Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet két részecskét...

Hogyan lehet két részecskét kvantum áthurkolással összekapcsolni?

Figyelt kérdés

2021. aug. 17. 20:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
lehetséges egyáltalán? és ha igen valószínűleg nem mindegy milyen részecskék...! pl foton vagy neutrino fajták esetleg kwarkok vagy csak a 3 fő részecske
2021. aug. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
57%

Pl ha ugyanazon emisszióból keletkeztek. Amikor ugyanabból a részecskekölcsönhatásból származnak a részecskék


1fizikus

2021. aug. 17. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Valószínűleg a kvantumösszefonódásra, vagy más szóval a kvantumkorrelációra gondoltál.


Fotonok esetében (mert kvantumoptikában már egész jó eszközeink vannak) a bevett eljárás a parametrikus lekonvertálás. Lásd a link alatt a 7. oldalt például: [link]


Magáról az összefonódásról bővebben és szakszerűen itt olvashatsz a 203. oldaltól: [link]

2021. okt. 9. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ja, bocs, nem pont ezt kérdezted (még kávézom :) ). Téged nem az érdekel, hogyan lesz pl egy darab fotonból két darab, összefonódott foton, (szakszóval, egy darab kétfoton), hanem az, hogy miként lehet például két fotont összefonódott állapotba hozni.


Kell hozzá egy két kvantumbitből - esetünkben két foton - álló kavntumlogikai hálózat, amiben az egyik kvantumbit átmegy egy Hadamard kapun (ez tulajdonképpen egy nyalábosztó, majd mindketten átmennek egy kétkvantumbites kapun, amit C-NOT kapunak hívunk és máris összefonódott állapotba kerültek. A link alatt a 8. slide -on láthatod, ahogy a felső qubit -re hat az Hadamard - kapu (jele: H), majd a kettőre együtt a C-NOT: [link]

2021. okt. 9. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
alfala el mondanád csak röviden hogy ennek mi a haszna mi a célja hogy egy darab 2 foton lesz?
2021. okt. 9. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az összefonódott kvantumállapot (a kétfoton (és nem két foton!) kvantumállapota is ez) sok kvantumalgoritmusban játszik kulcsszerepet, ilyen például a


- kvantumteleportáció (amit kvantumszámítógépek között lehet például információtovábbításra használni),


- a szupersűrű kódolás (aminek alkalmazásával egy kvantumbit átküldésével két klasszikus bitnek megfelelő mennyiségű információt lehet továbbítani),


- az E91 kvantumkulcs elosztó protokoll, ami a kvantumtitkosítás témakörébe tartozik,


- vagy például a Shor - féle kvantumhibajavító kód, ahol még csak nem is kettő, hanem 9 kvantumbites összefonódást kell alkalmazni


Hirtelen ezek ugrottak be, de persze nem csak ennyi van (bocs, elég rég volt már, hogy fizikával kerestem a kenyerem és most lusta vagyok alaposabban utánajárni).


Mindenesetre, ha össze akarnám foglalni a fentieket, akkor azt mondhatnám, hogy egyelőre jobbára a kvantuminformatika területe az, ahol az összefonódott állapotok adta lehetőségek kamatozni látszanak.


Jó, persze, ha nagyon (de tényleg nagyon) szabadjára engedem a fantáziámat, akkor a feltehetően elképesztően távoli jövőben, a kvantumteleportáció segítségével, akár talán (és ez a talán itt egy nagyon kicsi valószínűséget jelent (aki szakmabéli, az pontosan tudja, hogy milyen icipicit)) utazni is lehet majd, de azt nem győzöm hangsúlyozni, hogy NEM gyorsabban a fénynél.


(Ennek egyszerűen az az oka, hogy a kvantumteleportáció működéséhez az összefonódáson kívül szükség van egy klasszikus - azaz az üzenetet legfeljebb fénysebességgel továbbítani képes - csatornára is.)

2021. okt. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Értem köszi szépen akkor lényegeben informatikai haszna van paraszt nyelven számítógépeknél és azok információs átvitelénél

Én pl hobbiként tanulok tudomanyokat nem is ebben dolgozok 😅😂 fizikából inkább az űr/csillag fizika érdekel illetve részecske fizika valamint ugye bár a standard modell húr relativitas nullponti stb dolog

Na meg ezen kivul a biológia kémia egy kis töri meg teológia 😂 lehet jobban jartam volna ha tudományos pályám lenne…

De pl amiről most te meséltél arról nem is hallottam még

2021. okt. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!