Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » AgNO3+ Zn ezüstbevonat?

AgNO3+ Zn ezüstbevonat?

Figyelt kérdés
Az ilyen típusú reakciók lezajlása a reakció készségen múlik. AgNo3 reakciója rézzel szép ezüst bevonatot eredményez a réz felületén. A kérdésem a következő: ugyanez a reakció cinkkel (AgNO3+Zn) miért nem eredményez ezüstbevonatot, ha a Zn reakcióképessége (szintén*) nagyobb az ezüsténél? (*Még a rézénél is!)

2022. jan. 13. 19:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem tudom a választ bocsi, én is csak kérdeznék. Azt, hogy hogyan megy ez az ezüstözés a gyakorlatban? Van egy ezüst-nitrát tartalmú vizes oldat, amibe belemártod amit ezüstözni akarsz, és ebbe a folyadékba beleszórod a rézport, vagy mit? Én eddig úgy képzeltem, hogy elektrolizissel ezüstöznek.
2022. jan. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem le kéne mennie.

Csak nem olyan látványos, mert mind a kettő szürkés. Plussz a cink savas közegben magától is oldódik hidrogén fejlesztés közben, úgyhogy nem minden helyzetben ideális a leválasztáshoz.


De azt azért tudnod kell, hogy a standard potenciálok csak a termodinamikai feltételt mutatják. A kinetikai feltételekről nem mutat semmit. Pl az arany a standard potenciálok alapján oxigén fejlesztés közben oldódna vízben.

2022. jan. 14. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

1#

Nemesebb fémmel be tudod vonni a kevésbé nemest harmadik reagens nélkül. A nemesfémsó oldatába belemártod a fémtárgyat és pillantokon belül elkezd kiválvi rá a nemesfém, eközben a fémtárgy egy része beoldódik, de ez nem észrevehető.


Pl bronz óratokot nikkeleztek újra:


1. Belemártotta a frissen csiszolt tokot forró palládium sóoldatba pár percre. Azonnal elkezdett egy új bevonat képződni a tokon.


2. Kivette, leöblítette.


3. Nikkel sóoldatba tette. Negatív potenciált kapcsolt a tokra, a kád tulsó felén pozitívat kapcsolt egy nikkel lemezre. Talán 1-2 órán át galvanizált így.


Itt az 1. Lépés nemesfémmel ment, az spontán magától zajlott. A 3. Nikkellel ment, ahol nincs elgendő, megfelelő irányú kémiai hajtóerő. Ott kívülről elektromos feszültséggel hajtották a reakciót.


(Azt hogy miért kellet a palládiumos előkészítés, nem tudom, nem vagyok galvanizáló mester :D )

2022. jan. 14. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!