Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A 4 éves kisfiam minden...

A 4 éves kisfiam minden vágya, hogy elektronmikroszkópba molekulákat nézzen. Kutatók éjszakáján van olyan program, ahol ilyesmire van lehetőség?

Figyelt kérdés

2021. szept. 8. 12:41
 1/10 A kérdező kommentje:
Vagy ha nem is molekulákat, de pl. valami igazán nagy mikroszkóppal bacikat vagy vírusokat?
2021. szept. 8. 12:41
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Molekulákat nem fog látni elektronmikroszkópban. Bacikat is igen nehéz vele vizsgálni, mert alapvetően az elektronmikroszkópba élő dolgot betenni nehézkes (alapvetően vákuum van bennük). Lefagyasztott dolgokat lehet velük látni. De élőben igencsak nem látványos a vizsgálat, a net meg tele SEM felvételekkel amelyek már látványosak, zajszűrtek stb.

Sima nagyobb nagyítású fénymikroszkópban hamarabb lehet ilyeneket látni. Ilyen program szokott lenni kutatók éjszakáján több helyen is. Mikrobiológia környékén.

2021. szept. 8. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
STM-mel (pásztázó alagútmikroszkóp) le lehet menni atomi szintig, és van olyan, amihez nem kell vákuum, pl. aranyatomokat sikerült megfigyelnünk levegőn is. De valóban nem túl látványos a dolog: ott van előtted egy gép, a hozzá kapcsolt monitorra rajzolja ki a képet csiga lassúsággal, ahogy a tű végigpásztázza a minta felületét. De nem tudom, van-e ilyen program kutatók éjszakáján.
2021. szept. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
100%

elektronmikroszkóp és agykutatás – az idegsejtek mikroanatómiája

[link]

2021. szept. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
72%

Ha jó szülő lennél, akkor vennél neki karácsonyra egy elektronmikroszkopot. :)))


Egyébbként nem teljesen irreális mert már 10-20 ezer dolláért lehet venni. Amugy szerintem is jobb lenne ha megkeresnéd neki, a neten elérhető képeket videokat, mert amugy egy elektronmikroszkop kezelése, a minták előkészítése nem valószinű, hogy tul szorakoztató lenne egy gyereknek.

2021. szept. 8. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Marci71 ***** válasza:
100%
#5 "Egyébbként nem teljesen irreális mert már 10-20 ezer dolláért lehet venni. " És akkor már csak a működtetéséhez szükséges egyéb feltételek ( pl. a mintaelőkészítő laboratórium ) és engedélyek, meg a megfelelő elhelyezéshez egy épület ( ki a fene akarna a lakásába egy sugárforrást ) hiányzik.
2021. szept. 9. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Bacikat is igen nehéz vele vizsgálni, mert alapvetően az elektronmikroszkópba élő dolgot betenni nehézkes"

Még ha sikerülne is, a sugárzás kinyírja.


[link]

"The radiation dose received by a specimen during electron microscope imaging is comparable to the irradiation from a 10-megaton hydrogen bomb exploded about 30 meters away."


A holotomográfia itt a jobb út jelenleg.


Mivel az is egy pásztázós technika, ez sem nagyon tud semmit mozgásban mutatni, de legalább nem süti meg a nézelődés tárgyát.

2021. szept. 9. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
64%

Wadmalac: azért már 20 éve is amíg egyetemre jártam sikerült 1-1 felvételt csinálni, már akkor léteztek ún. környezeti cellák, de irtózatosan bonyolult volt, a végén általában nem élte a túl a sejt, de sikerült élő sejtről felvételt csinálni. A mozgással inkább az a baj, hogy a sejtek mozgásához lassú a szkennelés ideje 1-2 másodperc egy kép és az alatt totál odébb megy. Vannak gyors letapogatású scenningek de nagyon drágák, és nagyon sz*r a képük. És egyáltalán nem látványosak.

Egyébként egy kb. 1000x-es igen jó fénymikroszkópban már látszanak egysejtűek, bacik. Az meg nem egy ördögtől való jószág.

2021. szept. 9. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Marci71 ***** válasza:
100%

#8 "Egyébként egy kb. 1000x-es igen jó fénymikroszkópban már látszanak egysejtűek, bacik. Az meg nem egy ördögtől való jószág." Ahhoz hogy egysejtűeket baktériumokat láss egyáltalán nem kell 1000x nagyítás, vagy igen jó mikroszkóp. Egy 50-60 éves labormikroszkóp is bőven jó ( akár régebbi is ) , egysejtűekhez 100x nagyítás is , baktériumokhoz kellhet nagyobb 200-400x nagyítás. Bár kisebb nagyítással is láthatóak ha jó a megvilágítás. Hozzáteszem a baktériumok kifejezetten unalmasak mikroszkóp alatt, egyéb egysejtűek sokkal érdekesebbek.

Hogy a témához is hozzászóljak, azt nehezen tudom elképzelni hogy egy elektronmikroszkóp tényleg lekössön egy 4 éves gyereket, fénymikroszkóp vagy még inkább sztereómikroszkóp ebben a korban szerintem még jobban érdekli őket.


Egy gyakorló mikroszkópos.

2021. szept. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ennek a 4 éves kisfiúnak az óvónénije vegyész, vagy a szülei? Az én fiam négyéves korában még nem tudta mi a molekula. Pedig én vegyész vagyok...
2021. szept. 14. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!