Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire lehet görbe a tér?...

Mennyire lehet görbe a tér? Görbe lehet-e egyáltalán? Bizonyítható-e a tér görbesége vagy nem-görbesége?

Figyelt kérdés

Nyilván a fekete lyukak közelében meggörbül, de nem erre gondolok.

Elméleti feltevések vannak, hogy féregjáratokon át lehet "menni" a tér másik részébe. Ehhez viszont az kell, hogy a tér másik része "közel" legyen, tehát mint amikor egy papírlapot összehajtunk, úgy kellene, hogy a tér meg legyen görbülve, különben hiába a féregjárat, ha nem vezet sehova. De egyáltalán milyen garancia lenne arra, hogy ha lehetne is féregjáratot gyártani, akkor ott lenne a görbült térnek a másik fele, és pont oda lehetne kilyukadni?

Az ősrobbanás elmélete szerint a tér tágul a semmibe azóta is. A tágulás közben elméletileg nem nagyon görbülhet el, hiszen minden irányba tágul. Hacsak nem az, amibe tágul, az lenne eleve görbe, erről nem tudhatunk túl sokat.


Csak mert olyan könnyen jönnek a féregjáratok témájával, mintha pont ott lenne mellettünk a tér másik fele, és mintha nem is lenne ott a problémának az a része, hogy mi van, ha nincs is ott a tér másik része mellettünk.

Ha egy elmélet szerint a fekete lyukba esett cucc kipottyan valahol a tér egy másik részén (sic), akkor hol pottyanna ki és miért ott? (Már ha van ilyen elmélet, de ilyet is hallottam, tudományos forrásokban nem bővölködöm, egy hétköznapi ember videójában mondott ilyet.)


Szóval ehhez a féregjáratos, fekete lyukas elmélethez azt kellene alapul venni, hogy eleve görbe a tér, amire tudtommal nincs túl sok garancia, sőt, talán minden alap nélküli feltevés lehet ez, szerényke feltételezéseim szerint.

Hogy a Föld nem lapos, az bizonyítható pl. úgy, hogy magasabbról távolabbra látunk, ill. távolról csak a magasabb dolgokat látjuk, pl. messze a hajónak a vitorlája lesz előbb látható. De térben tudtommal nincsenek ilyen bizonyítékok, hogy pl. valami látszólag közel van, de mégse látszik a térgörbület miatt. (Vö. a merőleges utcában lévő zöldséges 50 méterre van, mégsem látszik a kanyar miatt, míg a 300 méterre szemben levő stoptábla látszik, pedig messzebb van.)


2019. dec. 18. 11:02
1 2
 1/14 Wadmalac ***** válasza:

"De térben tudtommal nincsenek ilyen bizonyítékok, hogy pl. valami látszólag közel van, de mégse látszik a térgörbület miatt."


De arra van bizonyíték, hogy olyan dolgok, amik NEM látszhatnának, mégis látszanak a térgörbület miatt.


Lásd gravitációs lencse.

2019. dec. 18. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Wadmalac ***** válasza:

"Elméleti feltevések vannak, hogy féregjáratokon át lehet "menni" a tér másik részébe. Ehhez viszont az kell, hogy a tér másik része "közel" legyen, tehát mint amikor egy papírlapot összehajtunk, úgy kellene, hogy a tér meg legyen görbülve, különben hiába a féregjárat, ha nem vezet sehova."


A féregjárat szokványos, félbehajtott teres ábrázolása szerintem nagyon félrevezető.

Az a legvalószínűtlenebb, mert valóban valaminek (egy rettenetesen hosszú vonalszerű nagy gravitációnak) kéne így hajtania a teret.

A féreglyukra ez egy reálisabb ábrázolás:

[link]


Az ábrából is látható, egyáltalán nem biztos, hogy a féreglyuk egy rövidítés.

Annak feltétele, hogy abban a téridő úgy legyen torzulva, hogy térben és/vagy időben rövidebb legyen az út. És ez nem biztos, hogy igaz. Lehet, hogy éppen hosszabb lesz, tovább fog ott tartani.



"De egyáltalán milyen garancia lenne arra, hogy ha lehetne is féregjáratot gyártani, akkor ott lenne a görbült térnek a másik fele, és pont oda lehetne kilyukadni?"

Az, hogy ez a féreglyuk létrejöttének feltétele, definíciója, egy mindkét végén a téridőbe nyíló járat.

Ha nem az, nem hívjuk féreglyuknak. :)


"Szóval ehhez a féregjáratos, fekete lyukas elmélethez azt kellene alapul venni, hogy eleve görbe a tér, amire tudtommal nincs túl sok garancia, sőt, talán minden alap nélküli feltevés lehet ez, szerényke feltételezéseim szerint."


Sőt, arra sincs garancia, hogy a bármi okból, pl. fekete lyuk miatt nyíló "térkutak" egymással összekapcsolódjanak, ezzel féregjáratot létrehozva.

Nem tudunk semmi olyan erőről, hatásról, ami a téridő két pontját egymáshoz "vonzaná" és összekapcsolódásra is késztetné.


Szóval ez egyelőre a teória hipotézisének a teóriája. :)

2019. dec. 18. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"Ha egy elmélet szerint a fekete lyukba esett cucc kipottyan valahol a tér egy másik részén (sic), akkor hol pottyanna ki és miért ott?"

És a másik nagy kérdés, hogy mikor? Ha valóban egy erősen torzult téridő-szeletről beszélünk, akkor a külső szemlélő számára akár kb. örökre el is veszhet a "cucc", miközben a cucc számára egy szempillantás volt az út. Az egyidejűség relativitásába nem is megyek bele, pl. elvben lehet-e egyáltalán átjutási sebességet mérni kívülről nézve, van-e értelme a "sebességnek" ebben az esetben?

2019. dec. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Szóval a féreglyukak maguktól jönnek létre, ha létrejönnek valami fura okból. Tehát nem ér a fantasztikus elképzelés, hogy rejtélyes módszerekkel mi magunk összeeszkábálunk egy féreglyukat, hogy kicsit szétnézhessünk már "kicsit" arrébb is.

Egyáltalán van valami alapja a féreglyukak feltételezésének? Figyeltek meg valami hasonló jelenséget? Gondolom, olyasminek kellett lennie, hogy valami cucc eltűnt és nincs, következésképp féreglyukba pottyanhatott, de még így is ezer magyarázat lehet a világűr törvényszerűségei között, hogy miért tűnt el.

És arra van valami bizonyíték, hogy a tér lehet görbe itt-ott? Tehát, hogy látszólag egyenesen megyünk, de mégis elkanyarodunk. Nyilván a nagyobb tömegű testek közelében meggörbül a tér, de én olyasmire gondolok, hogy nincs ott nagy tömegű test, hanem ha nagyon ügyesek lennénk és fúrnánk egy féreglyukat, tényleg le tudnánk rövidíteni a távolságot akár. Nem tudom, így mennyire érthető. Szóval látszólag véletlenszerű görbeségekre gondolok.

2019. dec. 18. 12:57
 5/14 Wadmalac ***** válasza:

"pl. elvben lehet-e egyáltalán átjutási sebességet mérni kívülről nézve, van-e értelme a "sebességnek" ebben az esetben?"

Szerintem igen, feltéve, hogy ismerjük a fennálló téridő-torzulat mértékét.

Azt meg persze most nem tudjuk.

2019. dec. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:

"Tehát nem ér a fantasztikus elképzelés, hogy rejtélyes módszerekkel mi magunk összeeszkábálunk egy féreglyukat, hogy kicsit szétnézhessünk már "kicsit" arrébb is."


Sohase mondd, hogy soha.

Ma valóban fingunk sincs, hogy ha lehetne, akkor hogyan.

Teoretikusan megfelelően nagy gravitációval, de hogy az ne csak egy fekete lyuk legyen, hanem egy ilyen járat, azt végképp nem tudjuk.

Ma.

Ötezer év múlva lehet, hogy hétköznapi dolog lesz.


"Egyáltalán van valami alapja a féreglyukak feltételezésének?"

Hát, miután már tudjuk, hogy a téridő görbülhet, "kúttá" is alakulhat, adja magát az ötlet, hogy az így képződött "gödrök" összeérhessenek. És elvi akadálya nincs.


"Figyeltek meg valami hasonló jelenséget?"

Soha.

Amúgy ha lenne, a féreglyuk bejáratának egy fekete lyukhoz hasonlóan kéne kinéznie. Legfeljebb jóval kisebb.

Éppen ezért elég limitált az a távolság, amiről észrevehető lenne egy ilyen, mázlival a mögötte lévő csillagfényeket torzíthatná. De nem, nem láttunk még ilyet.


"Nyilván a nagyobb tömegű testek közelében meggörbül a tér, de én olyasmire gondolok, hogy nincs ott nagy tömegű test"

Nincs különbség. A térgörbület egyelőre egyenlő a nagy tömeggel, gravitációval.

Szóval nincs módszerünk különbséget látni.

Esetleg úgy, hogy ott egy fekete lyuknak látszó valami, aminek nincs Hawking-sugárzása.


"Szóval látszólag véletlenszerű görbeségekre gondolok."

A fénysebességgel terjedő hullámait már tudjuk mérni. Fix görbületekről csak a különböző gravitációs hatások révén magyarázhatóan tudunk, vagyis látjuk, mi van ott és okozza ezt, például egy komplett galaxis is viselkedhet grav. lencseként, ilyet már fotóztunk is.

2019. dec. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
2019. dec. 18. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Kérdező azt kell megértened, hogy ennek nagyon komoly geometriája és matematikája van.


Márpedig a matematikai modellekből lehetséges a féregjárat létezése.


Az hogy létezik vagy sem, azt nem tudjuk, de egy biztos! Geometriailag lehetséges és az egyenletek is ezt támasztják alá.


Márpedig sok elméleti-atematikailag leírt jelenség mára már mérhetővé vált. Pl a kvantumfizikában hatalmas pontossággal mértek ki korábbi elméletek eredményeit.


Vagy ugyan ez a gravitációs hullámok megjósolásával Einstein által. Most kimérték őket nagyon precízen.

2019. dec. 18. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:

Tulajdonképpen annyit tudunk, hogy a téridő geometriája alapján létezhet.

De hogy mitől jönne létre, azt nem tudjuk.

2019. dec. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
Nagyon.
2019. dec. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!