Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan lehet tudni, hogy egy...

Honnan lehet tudni, hogy egy fény több milliárd éves?

Figyelt kérdés

2021. szept. 16. 10:18
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
83%

Hát csak abból, hogy ha tudjuk, honnan jön. Márpedig tudjuk, mert ha látjuk, akkor azt látjuk, ahonnan jön. :D


Ha egy ezer fényévre lévő csillagból, akkor minimum ezer éves az a foton, nemde?


Máshonnan nem lehet megállapítani. A fény fénysebességgel halad a vákuumban, maga a foton mindenhol, szóval számára nem telik az idő.

Így nyomot sem hagy rajta.

2021. szept. 16. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
43%
A fényről nem szokás kort megállapítani, mert értelmetlen. A fény nem "megszületik és és meghal/eltűnik", hanem van vagy nincs egy adott ponton. A fény egy adott része nem kísérhető nyomon, nem tudható róla sem a keletkezése sem egyéb, csak annyi, hogy van és mi az iránya.
2021. szept. 16. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
58%

Auzt vizsgálják meg, hogy mekkora a vöröseltolódása, ez alapján, és a jelenlegi Hubble-állandó értékéböl kiszámolják, hogy milyen messziröl jön, illetve milyen messze volt amikor elindult felénk. Mivel ezt fényévben mérik megvan a kora is.

Jó kérdés, hogyha nem lenne a tágulás miatti vörös eltolódás, akkor is meg tudnánk-e ezt mondani, én úgy tudom, hogy amíg nem ismerjük a fényforrás jellemzöit addig nem, mivel ehhez kell a forrás fényereje, és a látott fényerö. Javítsatok ki, ha rosszul tudom, vagy rosszul fogalmazok.

2021. szept. 16. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:

#3 :Részben stimmel a vöröseltolódásos dolog, de a Hubble-állandó és eközti összefüggés csak olyan nagy távolságban működik, ahol a tágulás miatti távolodás sokkal nagyobb a saját mozgás sebességénél.

Ott van pl. a Magellán-felhő, ami közeledik hozzánk.

2021. szept. 17. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4

Hejj de roppant egyszerüen talál az ember megfelelö információt az interneten, ha "emlékeztetöt" kap, hogy használja a fejét és a keresöoldalak adta lehetöségeket! Majdnem megkérdeztem itt, hogy akkor hogyan mérik meg, mintha hétfö reggel lenne :D

2021. szept. 17. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

A péntek és a hétfő nagyon hasonló, csak annyi a különbség, hogy az egyiken előre, a másikon utólag van tele a tököd a héttel.

:D


Szóval, mivel nem nagyon fordul elő olyan, hogy csak úgy sétálgat az űrben egy fénysugár és mi oldalról elkapjuk és elkezdjük nézegetni, vajon honnan jöhetett, ez a kérdésbeli probléma nem igazán merül fel.


Ahogy írtam, a befogott fény általánosan onnan jön a szemünkbe, kamerába, távcsőbe, ahol keletkezett, tehát pont azt látjuk.

Van, amikor nem.

Mondjuk bolygók légkörében megtörve, szórva, gravitációs lencsék által gyűrűvé kenve...


De hálistennek ezek általában nem monokromatikus fények, spektrumuk van, ami lehetőséget ad elemzésre és a származás, sőt, út közbeni akadályoztatás tulajdonságainak megismerésére.

A vörös- vagy kékeltolódás még plusz hab a tortán.

Mindez együtt már minimum jó tippelési lehetőségeket ad a származásra.

És ha kevés, mellévizsgálhatjuk az ugyanonnan érkező rádióspektrumot, röntgent, gammát...


És azokkal együtt általában jól be lehet lőni, honnan jött és az, ahonnan jött, milyen távol van.

2021. szept. 17. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!