Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan kéne azt tudnia átlagem...

Honnan kéne azt tudnia átlagembernek, hogy a zsíros tárgyak spontán öngyulladhatnak? (bővebben lenn)

Figyelt kérdés

Szembe jött velem ez a téma a neten. Elsőre teljes fikciónak tűnt, de azóta több helyen is találtam rá esetleges magyarázatot: az olaj (pl. lenolaj) száradás közben hőt szabadít fel, amely ha nem tud eloszlani a térben, akkor megreked, és lángra lobbanthatja az olajos tárgyat.

Mi most kentük át a padlót lenolajjal. Zárt térben, szóval itt is könnyen megrekedhet a hő. Erről miért nem szól figyelmeztetés a lenolaj dobozán?! Talán azért, mert ez tényleg csak fikció? Már nem tudom, de szörnyű volt belegondolni, hogy leéghetett volna a ház!!!!


pár oldal, ahol ezt említik:

[link]

[link]



2021. aug. 11. 22:53
A kérdező szavazást indított:
Én sem tudtam!
Én tudtam.
Ez kitaláció, sokkal nagyobb hőmérséklet kéne hozzá.
13 szavazat
 1/6 EagleHUN ***** válasza:
92%

Nagyon nagy mennyiség kell hozzá és a zárt tér az nem egy szobát hanem egy szorosan zárt hőszigetelő anyagokkal körülvett térrészt takar. Szobában ilyen nem lehetséges és szabadban sem.

De ha mondjuk van egy nagy raklapnyi léced és egyesével lekened egy újabb szoros kupacba rakva (nem szellősen) ott már lehet gond belőle.

2021. aug. 11. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:
95%

Pontosan. Olyan körülmények kellenek, ahol a fejlődő hő kis térrészből nem tud meglépni.

Hasonlóan, mint ahogy egy szénpor-kupac is be tud gyulladni a közepében.

2021. aug. 12. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%
Hihetetlen, de igaz. a nedves gabona is be tud gyulladni magától, ezért szárítják betakarítás után, tárolás előtt.
2021. szept. 2. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
83%

Én asszem valami kémiai reakció játszódik le levegő hatására a lenolajban. Ettől melegszik, az olaj gőzöpedig jól égnek.


De egy nagy nyitott felületen a "hideg" padlón nem csinál semmit. Az olaj hidegen nem is illékony.


A munka végén ottmaradó olajos rongykupacra kell figyelni.

2023. szept. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 EagleHUN ***** válasza:

"Én asszem valami kémiai reakció játszódik le levegő hatására a lenolajban. Ettől melegszik, az olaj gőzöpedig jól égnek."


Igen. Oxidáció zajlik. És exoterm módon.

2023. okt. 1. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
A polimerizáció is játszik, az is elég exoterm tud lenni.
2023. okt. 2. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!