Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezek a fogalmak mit jelentenek?

Ezek a fogalmak mit jelentenek?

Figyelt kérdés

Sokszor találkozok ezekkel a fogalmakkal, de nem értem, hogy mit jelentenek. Kerestem interneten, de nem találtam hasznos ifót.

Ezek azok:


Saját építésű távcső

Vezetőtávcső

Vezetőkamera

Mechanika


Lehetőleg olyan írjon aki ért is hozzá és nem csak leszolni akarja a másikat.



2021. szept. 5. 11:39
 1/5 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Saját építésű távcső: egy olyan távcső, amit a saját kezeddel raksz össze. (Otthon gyártasz)


Vezetőtávcső: egy olyan általában kis (egyszeres) nagyítású távcső ami egybe van építve a csillagászati távcsővel, ezzel célzod be a megfigyelni kívánt objektumokat.


Vezetőkamera: kb. ugyanaza felhasználása, mint a vezetőtávcsőnek


Mechanika: egy olyan kézi mozgatású, rugós, vagy motoros mechanika, ami követi az adott objektum elmozdulását, mintegy rajta tartja a távcsővet (lásd még óragép).

2021. szept. 5. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
89%

Gondolom, a távcső ismert. Ezt egy megfelelő cső, lencsék és egyéb szerelékanyagok, valamint megfelelő optikai ismeret esetén magad is megépítheted, ekkor lesz saját építésű távcső.

Csillagvizsgálókban egy távcső hatalmas méretű, gépekkel vezérlik az irányát. Ez a távcső az égnek egy igen pici szeletét fogja be, így nem lehet keresni (mintha erős nagyítóval a szemeden, keresnél gombostűt a szobád padlóján). Ehelyett egy normál méretű távcső van az előbbire rögzítve, ebbe néznek kereséskor. Ha megvan a keresett objektum, akkor kezdik a nagy távcsővel a vizsgálatot. Ez a keresőtávcső a vezetőtávcső (vezeti a nagy irányát).

A vezetőkamera fogalmilag ugyanezt az előbbi funkciót látja el.

Mechanika a fizikai jelenségek vizsgálatának az a része, amely az erő hatását vizsgálja a testekre. Erő hatására a test deformálódhat és/vagy elmozdulhat. A mechanika ezen hatásokat írja le. Ilyen szócikket a wikin is találsz.

2021. szept. 5. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Saját építésű távcső: olyan távcső, amit saját magad építettél (vagy más épített sajtmaga) :)


Mechanika: Ez tartja a távcsövet plusz a tartozékokat.


Vezetőtávcső, vezetőkamera: A Föld forgása miatt a csillagok látszólagos mozgást végeznek az égen. Emiatt ha van egy fixen rögzített fényképezőgéped vagy távcsöved, és azzal készítesz hosszabb záridős képet, akkor a csillagok csíkot fognak húzni rajta.

[link]

Márpedig ha halvány objektumot fotózol (és a legtöbb asztrofotós célpont ilyen), akkor elég hosszú záridős felvételekre van szükség, és nyilván nem volna jó, ha bemozdulnának a képek. Erre az első megoldás egy követőmotor (általában ekvatoriális mechanikára szerelve).

Az ekvatoriális mechanika egy olyan mechanika, aminek a forgástengelye a Föld forgástengelyével párhuzamosra állítható, így követhető (kompenzálható) vele a Föld forgása. A követőmotor pedig egy olyan motor, ami a Föld forgásának megfelelően mozgatja a mechanikát és vele a távcsövet.

Ugyanakkor a mechanikák működése sem tökéletes, az a sebesség, amivel forgatja a távcsövet még pontos beállítás esetében (ami itt nagyon fontos) sem fog tökáletesen megegyezni a Föld forgási sebességével. Azaz ha nagyon hosszú (több perces) expozíciókat csinálsz, akkor a csillagok még így is be fognak mozdulni.

Erre találták ki a vezetést. Egy másik (általában kisebb) távcsövet és egy hozzá tartozó kamerát is rászerelnek a fő távcső mellé ugyanarra a mechanikára (tehát együtt mozogatja a két távcsövet a mechanika). A vezetőtávcsővel (+ kamerával) egy (vagy néhány) fényesebb csillagot figyelnek meg (ma már jellemzően szoftveresen, például számítógéppel). A távcső segítségével a program ellenőrzi, nem mozdul-e el a látótérben a csillag, és ha igen, akkor az elmozdulásnak megfelelően korrigálja a mecanika mozgását.

Tehát vezetéssel a távcső nagyon pontosan tudja követni az égbolt mozgását, és nagyon hosszú (akár 10 perces) felvételek is készíthetők bemozdulás nélkül.


Itt írnak a témáról:

[link]

Illetve itt is van sok hasznos cikk (bár pont a kérdéses témáról én hirtelen nem találtam, de lehet, csak nem kerestem eléggé):

[link]


(Megjegyzem, én sosem használtam vezetőtávcsövet és kamerát, saját távcsövem sincs, tehát a tudásom tisztán elméleti, de azért remélem, sikerült pontosan leírnom a lényeget. Ha van itt, aki jobban ért hozzá, majd korrigál.)

2021. szept. 5. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

"Ez a keresőtávcső a vezetőtávcső (vezeti a nagy irányát)."

A keresőtávcső és vezetőtávcső nem ugyanazt jelenti. A keresőtávcső valóban keresésre való, ahogy leírtad, a vezetőtávcső viszont az égbolt mozgásának követésére.

Ezen a képen például (a fő teleszkóp mellett) jelölték a vezetőtávcsövet, és látszik rajta a keresőtávcső is, bár azt nem iratozták fel:

[link]

Ezen a képen is látszik a vezetőtávcső (plusz kamera, felül), és a keresőtávcső (kicsi, alul) is:

[link]

2021. szept. 5. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A vezetőtávcsőhöz, illetve a vezetéshez:

[link]

2021. szept. 6. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!