Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora a levegőben lévő,...

Kraucslik Botond kérdése:

Mekkora a levegőben lévő, párát alkotó vízcseppecskék mérete általában?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, párolgás alkalmával a vízmolekulák egyesével hagyják el a vízfelszínt, majd később pedig, ahogy a relatív páratartalom egyre nagyobb lesz, a levegőben lévő vízcseppecskék is egyre "híznak" (a véletlen ütközések során egymáshoz tapadnak a vízmolekulák). [De ha rosszul tudom, akkor javítsatok ki kérlek.] A kérdésem tehát az lenne, hogy 50%-os relatív páratartalom mellett, standard földi körülmények között kb. mekkora a levegőben úszó vízcseppecskék mérete ?

2022. máj. 24. 21:42
 1/4 Z003 ***** válasza:
100%
100% relatív páratartalom alatt a víz gáz halmazállapotban van a levegőben. Ha egy homogén hőmérsékletű rendszert nézünk 50% relatív páratartalmon nem, lesznek vízcseppek. Viszont ha elkezdjük hűteni a levegőt és elérjük a 100%-ot, elkezdenek cseppek formálódni ezek általában 20-500 mikron méretűek. Majd tovább híznak addig amíg már nem képesek a levegőben maradni.
2022. máj. 24. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez egészen biztos? Úgy értem, hogy 50%-os relatív páratartalom mellett is előfordul, hogy a levegőben lévő vízmolekulák egymásnak ütköznek és összetapadnak a van der Waals erők miatt. Vagy ez kizárható?
2022. máj. 24. 22:57
 3/4 Z003 ***** válasza:
100%

Persze lehetséges, sőt meg is történik. De ez egy olyan rendszer amiben a gáz állapot jelenléte energetikailag kedvezőbb mint a folyadéké.

Így ha formálódik egy vízcsepp az gyorsan el is párolog.


Ha a folyadék forma vagy a csepp képződés lenne kedvezőbb, akkor egyszerűen nem lenne vízgőz a levegőben. Mert minden vízgőz kicsapódna, folyadék formában. Vagy addig csökenne a vízgőz koncentráció amíg elérne egy pontot ahol már a gáz forma a kedvezőbb.


Ha belegondolsz a relatív páratartalom pont ezt a mennyiséget adja meg.

2022. máj. 24. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszodat.
2022. máj. 25. 11:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!