Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a rádióhullám? Hogyan...

Mi a rádióhullám? Hogyan terjed légüres térben? Mekkora a terjedési sebessége? Függ e valamitől a sebesség?

Figyelt kérdés
huu
2010. szept. 2. 00:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Elektromágneses rezgések.300 ezer km/sec-al terjed.
2010. szept. 2. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az elektromágneses sugárzásokat sorbaszedem, legrövidebb hullámhossza a gamma sugárzásnak van. Aztán következik a Röntgen sugárzás, az UV, a látható fény, az infravörös és a mikrohullám.

A mikrohullámnál hosszabb hullámhosszúságú elektromágneses hullámokat nevezzük rádióhullámnak.

Vákuumban fénysebességgel terjed, mint minden elektromágneses hullám. Vákuumban a sebességét nem befolyásolja semmi. Sebességének értéke 300000 km/s .

2010. szept. 2. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
értem. a fény kapcsán olvastam fotonokról. a rádióhullámoknál is beszélhetünk valami hasonlóról? a fényt és a rádióhullámokat semmi nem különbözteti meg csak a frekvencia?
2010. szept. 2. 12:42
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Jól gondolod: a fény és a rádióhullám is elképzelhető úgy, mint fotonok árama. Csak a hullámhosszuk (vagy ha úgy tetszik: a fotonok energiája) különbözteti meg őket. A terjedési sebessége vákuumban fénysebesség (3*10^8 m/s), közegben a közegtől függ, de ennél csak alacsonyabb lehet. Levegőben viszont a vákuumbeli sebességgel lehet számolni, mert az érték ehhez nagyon közeli. Légüres térben is tud terjedni, mert a hanghullámmal ellentétben nem a levegőrészecskék közvetítik rezgésük útján, hanem fotonok "hátán" száguld, amelyek légüres térben is nagyon jól elvannak maguknak.
2010. szept. 2. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
erre voltam kíváncsi, köszönöm!
2010. szept. 2. 13:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!