Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az őssejt? Története? Mire...

Mi az őssejt? Története? Mire lehet használni? Hol tart ma a gyakorlati felhasználása, jövőbeli lehetőségei?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 11. 11:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az őssejt egy olyan sejt, amely bármilyrn sejtté át tud alakulni. A jövőben tervezik használni Alzheimer és agyvérzés ellen. Manapság lefőképpen leukémia ellen. Két kanadai srác fedezte fel a 60-as években.
2021. ápr. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Korlátlan osztódóképességgel rendelkező differenciálatlan sejt, azaz még nem differenciálódott egy feladat ellátására, így bármilyen szöveti sejtté át tud alakulni.

A magzati fejlődés során a korai stádiumban a legtöbb sejt ilyen, maga a zigóta egy totipotens őssjet, ami tényleg bármivé át tud alakulni. Az embrionális őssejtek pluripotens őssejtek, az összes magzati szövette át tudnak alakulni. A testben, ahol vannak, többnyire multipotens őssejtek vannak, ezek az ivarsejteken kívül bármit létre tudnak hozni.

Igen, a kifejlett szervezetben is vannak őssejtek, ezek a szervezet javító mechanizmusát képezik, hiszen ha bármivé át tudnak alakulni, és korlátlanul osztódnak, teljesen regenerálni tudnak egy elhalt szövetdarabot.

Mivel azonban a kifejlett szervezetben csak véges számú őssejt van, ezért manapság szokták az újszülött köldökzsinór-véréből kivonni és lefagyasztani őket. Hogyha az illetőnek idősebb korára esetleg egy teljesen új szervre (tüdő, szív, vese, stb.) lenne szüksége, akkor elméletben azok „kitenyészthetők” az őssejtekből.

Nem olcsó mulatság, de az ilyen új szervekben kisebb a kilökődés esélye, hiszen 100%-ban az illető saját genetikai anyagát tartalmazza, nem mint például egy sertészív, egy 3D-nyomtatott szív, vagy egy donor transzplantált szíve.

2021. ápr. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 sadam87 ***** válasza:
100%

Az előző válaszolókat annyival egészíteném ki, hogy nagyon gyakran az alapján különítik el az őssejteket a többi sejttől, hogy képesek fenntartani a saját sejtvonalukat: az osztódás során az egyik utódsejt mindig őssejt marad, és csak a másik differenciálódik. Emellett persze jellemző a kis fokú differenciáltság is, bár egyes kutatók a sejtvonal fenntartása alapján alacsonyabb potenciálú sejteket is az őssejtek közé sorolnak (tudtommal nincs egységesen elfogadott, pontos definíció).

[link]


#1

"Az őssejt egy olyan sejt, amely bármilyrn sejtté át tud alakulni."

Sajnos a felnőttkori őssejtek jellemzően nem képesek erre (nem toti- vgay pluripotensek).


#2

"A testben, ahol vannak, többnyire multipotens őssejtek vannak, ezek az ivarsejteken kívül bármit létre tudnak hozni."

Multipotens sejtek jellemzően csak a sejtek egy szűkebb körét tudják létrehozni (például egy csíravonalét vagy egy szövetét). Például a vérképző (hematopoetikus) őssejt csak vérsejtekteket szokott létrehzoni (bár lehet, hogy megfelelő noszogatással más sejt létrehozásáról is meggyőzhető, ebben a émában nem vagyok naprakész).

A regeneráció mellett a felnőttkori őssejtek végzik más sejtek utánpótlását is (például a vér esetében).

"Mivel azonban a kifejlett szervezetben csak véges számú őssejt van, ezért manapság szokták az újszülött köldökzsinór-véréből kivonni és lefagyasztani őket."

Ezt tudomásom szerint főleg azért szokták csinálni, mivel a felnőttkori őssejtek multipotensek, nem tudnak bármilyen sejttípussá alakulni, így bármilyen szövetet regenerálni. Például ha csontvelőt vesznek valaktitől átültetéshez, az nem szokott gondot okozni. (De zsírszövetből is lehet őssejteket nyerni.) a köldökzsinórból nyert sejtek magasabb potenciálúak.

2021. ápr. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Köszi, #3

A regeneráció alatt én is a sejtek utánpótlását értettem.

2021. ápr. 11. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat:)
2021. ápr. 14. 07:55
 6/6 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!