Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mégsem egyszerre esik szabadon...

Mégsem egyszerre esik szabadon le két test? A súlyos =/= tehetetlen tömeg nem ekvivalens?

Figyelt kérdés

Székely Sándor újabb elméletet osztott meg az oldalán. Fiygeld csak. A tömegek a súlyos tömegük révén jobban meggőrbítik a téridőt, mint a kisebb tömegek. A gravitációs erő egyenesen arányos a vonzó tömegekkel F(g)=µ(grav)*F1*F2/r[1→2]^2 Azaz a nehezebb tömeget jobban vonza a másik. Ezt még elemi gravitációból is tudjuk, hogy nehezebb test nagyobb gravitácios kölcsönhatást erőt kelt.



következtetés: azonos magasságból a nehezebb test ér le hamarabb, persze ez a hatás elég kicsi. Szabad szemmel nem is látod szerintem. A súlyos tömeg viszont nem egyenlő a tehetetlen tömeggel, márpedig a Galieli, Newtoni, Einsteni relatívitás is erre épül. Súlyos hibák vannak a fizika alapvető feltevéseiben



2021. aug. 8. 16:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%
Ez történik, ha nem csak termeszted a füvet, hanem szívod is... :D
2021. aug. 8. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Mojjo ***** válasza:
94%
Ebből hogyan is következik az, hogy a súlyos és tehetetlen tömeg nem egyenlő?
2021. aug. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
93%
Ajánlom figyelmedbe Newton 2. törvényét...
2021. aug. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
91%

"Ezt még elemi gravitációból is tudjuk, hogy nehezebb test nagyobb gravitácios kölcsönhatást erőt kelt."

->

"következtetés: azonos magasságból a nehezebb test ér le hamarabb"


Helytelen ez a következtetés. Igen, nagyobb erőt kelt a nehezebb test, viszont nehezebben is mozdul el. Ez a két hatás oltja ki egymást, ezért érnek le egyszerre.


Legyen:

m1 a kisebb tömegű test tömege

m2 a nagyobb tömegű test tömege

M a Föld tömege

µ a konstans

r pedig a két test távolsága.

F1 a kisebb testre ható erő

F2 a nagyobb testre ható erő

a1 a kisebb test gyorsulása

a2 a nagyobb test gyorsulása


F1 = µ * m1*M/r^2

F2 = µ * m2*M/r^2

Látható, hogy F2 > F1, mivel m2 > m1.

DE ha az erőt felbontjuk az F=m*a képlettel:

F1 = m1 * a1 = µ * m1*M/r^2

m1-el egyszerűsíthetünk:

a1 = µ * M/r^2


A nehezebb test esetén pedig:

F2 = m2 * a2 = µ * m2*M/r^2

m2-vel egyszerűsíthetünk:

a2 = µ * M/r^2


Azaz a1 = a2


Azt, amennyivel F2 nagyobb F1-nél, pont kiegyensúlyozza az, hogy a kettes tömeget nehezebb elmozdítani a helyéről. Ezért a gyorsulása a két testnek ugyanannyi lesz, így pont egyszerre érnek földet. Ezt igazolják a kísérleti eredmények is. És ez pont azért van, mert a súlyos és a tehetetlen tömeg egyenlőek.

2021. aug. 8. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
94%

"persze ez a hatás elég kicsi"

Ha lenne ilyen hatás, akkor arányos lenne a két tömeg közti különbséggel. Azaz, könnyen ki tudnád mutatni ezt a hatást olyan esetekben, amikor nagyon nagy a két tömeg közti különbség. De jelenleg az a tapasztalat, hogy a tollpihétől a több ezer tonnás óriás szerkezetekig, mindenre ugyanaz a "g" gyorsulás jellemző a Földön.

2021. aug. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
97%

Nem csintalankodni akarok, de mitől nehezebb a test? Talán attól, hogy nagyobb gravitációs erőt fejt ki egy másik testre?


Feltaláltad a spanyolviaszt, vagy másképpen, megértetted a Newton törvényt. Remek. Abban csak bízhatom (nem sok alappal), hogy ismered a fajsúly fogalmát is. Mert ugye egy kiló toll és egy kiló ólom légüres térben egyszerre ér földet azonos magasságból.

2021. aug. 8. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TappancsMancs ***** válasza:
95%
2021. aug. 8. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"Azt, amennyivel F2 nagyobb F1-nél, pont kiegyensúlyozza az, hogy a kettes tömeget nehezebb elmozdítani a helyéről. Ezért a gyorsulása a két testnek ugyanannyi lesz,"


Ez így eléggé mesterkélt fogalmazás. Honnan tudod, hogy pont akkora a tömeget elmozdítani akaró nehézség, mint amennyivel gyorsabban vonza a nagyobb tömeget?


Ráadásul amit írsz az nem is igaz. Meg is cáfolom. Ha egy (l) távolságra vizsgáljuk a szabadesést a nagyobb tömegűt nehezebben kezd gyorsulni szerinted és emiatt l távolságon belül ugyanannyi idő alatt mondjuk t(l) érnek célba, tegyük fel.


Második kísérletben már r>>l távolságban nézzük a szabadesést. Látható, hogy csak a pottyantástól mért kis távolságra egyenlítódik ki a hatás. Ha nagyobb távolságban vizsgáljuk a nehezebb testnek kell előbb leérnie. Ugyanis l távolságnál egymás mellett vannak. Viszont akkor már mozgásban van mindkettő, nem kell mozgásba lendíteni őket, tehát a nehezebb tömeg vonzóhatása kompenzálatlan marad és előbb ér le a célba a nagyobb tömegű. Erre mit lépsz? 👌

2021. aug. 11. 19:14
 9/12 anonim ***** válasza:
93%

Ők meg elrontották a trükkfelvételt:

https://www.youtube.com/watch?v=KDp1tiUsZw8

2021. aug. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 sadam87 ***** válasza:
93%

"Második kísérletben már r>>l távolságban nézzük a szabadesést. Látható, hogy csak a pottyantástól mért kis távolságra egyenlítódik ki a hatás."

Ez mégis honnan az ördögből látható??? Mutassál már erre bármilyen kísérleti bizonyítékot!

"Viszont akkor már mozgásban van mindkettő, nem kell mozgásba lendíteni őket, tehát a nehezebb tömeg vonzóhatása kompenzálatlan marad és előbb ér le a célba a nagyobb tömegű. Erre mit lépsz? 👌"

A két test folyamatosan gyorsul. Ha a gyorsító erő (a gravitáció) és a gyorsulás mértéke is egyenesen arányos a tömeggel, akkor ugyanolyan sebességgel fonak gyorsulni. A levezetésed logikailag is értelmetlen: ha egy ideig azonos sebességgel gyorsulnak, utána miért kezdene el jobban gyorsulni a nehezebb tömegű tárgy? (Amúgy ez középiskolás - de az is lehet, hogy általános iskolás - fizika, talán először azt kéne megtanulni...)

2021. aug. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!