Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tekintsük univerzumunk egy a...

Prokopf kérdése:

Tekintsük univerzumunk egy a benne foglalt elemekhez képest kellően nagy részét, ahol megjelenik egy adott pillanatban egy különleges elem. Az adott elem mozgásának jellegénél fogva különleges. Kezdő- és végsebessége ugyanaz és állandó. Gyorsulása?

Figyelt kérdés

Bocsi, nem fért ki. Tudom, a meghatározás nem "egzakt", de szeretném ha ennek ellenére válaszolnátok a következő kérdésekre:

1. Feltételezhetem, hogy az adott elem gyorsulása 0?

2. Feltételezhetem, (abból kiindulva, hogy a megjelenésének kezdőpillanatát követő időben különben mindenképpen kellett volna lennie egy bármennyire is rövid időszaknak, amikor gyorsulása az időtartam hosszával fordított arányban exponenciális jellegű), hogy az adott elem az 1. feltételezést csak úgy tudja teljesíteni, ha már a rendszerben történő megjelenését megelőző pillanatban is az adott sebességgel mozgott?

3. Feltételezhetem, hogy az adott elem megjelenésének pillanatában valójában "függetleníti" magát a rendszertől, és valójában magának a rendszernek az "álló" elemhez mért mozgását értelmezzük az elem mozgásaként?

4. Ha a 3. feltételezést igaznak tekintenénk, és a rendszer mozgását tágulásnak, akkor az teljesítené az adott elem látszólagosan tetszőleges irányválasztásának feltételét?

5. Ha 3. és 4. teljesülne, úgy feltételezhetném, hogy az adott elem látszólagos sebessége valójában a rendszer tágulási sebessége?


6. Teljesülhetne mind az 5 feltételezés egyidejűleg?


7. Mi az értéke egy adott időpontban kibocsátott foton gyorsulásának?



2021. okt. 23. 14:42
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
65%

Sokszor és alaposan ki lett tárgyalva, az univerzumban nincs fixpont. Azaz nincs úgy általában semmiféle sebesség. Valamihez képest van. És ezt a valamit meg kell adni, különben nincs miről beszélni.

Amúgy pedig ha sebességről beszélünk, akkor egy időbeli folyamatról szólunk, a "kezdő" és "vég" feltételezi, hogy e kettő nem azonos. Minthogy a közbülső idők eseményeiről, állapotáról nem esett szó, a gyorsulás tekintetében bármi lehet, annak értéke nem meghatározható.

2021. okt. 23. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Úgy látom, megint sikerült valami "ostobaságot" kiírnom. Mindenesetre, ha valaki sejti, hogy tulajdonképpen mit is írtam ide, azt isten hozta a "tudálékosok" táborában.
2021. okt. 23. 16:37
 3/24 anonim ***** válasza:
Nekem már a kérdés nyelvtani részével is bajom van.
2021. okt. 23. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

#3

Képzeld el, hogy az éjszakai égboltot fürkészed, mert szeretnéd megmérni egy tetszőlegesen választott mozgó objektum sebességét. Hirtelen felkapcsolja előtted a világítását egy addig nem észlelt (kivilágítatlan és hangtalan) repülőgép, amit te azonnal észlelsz és egyből elkezded mérni a sebességét. Azt tapasztalod, hogy egyenletes sebességgel mozog. Ez az alapkérdés (számodra a repülőgépnek nem volt előzménye, ezért gyorsulása sem lehetett, úgy tűnhet azonnal teljes sebességű objektumként jelent meg). A mellékkérdések közül az 1. és a 2. pont ezt az esetet feltételezi, azt állítva, hogy a repülőgép már ott volt (létezett, tehát nem a semmiből jelent meg, csak te nem észlelted). A 3., 4., és 5. mellékkérdések már bonyolultabbak. Ezt úgy lehet elképzelni (sajnos eredetileg sem tudtam tökéletesen megfogalmazni, kihagytam a 3.-nál az adott elem helyzetének jelentőségét, most pótolom), hogy van egy folyó, benne 2 falevél. Az egyik szembefordul a folyásiránnyal, és nyomban el is akad (legyen "A"), a másik a folyásirányba fordul és tovább úszik (legyen "B"). Ha te lefelé csónakázol a folyón, még csak nem is evezel, ha nem tudnád, hogy a folyó sodor téged, akkor úgy is tűnhetne, hogy "A" falevél odaúszik hozzád. Egy a folyó lentebbi részén fürdőzőnek (ha nem tudná, hogy folyóban fürdik, akár úgy is tűnhetne, hogy "B" falevél magától odaúszik hozzá.

Valójában mind a két falevél mozdulatlan, de "A" falevél a folyótól függetlenül mozdulatlan, "B" falevél pedig a folyón mozdulatlan. Ami a két mozdulatlan falevélben közös, az az, hogy mindkettőjük mozgásának képzetét valójában maga a folyó kelti.

A 6. mellékkérdés arra vonatkozik, hogy elképzelhető - e, hogy valami úgy viselkedjen, hogy egyszerre legyen a példában szereplő repülőgép és falevél is.


A 7. mellékkérdés csupán nevesíti az eddigi általános kérdéseket, egy rendszeren belül egy adott időpillanatban kibocsátott fotonra vonatkoztatva. Magyarul: képzeld a repülőgép és a falevelek helyére magát a fényt, a megfigyelt égbolt és a folyó helyére pedig egy táguló univerzum egy részét. Így az összes "fénysebességre" tett megállapításunk (igazságtartalmuktól függetlenül) valójában az univerzum tágulási sebességére tett megállapításnak minősülne.

Hogy ez jobb, vagy rosszabb lenne ki-ki döntse el maga. Nekem személy szerint logikusabbnak tűnne. Elvégre mitől is lenne a fény (attól az egyáltalán el nem hanyagolható ténytől, hogy számunkra az elsődleges információhordozó, el nem tekintve) annyira különleges?

2021. okt. 23. 20:54
 5/24 anonim ***** válasza:
82%
Biztos velem van a baj, de még mindig nem értem. Ha megjelenik egy egyenletesen mozgó test, akkor annak gyorsulása nulla lesz, hisz kikötöd, hogy az egy egyenletesen mozgó test.
2021. okt. 23. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

#5

Nem véletlenül használom az elem kifejezést és nem például a "test" kifejezést. Ha felkapcsolod a villanyt mekkora lesz a fény gyorsulása amíg eléri a fénysebességet?

2021. okt. 23. 21:53
 7/24 anonim ***** válasza:
100%
Tudomásom szerint semekkora, a gerjesztett atom eleve fénysebességgel bocsátja ki a fotont.
2021. okt. 23. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

#7

Ennek a lehetséges (feltételezhető) "miértjeiről" szól a zene.

2021. okt. 23. 22:17
 9/24 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb lett volna, ha a 7 pont helyett mindössze annyit írsz, hogy szerinted az Univerzum tágulása viszi magával a fényt, és akkor kicsit hamarabb megértettem volna.
2021. okt. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Csak arra lehet gondolni, hogy nem ismered a mozgás fogalmát. mozgó objektum tulajdonságai vagy pillanatfelvételek, ekkor nincs értelmük a kérdéseknek (időfüggvény), vagy időbeli lefolyás (folyamat), annak meg meg kell adni a szabályait.

A kérdés és kommentjének szövege szavak egymásra dobálása összefüggés nélkül. Nem értelmezhető.

Miért fontos, hogy különleges? Mi a a szerepe? Ha nem az, akkor mi változik? A mozgásra a "különleges" szó értelmezhetetlen. A mozgás lehet egyenletes, gyorsuló, változó, periodikus és hasonlók. Különleges nincs.

Mitől más az "objektum", "elem", "test". Érdektelen, míg nem definiálod az eltérést. A feltett kérdésekre csak időfüggvényként lehet válaszolni, ahhoz meg az adott időre vonatkozó szabályok szükségesek.

Lehet, hogy előbb egy alap fizikakönyvet nemcsak elolvasni, de megérteni is kéne?

2021. okt. 23. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!