Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan bizonyítható be, hogy...

Hogyan bizonyítható be, hogy √1+√2+... +√n minden n>1 természetes számra irracionális?

Figyelt kérdés

2021. dec. 28. 13:31
 1/9 dq ***** válasza:
0%
n=0-ra és n=1-re is racionális.
2021. dec. 28. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 dq ***** válasza:
Ah n>1. Cseles.
2021. dec. 28. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%

Még régebben megcsináltam testbővítéssel meg egy kis számelmélettel ezt a feladatot. A KÖMAL-fórumon is adott valaki egy ilyesmi megoldást, de most így hirtelen nem találtam meg azt a hozzászólást. Itt van helyette ez, de ez sem elemi megoldás:


[link]


Tudom, hogy a Róka Sándor-féle könyvben szerepel a feladat, de trükkösen nincs hozzá megoldás (így fogalmam sincs, hogy létezik-e egyáltalán elemi bizonyítása).

2021. dec. 28. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Közben megtaláltam az ominózus, szintén testbővítéses megoldást a KÖMAL-fórumon (571-es hozzászólás):


[link]

2021. dec. 28. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, áttanulmányozom!
2021. dec. 28. 18:15
 6/9 anonim ***** válasza:
Teljesen laikus vagyok, de bennem az a kérdés merült fel, hogy ha bármely valós számhoz hozzáadunk egy irracionális számot, lehet-e racionális az eredmény.
2021. dec. 29. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
66%

#6


Persze, add hozzá pl. gyök kettőhöz az ellentettjét, és nullát kapsz, ami racionális (3-as és 4-es voltam).

2021. dec. 29. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Dolgozom közben, hogy legyen rá egy elemi bizonyítás is, de egyelőre nincs eredmény. Még a speciális esetek is nehezek. Például könnyű belátni, hogy √2+√3+√5 irracionális, viszont amikor négy, vagy több tag összegét vesszük, hirtelen sokkal nehezebb lesz a probléma.
2021. dec. 29. 07:37
 9/9 anonim ***** válasza:

#8


Az végső soron tekinthető elemi bizonyításnak, hogy belátjuk n-re vonatkozó teljes indukcióval, hogy n különböző négyzetmentes szám négyzetgyökének racionális együtthatókkal vett lineáris kombinációja csak a triviális esetben lehet nullával egyenlő. De ha jól látom, ez gyakorlatilag ugyanaz lenne, mint a linkelt megoldások, csak kikerüljük a lineáris függetlenség és a testbővítés fogalmát, tehát úgy adjuk el, mintha ez elemi megoldás lenne, de burkoltan felsőbb matematikai eszközöket használunk.

Ha van valami jóval egyszerűbb megoldásod, akkor azt oszd azért meg velünk (már ha nem akarod valahol felhasználni). Kellemes gondolkodást kívánok.

2021. dec. 29. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!