Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nátrium-klorid oldatot elektro...

Nátrium-klorid oldatot elektrolizáltam otthon, keletkeztek olyan vegyületek, amikről esetleg csak tippelni tudok h mi lehet az. De remélem találok valakit aki le tudja írni hogy mik is azok? (Részletesebben lent)

Figyelt kérdés

Otthon csináltam egy elektrolízises kísérletet, egy pohárba nátrium-klorid oldatot készítettem, majd alulról két szeget szúrtam bele és ezt összekötöttem egy 9 Voltos elemmel, nagyon szépen látszik, hogy a katódon hidrogéngáz keletkezik, a másik elektródon nem igazán látom a klórgáz keletkezését, de nyilván, ha keletkezik hidrogéngáz mindenképp keletkezik klórgáz is. A katódról egy levegőcsővel elvezettem a hidrogéngázt előbb egy lufiba, majd egy zacskóra cseréltem, így pár órát hagyva látható a változás, de nem számottevő. És gondolom nagyon fontos lehet, hogy sima csapvízzel dolgoztam és nem desztillált vízzel.

A kérdéseim:

1. A víz elsárgult, ezt a nátriumion koncentráció növekedésének köszönhetjük?

2. Ilyenkor az elem is merül? Mert ugye az elemből a katódra kerülő elektronok a másik oldalon a kloridion oxidációja közben visszakerülnek az elembe, igaz?

3. Így pár órát hagyva keletkezett egy nagyon sötét csapadék is az alján, ilyen kékes lilás, mi lehet ez? Illetve a lilás oldat felett az oldat és az átlátszó pohár széle is nagyon rozsdás színű lett.

4.A szegen is egy nagyon sötét csapadék vált ki, ami feketén fogta az ujjam, ez ugyanaz lehet mint a pohár alján?

Nekem az is jó ha nem így külön a kérdéseimre válaszoltok, hanem egyben leírjátok, hogy hol és mi (esetleg miért) történhetett.



2021. szept. 26. 18:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Gondold végig jobban. A vas szeg anyaga is részt fog venni a reakcióban ezt látod, ezért fog az elszíneződni, csapadék kelletkezni rajta.
2021. szept. 26. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Javaslat:

Próbáld meg szénrúddal.

Én játszottam rézlemezzel is (szintén részt vesz a folyamatban)

2021. szept. 27. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#2

Ceruzából a szénrúd jó? Vagy egyszerűbben is lehet szerezni valahol? Boltban esetleg?

2021. szept. 27. 15:49
 4/8 anonim válasza:
100%

Inkább rajz szénnel próbáld meg. Nem drága, papírboltban lehet kapni.


A klórt azért nem látod pezsegni, mert rögtön reakcióba lép a vassal. Vas klorid keletkezik, vizes oldata barnás színű.


Igen, le fog merülni az elem.

2021. szept. 27. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#4 de miért merül le az elem?
2021. okt. 5. 16:31
 6/8 anonim ***** válasza:
Mert árammal terheled
2021. okt. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Mert elektromos áram folyik a két elektróda között, a töltések munkát végeznek. Az energia egy része hővé alakul, a másik része segíti az elektronokat, hogy leváljanak a külső elektron héjakról és ionok keletkezzenek, amik aztán reakcióba lépnek egymással. Jelen esetben a klór és a vas.
2021. okt. 5. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
85%

"de miért merül le az elem?"

A feszültséget én "töltés-szétválasztottsági állapot"-ként definiálom. Ez a feszültség indít áramot a körben, ha zárjuk. Nagyon leegyszerűsítve az elem azért merül le, mert az elektronok a másik pólushoz érkeznek meg, és a töltés-szétválasztottsági állapot megszűnik. Most az egy más kérdés, hogy kémiai munka árán nyerünk elektromos munkát. Szóval amikor azt írod, hogy az elektronok visszakerülnek az elembe, az egy kicsit felületes szemléletmód, mert az elemnek van katód-tere és anód-tere, és az anódról induló elektron nem ugyanoda jut vissza, ahonnan elindult, hanem a katód-térbe.

2021. okt. 6. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!