Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet légüres teret...

Hogyan lehet légüres teret létrehozni?

Figyelt kérdés
Még fiatal vagyok, ezért nem igazán értem, mert úgye ha a levegőt (vgy bármilyen gázt) elkezdjük kiszívni a térből mivel a térben semmi ezért a tér össze kell hogy roppanjon. Vagy ha megerősitem a tér ,falát" akkor erősebben kell szívnom és ezt a végtelenségig ismételni. És ha ismételem akkor a végén végtelen energiára lesz szükségem ami megint nem lehetséges? Mit értelmeztem félre?
2010. szept. 10. 19:59
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
mivel a térben nem lesz semmi*
2010. szept. 10. 20:00
 2/12 anonim ***** válasza:
67%

Ez egy szép kérdés, egész féléves egyetemi tárgyak szólnak erről. :-)

Nos: valóban, ha kiszívod egy edényből a levegőt, egy idő után összeroppan. Ezért a vákuumrendszerek falai igen erősek. Tehát a mechanikai jellegű problémákat megoldottuk, most már csak magának a vákuumnak a létrejöttét kellene valahogyan megmagyarázni.

Az a fogalom, hogy légüres tér, nehezen értelmezhető. Ha szó szerint értjük a vákuumot, akkor tökéletes vákuumról beszélünk, ez pedig nem elérhető. Helyesebb inkább légritkított teret mondani. Ezt létre lehet hozni véges energiával, ám nagyon hosszú idő alatt, mert a vákuumtér leszívása jellemzően igen sokáig tart (a molekuláris áramlás már csak ilyen). Azt, hogy mit és miért kellene ismételned, nem egészen értem, így érdemben megmagyarázni sem tudom, mit néztél el.

2010. szept. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, a légüres tér megegyezik a vákuummal.

Itt a légüres tér előállítása: [link]

Vákuumot sokmindenre használnak manapság.

2010. szept. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
* bocs, laikus vagyok amúgy, elfogadom, ha valki, aki hozzáértő, más véleményen van.
2010. szept. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Az ismételgetést így értettem:

Ha kiszívtam egy kis levegőt, hogy ne roppanjon össze a tér (most modnjuk legyen egy doboz), akkor ahhoz meg kell erősítenem a falát, ha megerősítem a falát, ugye erősebben kell szívnom, ha erősebben szívom megint erősíteni és így tovább... és ezzel a végtelenségig jutnák, mind vastagságban, mind szívás erejében.

2010. szept. 10. 20:14
 6/12 A kérdező kommentje:
Ja és köszi a válaszokat! Egybkt 8.os vagyok... és erről vitatkoztam a fizika tanárommal. :)
2010. szept. 10. 20:15
 7/12 anonim ***** válasza:
37%

vákuum= légkörinél kisebb nyomás.

Ideális v. tökéletes vákuum: 0Pa nyomás, mely nem elérhető.

Ennek oka többek között hogy 0Pa nyomáson a tér egyetlen részecskét sem tartalmazna.

Másrésztpedig egyetlen vákuumszivattyúval sem lenne lépes ezt létrehozni.


Az edény fala nem okoz ilyen méretű problémát mint amire te gondolsz. Vákuum esetén a külső légköri nyomás dolgozik a belső vákuummal szemben.


Egyébként az nagyvákuumot előállító szivattyúk Hg vagy valamilyen olaj segítségével állítják elő a vákuumot. Így elviekben is csak akkora nyomás érhető el, amekkora a folyadék gőznyomása.


Vákuumrendszerek esetén a tömítetlenség ill a készülék jellemzői is jelentősen rontja a vákuumot. Ezért nem előnyosek a nem alaktartó, kis áramlási keresztmetszetű, töbszörösen iránytörést szenvedő csövek, nagy készüléktérfogatok.


A vákuum-gumicsövek pont azért vastagfalúak, hogy vákuum hatására megtartsa alakját, ezzel ne rontson a vákuumot.

2010. szept. 10. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
29%
érdekes téma. ha nem is lehet előállítani: a világűrben nem légüres tér van? vagy ott is vannak gázok, csak nagyon ritka?
2010. szept. 12. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Az űr vákuuma sem teljesen üres. A wikipédián vannak adatok a vákuumról, többek között hogy az űr vákuumának 1 fPa a nyomása.
2010. szept. 12. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

09-10 20:14


A légköri nyomás cm2-enként 10 N, vagyis erős falú edény kell a vákuum megtartásához, de azért nem kell túlozni.


Mondjuk ha van (az egyszerűség kedvéért) egy 3x3x3 cm-es kocka alakú edényed, és ezt akarod légmentesíteni, akkor ha erre a kockára ráállsz és nem roppan össze alattad, akkor biztosan bírni fogja a technikai vákuumot. Kicsi, vastag edények, pl. vízvezeték-darabokból gyártott zárt hengerek, vagy akár konzervdobozok, lehetnek olyan szilárdak, hogy kibírjanak egy vákuumot. Bizonyos laboreszközök is, de ezeknek tanulmányozni kell a leírását, mert nem mind erre készülnek.


Pl. ha láttál már higanyos barométert: annak a tetején Torricelli-űr van, ami egy nagyon magas fokú vákuum, 10^-6 torr körüli.


Házilag gyenge vákuumot vízsugárszivattyúval lehet a legolcsóbban előállítani, jobb vákuumot pedig csepegtetős higanyszivattúval vagy Torricelli-űrként.


Sajnos a mai kor nem nagyon kedvez a fiatalok tudásvágyának, szinte sehogyan sem lehet higanyhoz jutni.

2010. szept. 13. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!