Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak ezek a kristálynövesztő...

Vannak ezek a kristálynövesztő tudományos gyerekjátékok. ezekben rendes kemény kristály növekszik, vagy valami könnyen törő elmáló dolog?

Figyelt kérdés

2022. febr. 8. 08:43
 1/8 anonim ***** válasza:
milyen kristály, só, rézgálic?
2022. febr. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Z003 ***** válasza:
100%

Függ a kristály anyagától és az alakjától is.


Ha apró tűkristályok azok törékenyek, ha egy nagy kristály az általánan szilárd. Az olyan anyagok mint pl a réz-szulfát, NaCl, timsó általában elég stabil kristályokat képez.

Míg a nitrátok és nátrium/kálium szulfátok kristályai törékenyebbek.


(Általában ezek a sók szoktak lenni az ilyen szettekben.)


Ezen kívül számít még hogy veszít e kristályvizet vagy oxidálódik. A réz-szulfát ha nincs lelaklozva szétporlad, a vas(II) sók oxidálódhatnak.


De nagy általánosságban ezek nem nagyon bírják a gyűrűdést, pláne ha gyerek akar játszani vele. Ami talán jobb is mert ezek a sók nem feltétlenül egésségesek.

2022. febr. 8. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Megnéztem, monoammóniumfoszfát. Erről mit érdemes tudni. Érdemes lelakkozni?
2022. febr. 9. 09:17
 4/8 Z003 ***** válasza:

Nem mérgező, szobahőmérsékleten stabil, nem oxidálódik nem veszít vizet (alapból vízmentesen kristályosodik)

Ezért lakkozni nem feltétlenűl kell, kivéve ha párás helyen tárolod.


Két fő formában kristályosodik. Ha van rá idő áttetsző tegragonális hasábokbat képez, ami leginkább a hegyikristályra hasonlít. Ha kevesebb idő alatt kristályosodik akkor apró fehér tűket képez.

2022. febr. 9. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nem tudtam, hogy vízben oldódik! Az egész feloldódott és dobhattam ki :)
2022. febr. 10. 17:58
 6/8 Z003 ***** válasza:

De mire számítottál? Hogy gondoltad hogy fogják a sót és csak nézik hogy összeálljon egy kristállyá, vagy hogy gondoltad hogy működik. Ahhoz hogy kristályosítani tudj valamin általában fel kell oldani valamiben.


Ha kell vissza az anyag akkor csak forrald le róla a vizet.

2022. febr. 10. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nézd lehet hogy nem vagyok tájékozott eléggé, de a leírás ebben nem segített, pedig tudományos játéknak árulják. Nem igazán tudtam meg belőle semmit, csak annyit, hogy hülye vagyok. Az ember azt hiszi kap egy kristályt a végén, nekem van otthon jópár kristályom, egyik sem oldódik vízben. Miért kellett volna azt gondoljam, hogy ez oldódik, főleg ha nem írták??? Nem túl érdekes játék az, ami vízben feloldódik.
2022. febr. 10. 20:15
 8/8 Z003 ***** válasza:

Ha elolvasod a használati utasítást valószínűleg lesz benne egy olyan pont hogy: rakja az xy tasak tartalmát xy mennyiségű vízben, keverjük amég fel nem oldódik. Vagy valami hasonló.


Kapnál belőle kristályt, vagy még kaphatsz is ha nem öntötted ki, ha követed pontosan a leírást. Ha egy picit is utána néztél volna, akkor tudhatnád hogy ezek a kristályosítási folyamatok úgy működnek, hogy feloldod az anyagot vízben aztán hagyod hogy a víz elpárologjon. Amikor a víz elpárolog hátrahagyja az újra kristályosodott anyagot. Remélhetőleg szép nagy egész kristályokban.


De amúgy nem sértésből, de kíváncsi vagyok hogy mikor vízbe raktad (gondolom hogy a használati utasítást követve), mire számítottál? Mármint hogy a víz hatására hirtelen megdagadnak a kristályok vagy hirtelen összeállnak, vagy mi?

2022. febr. 10. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!