Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ötös lottóban az 1,2,3,4,5...

Az ötös lottóban az 1,2,3,4,5 számsor kihúzásának ugyanannyi a valószínűsége, mint más számsoroknak?

Figyelt kérdés

Tudok arról, hogy igen. De ezt olyan nehéz elhinni.


Van erre vonatkozóan valamilyen matematikai szabály?


2021. aug. 24. 23:08
 1/7 anonim ***** válasza:
24%
Sajna én nem vagyok matekos, de tudomásom szerint van egy úgynevezett valószínüségszámítás. Az isegy matematikai tudományág. Talán egy egyetemi tanár tudja a választ.
2021. aug. 24. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Z003 ***** válasza:
100%

Nem vagyok a legjobb valószínűség számításból, de szerintem csak arra ugyan akkora az esély hogy 1,2,3,4,5 számok valamilyen sorrendben benne legyen, mint bármelyik másik szám.


Ha azt arakarjuk hogy ebben a sorrendben jöjjön ki annak kisebb a valószínűsége.

2021. aug. 24. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak azért érzed úgy, hogy az 12345 nem jöhet ki, mert plusz jelentést tulajdonitasz neki a számok miatt, pedig ez csak 90 különböző jel. Ha számodra ismeretlen, semmít sem jelentő kinai irásjelekkel különböztetnék meg a kihuzható 90 variációt, akkor semelyik kombinációt sem tartanád különösnek.

Mindegyik egyenrangú 10,20,30,40,50 2,4,8,16,32 86,87,88,89,90 11,22,33,44,55 hiába tünnek számszakilag érdekesnek.

2021. aug. 25. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha a 90 db számozás nélküli golyó közül kihúzol egyet, akkor mitől lenne a többinél valószínűbb vagy valószínűtlenebb bármelyik golyó? És ha netán meg vannak számozva ezek a golyók, akkor mitől változna bármi is? Ezt nem nehéz belátni, hogy az 1-es pont olyan valószínűséggel akad a kezedbe, mint bármely más.

Ha ez megvan, kihúzol egy másikat. Ez pont ugyanolyan eshetőséggel lehet a 2-es, mint bármely másik. Nem?

És így tovább, az 5-ösig. És már meg is vagy.

Igaz, hogy ezt az első 5 számot még soha nem húzták ki, de hát az én számaimat se húzták ki még soha, pedig majdnem 40 éve játszunk a családommal ugyanazzal a 3 számsorral. És még 3-asunk se volt soha. Ezzel szemben, az már előfordult több alkalommal, hogy az első 5 számból 3-at kihúztak, tehát sokkal jobban jártam volna, ha az 1-5 számokat jelöltem volna be...

2021. aug. 25. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Minden számsornak pont ugyanakkora valószínűsége van, ha nem csalnak. Ez nem hit kérdése.

Igen, van erre matematikai szabály a valószínűségszámításban.

2021. aug. 25. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen.


Ez is csak egy random választott számsor.


Kihúzás szempontjából pont annyi eselyed van rá, mint a 2, 4, 6, 8, 10 -re, vagy az 1, 2, 3, 5, 8 -ra, vagy a 9, 16, 32, 21, 8 -ra.

2021. aug. 25. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően igaz az, hogy annak az esélye, hogy az 5 szám valamilyen speciális szabály szerint követi egymást kisebb, mint a szabálytalannak. Például annak a valószínűsége kisebb, hogy 5 találomra kiválasztott szám kettesével követi egymást mint nem.

Ez a megtévesztő akkor, amikor azt mondják, hogy az 1,2,3,4,5-nek kisebb az esélye mint a 12,43,55,71,90-nek. Viszont itt nem általánosságban beszélünk számcsoportokról, hanem két konkrét számsorról van szó, konkrét számsoroknak pedig pontosan meghatározható a valószínűsége, ami pont ugyanakkora.


„Talán egy egyetemi tanár tudja a választ.”


Amikor az egekben van a nyeremény, akkor a híradósok mindig felkeresnek egy egyetemi tanárt, hogy számolja ki, minek mekkora a valószínűsége. Ilyenkor mindig elmosolyodom, mert ennek kiszámítása már középiskolában is az alapvető kombinatorikai számítások részét képezi, tehát semmi szükség egyetemi tanárra, egy mezei középiskolai matektanár is elég lenne. Ami viszont szomorú, hogy a TV-nél ezt még mindig nem tudják, és ezzel is csak azt sugallják, hogy minimum egyetemi tanárnak kell lenni ahhoz, hogy ilyen számítások elvégezhetőek legyenek.

2021. aug. 25. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!