Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete nyomdafesték elbomlik...

A fekete nyomdafesték elbomlik-átalakul nem káros anyaggá a földben, avagy komposztálható?

Figyelt kérdés
Különböznek-e ilyen szempontból a nyomdafestékek?

2021. dec. 2. 10:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez többnyire csak idő kérdése.
2021. dec. 2. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A pigment valamilyen korom, a kötőanyag általában fenyőgyanta, vagy valami származéka. Nem túl veszélyes anyagok, mondhatni természetesek.
2021. dec. 2. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Összetételétől függ. A pigment kevésbé káros, de a műanyag alapú gyanta igen. Egyes típusokban oldószermaradványok lehetnek.
2021. dec. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Házi körülmények közt kideríthető, milyen gyanta lett használva egy könyv nyomtatásához, vagy oldószermaradványokra utaló jelek lehetnek?

De már eddig is hasznos a két utóbbi válasz!!!

2021. dec. 2. 20:04
 5/9 Wadmalac ***** válasza:

Nem hiszem, hogy jelen lehet olyan mennyiségű biológiailag káros tartalma, ami mondjuk egy komposztálást hazavágna.

A könyvekkel elég szoros fizikális kapcsolatban vagyunk, így igazán veszélyes anyagot alapból nem teszek bele.


Régen, az ólmos nyomdázás idején még ez gond lehetett volna, de ma már szerintem nincs ilyen probléma.


Szerintem nagyobb probléma lehet a papír esetleges szintetikus impregnálása.

Nem tudom, hogy az extra fényes nyomdatermékek mivel vannak impregnálva. Ha ez valami mesterséges, nem lebomló polimer, akkor a keményítő-zabáló bacikat eléggé zavarba hozhatja.

2021. dec. 3. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Csomagolóanyagoknál van impregnálás, őszintén bevallom, nem tudom mivel. Nyomdai papíroknál a barit (bárium-szulfát) a leggyakoribb töltőanyag.
2021. dec. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Senior Séf ***** válasza:
48%
Nagyobb baj az, hogy hovatovább azt sem tudjuk, maga a papír miből készül. Mert a cellulózhoz köze sincs!
2021. dec. 3. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

7.

Laikus nem tudja, de aki benne van a szakmában, az igen:

[link]

2021. dec. 3. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

"a cellulózhoz köze sincs!"


Hát mihez van akkor?


bizonyára lehetne másból is, csak nem ilyen olcsón.

2021. dec. 6. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!