z)=p0* e^ -((g*z)/(R*T0)), ahol p0 a nyomás a modell alján, T0 a gáz hőmérséklete, g a nehézségi gyorsulás, z a kívánt magasság.

2018. máj. 11. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha adott pillanatban minden részecskét - gondolatkísérletként - egy függőleges csőbe képzelünk, amiben egyedül van, akkor felfelé haladva a gravitáció lassító ereje miatt egyre kevesebb és egyre lassabb részecskéket találunk. Belátható, hogy az, hogy a részecskék ütköznek, semmit nem befolyásol, pl. egyforma részecskéknél csak helyet cserélnek a sebességek (ami fel ment, megfordul és viszont) illetve a vízszintes komponensből oda-vissza ugyanannyi energia jön, mint megy. Tehát belátható, hogy a képzeletbeli függőleges csövek nélkül is ugyanez a jelenség következik be.
2018. máj. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az izotermikus képlettel az a baj, hogy valójában csökken felfelé a hőmérséklet, mert a gravitáció fékezi a részecskéket. A könnyebb molekuláknak nagyobb a kezdősebessége, tehát valójában anyagfüggő a nyomásváltozás, ez az izotermikus képletben nem látszik.
2018. máj. 15. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

ad 2,3:

A kérdésben függőleges zárt cső volt. erre szerintem jó közelítés az izotermikus atmoszféra modell. Az, hogy az atmoszférára ez nem igaz, itt nem releváns.

2018. máj. 15. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

ad 3:

Ez óriási szamárság!!!


"Az izotermikus képlettel az a baj, hogy valójában csökken felfelé a hőmérséklet, mert a gravitáció fékezi a részecskéket. A könnyebb molekuláknak nagyobb a kezdősebessége, tehát valójában anyagfüggő a nyomásváltozás, ez az izotermikus képletben nem látszik."


"a gravitáció fékezi a részecskéket".... muhuhuhuhahahaha


Ugyan már kedves ismeretlen!


Ha igazad lenne, akkor lent lenne hidegebb (mert ott erősebb a grav. kölcs. hat. ból származó erő) és fent lenne melegebb (mert szerinted ott "kevésbé fékezi....")


jaj, ez olyan kapitális szamárság , hogy ilyet már rég olvastam!


A légkör hőmérséklet - magasság eloszlásnak és inverziónak igazából teljesen más okai vannak.


[link]


Ne írjunk már ilyen orbitális szamárságot!

2018. máj. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

a link rossz, remélem most sikerül

[link]

2018. máj. 15. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
kulcsszó inverzió és wiki bejegyzés
2018. máj. 15. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!