Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik a lakossági...

Lcb kérdése:

Hogyan működik a lakossági villamoshálózat Fázisa és Nullája?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy ha több fázis üzemel egyszerre megfelelő fáziseltolásokkal, akkor egy közös pontra kötve a fázisokat (nulla) kioltják egymást. Emiatt feltételezem, hogy a lakossági hálózatban kettő-három fázis van. Gondolom, hogy ez esetben a házak/körzetek közt fel vannak osztva a fázisok. A kérdésem az, hogy nem jelent-e problémát ebben az esetben, hogy az egyik fázisra kötött "fogyasztók" több áramot használnak el, mint a másik kettő, azaz megmarad-e ez a nullpotenciál nullpotenciálnak?

2022. febr. 10. 13:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem illetve igen, meg ez azért bonyolultabb. Nem lesz soha teljesen szimmetrikus. Ahol egyfázisú egy lakás bekötése akkor úgy oldották meg, hogy az első lakásba ment az 1-es fázis, a másodikba a 2-es, a harmadikba a 3-as. Feltételezték, hogy a lakások nagyjából hasonló fogyasztással rendelkeznek, és így nagyjából kiegyenlítődik. Ez egyébként tényleg be is következik, ha egy egész utcáról, vagy egy 10 emeletes sok lakásos társasházról van szó. Egészen jól kiegyenlítódnek az áramok.

A nullpontenciál meg azért marad meg, mert ilyen helyeken úgy méretezik a null vezetőt, hogy azon ne legyen nagy feszültség esés. De igen, előforudol, hogy 1-2V-al megemelkedik a null pontenciál de ez kb. semmilyen galibát nem okoz, ha minden szabályosan van szerelve.

2022. febr. 10. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2022. febr. 10. 13:31
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, 1-es te tökéletesen leírtad, csak egyetérteni lehet vele.
2022. febr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, 1-es vagyok. Látom kicsit zavaros lett. Szóval a "múlt idő" az itt olyan, hogy ezt jó régen kitalálták, és azóta is bevált módszer, és most is így használják. Bár már egyre gyakoribb a lakossági háromfázisú bekötés, a villanytűzhelyek, és hőszivattyúk miatt, főleg családiházas környezetben, illetve az utolsó szocialista lakótelepeknél (pl. Káposztásmegyer II-es ütem) ahol nincs vezetékes gáz a lakásokban.
2022. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Szerintem elég érthetően írtad le az első válaszodban, arra gondolva itt, hogy "ahol egyfázisú egy lakás bekötése", de köszönöm az új választ is!
2022. febr. 10. 16:40
 6/6 anonim ***** válasza:
52%

Különbséget kell tenni TN és TT trafókörzet között, mert a nullavezető földpontenciálon tartása csak előbbinél lényeges. Igaz, TT ma már nem nagyon van. Ott 125 V feszültségemelkedés volt megengedett a nullavezetőre, amúgy.


A nullavezető keresztmetszetével sokat nem bűvészkedtek, mert vagy egyforma

volt a fázisvezetővel, vagy nagyjából a fele.

2022. febr. 10. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!