Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A periódusos rendszer második...

A periódusos rendszer második periódusában a neonnak a legkisebb a sűrűsége, ez mivel magyarázható?

Figyelt kérdés

2022. máj. 26. 17:57
 1/10 Z003 ***** válasza:
100%
Mivel az atomjai nem alakítanak ki semmilyen kötés egymással. Az összes többi elem közt kialakul, vagy fémes, vagy apoláris kovalens kötés. A neon molekulái közt nem csak elsőrendű, de másodrendű kötések sem alakulnak ki. Ezért neki a legkisebb a sűrűsége.
2022. máj. 26. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 sadam87 ***** válasza:
79%

"A neon molekulái közt nem csak elsőrendű, de másodrendű kötések sem alakulnak ki."

Egyrészt atomjai között (bár igaz, hogy ezeket viselkedésük szempontjából vehetjük akár egyatomos molekuláknak is). Másrészt azért diszpperziós kölcsönhatás (indukált dipol - indukált dipol, avagy London-féle kölcösnhatás) kialakul.

[link]

2022. máj. 26. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Z003 ***** válasza:
100%
Ja azt elírtam atomjai akart lenni. Természetesen alakulnak ki valamilyen kölcsönhatások az atomok közt de, azt tegyük hozzá hogy a London-féle kölcsönhatás a leggyengébb másodrendű kötőerő. És azt is, annak az erje az elektronfelhő méretétől függ és mivel a neonnak csak tíz elektronja van, így a benne fellépő London-féle kölcsönhatás az egyik leggyengébb a periódusos rendszerben.
2022. máj. 26. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 sadam87 ***** válasza:
100%
Ez így van.
2022. máj. 26. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Egyébként nem elsősorban ezért a legkisebb a sűrűsége (bár nyilván ez is közre játszik), hanem azért, mert a neongáz molekuláinak (atomjainak) a legkisebb a moláris tömege a második periódus gáz halmazállapotú elemei közül. (A nem gáz halmazállapotúaknak nyilván jóval nagyobb a sűrűsége.)

Persze feltételezve, hogy a kérdés normál légköri nyomásra, és szobahőmérséklet körüli értékre vonatkozik.

2022. máj. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Z003 ***** válasza:
100%
Igen az atom tömeg fontos ezen a téren. Viszont figyelmen kívül hagytad hogy miért lesz gáz. Ha az atomtömeg lenne a legjelentősebb tényező akkor a lítiumnak lenne a legkisebb a sűrűsége. Csak azért lehet gáz szobahőmérsékleten mert nem alakít ki kötéseket, így az a gyökér ok.
2022. máj. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Nem hagytam figyelmen kívül (bár az tény, hogy nem írtam ki egyrételmáen, a "nyilván közre játszik" résszel akartam célozni erre). Nyilván azért lesz gáz, mert gyengék a molekulák közötti kölcsönhatások. Tehát arra a részre, hogy miért kisebb sűrűségű, mint a nem gáz halamzállapotú elemek a periódusban, teljesen jó válasz a kötéserősség.

De gázok esetén már nem elég. Például a hidrogénmolekulák között erősebb kölcsönhatás van, mint a héliumatomok között, mégis a héliumgáznak lesz nagyobb a sűrűsége.

2022. máj. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Z003 ***** válasza:
100%

Igen ebben igazad van. Viszont szerintem arra is jó válasz a hogy miért kisebb a sűrűsége mint a többi gáznak a periódusban. Mivel ugye fix körülmények között a gázok sűrűsége csak a moláris tömegüktől függ. Az oxigén, a nitrogén és a fluor mind egyatomos molekulákat alkotnak, így megduplázva a gáz részecskéinek a tömegét és ezzel növelve a sűrűségüket.

Ahogy mondtad a neon gáznak lesz a legkisebb moltömege, amit csak annak köszönhet hogy nem alakít ki kötéseket.

2022. máj. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 sadam87 ***** válasza:
100%

"Az oxigén, a nitrogén és a fluor mind egyatomos molekulákat alkotnak"

Kétatomosat akartál írni. :)

"Ahogy mondtad a neon gáznak lesz a legkisebb moltömege, amit csak annak köszönhet hogy nem alakít ki kötéseket."

Valóban jogos. Alapvetően tényleg az eredeti állításod magyarázza. De azért szerintem érdemes hozzátennia kiegészítésemet.

2022. máj. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Z003 ***** válasza:
100%

"Kétatomosat akartál írni. :)"

Igen valóban, kicsit már belezavarodtam.

2022. máj. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!