Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Helyes a kvantum összefonódás...

Helyes a kvantum összefonódás lentebbi linken található leírása? A másik objektum "megváltozását" nem tudom értelmezni.

Figyelt kérdés

"Az összefonódottság általában együtt keletkező részecskék közt produkálható legegyszerűbben, de fennállhat egymástól a térben távol került (így távol eső) objektumok között is (pár éve, egymástól kb. 150 km-re levő összefonódott részecskepárt is sikerült már kísérletileg előállítani). Az egyik objektumon bekövetkező változás ekkor is azonnal megjelenik a másik objektumon is, az is megváltozik."

A link:

[link]



#változás #mérés #részecske #kísérteties távolbahatás
2021. nov. 12. 23:43
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
68%

Helyes.


Mit nem ertesz ezen? En nem tanultam kvantumfizikat, megis ertem. Mondjuk az igaz, hogy elmagyarazni nem tudnam, mert rohadt sokaig tartana...

2021. nov. 13. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

"Az egyik objektumon bekövetkező változás ekkor is azonnal megjelenik a másik objektumon is, az is megváltozik."

Ez a mondat nekem azt sugallja, hogy a második részecskét végig monitorozom - mintha távcsővel figyelném - hogy most még minden változatlan, figyelem repülés közben, és igen, hopp, látom, most változás történt.

Holott ez nem igaz. Egyetlen mérés van a második részecskénél.

Honnan tudható egyetlen mérés alapján, hogy változás történt? És a változás az első részecske megmérésének a pillanatában történt. Annak a hatására. Azzal egyidőben. Ezt nem értem, hogy ezt az információt egyetlen mérési lehetőségből hogyan lehet kinyerni?

2021. nov. 13. 17:29
 3/19 anonim ***** válasza:

Igazából ezt úgy lehet elképzelni, hogy az összefonódáskor a két részecskéből keletkezik egy.

Ennek olyanok a tulajdonságai, hogy egy adott sebességgel, gömb alakban tágul - és, ha köcsönhat valamivel, akkor ott kiesik belőle az egyik részecske, a gömb másik oldalán pedig a másik.

Így senkinek sem kell figyelni a másikat.

2021. nov. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Wadmalac ***** válasza:

"Ezt nem értem, hogy ezt az információt egyetlen mérési lehetőségből hogyan lehet kinyerni?"

Egyből nem is lehet.


A kimutatásnak statisztikai módszerei vannak.

Nagyon vázlatosan, mondjuk vannak sorozatban összefonódott részecskepárjaid, amiket később lemérsz és azt látod, a pár egyike mindig ellentétes tulajdonságú a másikhoz képest, míg a nem összefonódott részecskékkel az adott tulajdonság eloszlása totál random.

2021. nov. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Úgy vélem, a jelenséget (kvantumösszefonódás) magát értem. Például, ha egy spin nélküli részecskéből megfelelő kísérleti elrendezéssel két spinnel rendelkező részecskét csinálok, akkor az egyiknek +(½) a másiknak -(½) lesz a spinje. Onnan tudom, hogy ha százszor megmérem, akkor 100-szor ezt tapasztalom. Mindegy, hogy A-t mérem előbb, vagy B-t. Vagy egyszerre mérem őket. Állandóan ellentétes spint tapasztalok. Azt sem tudom eredetileg merre állt a spinjük, de állíthatom a detektorokat (mindkettőt) vízszintesre, akkor ellentétes spint tapasztalok. Állíthatom függőlegesbe mind a kettőt konzekvensen - akkor is ellentétest spint tapasztalok. Vagy bármilyen szögbe állíthatom mind a két detektort a kibocsátási helyhez képest, de a leány-részecskék spinje mindig ellentétes lesz. De, hogy az egyik mérés hatására megváltozna a másik részecske - az ebben a statisztikai 100%-ban, hogy mindig ellentétes spint mérek, ez a megváltozik a másik - nekem ez nincs benne.

De a leírás nem ezt mondja.

"Az egyik objektumon bekövetkező változás ekkor is azonnal megjelenik a másik objektumon is, az is megváltozik."

A leírás azt sugallja, hogy az első részecskét ha mondjuk nem vízszintes detektorba engedem, hanem függőlegesbe például - és ehhez képest tapasztalok adott spint, akkor a második részecske - az első részécske mérésével megegyező pillanatban MEGVÁLTOZIK. Ezt a megváltozikot nem értem, hogy mi alapján állítja.

2021. nov. 15. 19:11
 6/19 Wadmalac ***** válasza:

"De, hogy az egyik mérés hatására megváltozna a másik részecske - az ebben a statisztikai 100%-ban, hogy mindig ellentétes spint mérek, ez a megváltozik a másik - nekem ez nincs benne."


Ebben nincs is.

Itt jön be a statisztikai összevetés azzal az esettel, amikor az összefonódott részecskéket úgy használom fel, hogy NEM mérek.

2021. nov. 16. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Ha nem mérek, hogy tudok nyilatkozni róla, hogy megváltozott a másik részecske?
2021. nov. 16. 22:17
 8/19 Wadmalac ***** válasza:

Gondolj a kétrés-kísérletre, az interferencia-képre.

Ott is látod az interferencia-képet, mérés nélkül. Tehát van azért mérést nem jelentő megfigyelési lehetőség, sokféle, a részecskék sokaságára.


Csak persze amikor elkezded őket úgymond egyenként vizsgálgatni, jön a mérési "gixer".

2021. nov. 17. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Na, ezzel azért óvatosan.

Ott is van kölcsönhatás (a rések). Az már egy mérés.

Az interferenciakép pedig akkor is létrejön, ha egyesével lövöldözöl, és ugyanolyan jön létre.

2021. nov. 17. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Wadmalac ***** válasza:

"Az interferenciakép pedig akkor is létrejön, ha egyesével lövöldözöl, és ugyanolyan jön létre."


Egy lövés nem csinál interferenciaképet. ahhoz sok kell.


:)


"Ott is van kölcsönhatás (a rések). Az már egy mérés."


Ezzel is óvatosan.

Ha a rendszerből információ-kivétel nem történik?

2021. nov. 17. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!