Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hatással lehet a földmágnesess...

Bubuka508 kérdése:

Hatással lehet a földmágnesesség a karórára, ha az hosszú ideig (évekig) egyfolytában ugyanazon a helyen van?

Figyelt kérdés
Az órám (Roamer mikromotoros kvarcóra) elromlott, szerkezetet kellett cserélni benne. Javítás után 2 évig gyakorlatilag nem használtam, ahova lehettem, ott volt, még csak fel sem vettem. Amikor fel akartam venni, kiderült, hogy órákat késik. Garancia természetesen már nem volt rá. Az órások sem tudták a meghibásodás okát, újra szerkezetcsere volt benne. Tudja-e valaki, hogy esetleg a leírt dolog tönkretehette-e? Vagy egyszerűen gyári hibás lehetett az előző szerkezet? Esetleg az sem használt neki, hogy két évig ott lepte a por? Erre a három okra gyanakszom. Mivel a mágnesezhető tárgyakat a Föld mágneses tere hosszú idő alatt átmágnesezheti, így erre is gondoltam. A mágnesesség egyébként sem barátja az óráknak.

2021. okt. 26. 20:54
 1/10 lali24 ***** válasza:
85%

az óraszerkezetek már nagyon régóta nem mágnesezhető anyagokból készítik, tehát biztos, hogy nem a föld mágneses tere okozta a hibát.

elvileg a por sem árthatott neki, mivel zárt térben van a szerkezet.

az viszont könnyen elképzelhető, hogy a kvarc -vagy az osztó- pontatlan és ez okozta a késést.

a kvarcórákban általában van egy trimmelő kondi, azzal lehet beállítani a kvarc frekvenciáját.

2021. okt. 26. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 EagleHUN ***** válasza:
100%

Esetleg nem az elem merült 2 év alatt?

Nem biztos hogy jól ki tudta kompenzálni a feszültségesést (vagyis lassult tehát késni kezdett).

Kb 2 év egy elem egy órában annyi időnként cserélni kellene benne.

2021. okt. 26. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 EagleHUN ***** válasza:
100%

A kérdésre visszatérve a föld mágnesesség ennyit nem befolyásolhatott!

Az alkatrészek ugyan nem mágnesezhetőek, viszont a mikromotorban a változó mágneses tér tud feszültséget indukálni vagyis gyorsabban forog tőle a motor és ezzel a mutató is.

Igaz ettől elvileg nem késni fog hanem sietni.


Nem volt esetleg valamilyen nagy teljesítményű berendezés a közelben?

Transzformátor vagy bármi más? Esetleg vezeték akár a falban futó is.


Csak egyszer nagyon rég nyári gyakorlaton úgy jártam hogy pont hegesztenem kellett és a mutatós mikromotoros karórámat a pont-hegesztő erős mágneses tere előretekerte pár órával.

Én meg ránéztem az órámra, "hát lejárt a munkaidő" viszlát.

Otthon meg még az ebéd sem volt kész meg észrevettem hogy előrébb járok sokkal mint az órák.

Visszaállítottam a karórám.

Másnap persze kérdezték bent miért léptem le olyan hamar?

Mondtam van egy ötletem miért.

Odamentünk a ponthegesztőhöz és úgy csináltam párat és a mutatók pörögtek előre eszeveszetten.

Az óra túlélte de többet ilyen helyen nem viseltem (volt fali óra is).

2021. okt. 26. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
95%

Maga a jeladó kvarckristály nem tud késni, sietni, de az ezen jel alapján működő "léptető" elektronika hibázhat, ha "kihagy", tipikusan késést okozva.

Valamelyik kis tranzisztor, esetleg a komplett "chip" öregedő vagy simán gyári hibás elem lehet.

2021. okt. 27. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A Föld mágnesesmezeje eléggé homogén kis földrajzi távolságokon belül. Szóval nem teljesen látom, hogy miben befolyásolná a dolgot, hogy nem volt mozgatva.
2021. okt. 27. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Az elem kimerültsége nem okozhatta, először én is azt hittem és elemet cseréltettem benne. De utána is késett.
2021. okt. 27. 17:58
 7/10 A kérdező kommentje:
Elektromos készülékek és vezetékek voltak a közelében, meg hangfal is. Én is gyanakodtam erre is, most már ha leveszem, más helyre teszem. Egyelőre (kb. 1 hónapja) most jól működik.
2021. okt. 27. 18:03
 8/10 anonim ***** válasza:
2 év alatt késik szerintem normális, ugyanis csak az atomóra pontos, 2 év nagyon sok idő. Egyszer a telefonom miatt késtem le a vonatot, mert 5 percet úgy késett az okostelefonom, hogy "elvileg" pontos időt kérdezi le időközönként (pontosido.com-al ellenőriztem). Manuálisan frissíttettem az időt, semmi változás, manuálisan beállítom a tényleg pontosra, aztán megint le kérem automatából, visszaáll az 5 perc késés, másnap meg megint jó, aztán valamikor megint rajta kaptam 5 perc késésen 🤣 Ehhez nem kellett 2 év, 1 héten belül megint előállítódott a szolgáltató órája. Sugárzásszigetelt atomkarórát lehet kapni valahol? 🤣
2021. okt. 28. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 EagleHUN ***** válasza:

Ha a kvarc nem elég pontos és a rádiós központi (céziumos)atomórával szinkronizáló nem elég megbízható akkor lehet szerezni vagy építeni kellően kicsi és hordozható rubídiumosat is.


Mellesleg elvileg már készül a karon hordható céziumos atomóra verzió is:

[link]

2021. okt. 28. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#9: Az atomkarórát csak viccből írtam, nem gondoltam, hogy tényleg létezik 🤣
2021. okt. 28. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!