Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gombák, a növények és az...

A gombák, a növények és az állatok evolúciója három úton zajlott az elmúlt kb. négy milliárd évben?

Figyelt kérdés
Nekünk, embereknek nincsenek növény és gomba őseink?
2022. jún. 2. 23:16
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Növény őseink vannak, mivel az összes létező élőlény ősei a növények.

Gomba őseink nincsenek, az egy külön ág. Azok olyan növények, amelyek elvesztették a színtesteket, de nem állat lett belőlük, hanem (a többség) elpusztult élőlényeket takarít el (kis részük vadászik).

2022. jún. 2. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell évmilliárdokban gondolkodni, az állatok közös őse pl. ~650 millió éve élt.

[link]

De amúgy igen, tulajdonképpen a fejlődési ágaknak mind saját evolúciós útjaik vannak.


"embereknek nincsenek növény és gomba őseink"

Növény és gomba nincs, de olyan van, ami még nem volt sem növény, sem gomba, sem állat.

2022. jún. 2. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Igen, a növények, állatok és gombák fejlődése külön úton zajlott. No nem teljesen (így nem is az elmúlt 4 milliárd évben, eleve az első eukarióták kb. 2,5 milliárd éve jöhettek létre). Nincsenek növény és gomba őseink, de a növényekkel és gombákkal közös őseink vannak. (A gombákkal viszonylag közeli is a rokonságunk ahhoz képest, hogy külön országról van szó.)

Így néz ki a tudomány jelen állása szerint (nagyjából) az eukarióták törzsfája:

[link]


#1

"Növény őseink vannak, mivel az összes létező élőlény ősei a növények."

Ez nem igaz, nem voltak növény őseink. (Minden bizonnyal egyáltalán nem voltak fotoszintetizáló őseink.) ÉS nem növények voltak az összes élőlény ősei.

"Gomba őseink nincsenek, az egy külön ág. Azok olyan növények, amelyek elvesztették a színtesteket,"

A gombák nem növények (még csak nincsenek is növény őseik), sosem voltak színtestjeik.

2022. jún. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, az első élőlények kemoszintézist használtak.

Viszont akkor azt mondod, hogy ezekből nem csak a növények alakultak ki, hanem rögtön szétváltak olyan ágakra, ahol egyeseknek sose voltak színtesteik?

2022. jún. 2. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Az első élőlények kemotrófok voltak. Ezek baktériumszerű élőlények voltak, a növények viszont eukarióták. Ha nagyon tágan értelmezzük a "növény" kifejezést, és minden fotoszintetizáló élőlényt ide sorolunk be, akkor sem hiszem, hogy lettek volna az őseink között fotoszintetizálók (bár ebben nem vagyok biztos, nem tudom, egyáltalán meg lehet-e ezt biztosan mondani).

Színtestjeik viszont elég egyértelműen nem voltak az őseinknek. Színtestekkel csak a fotoszintetziáló eukarióták rendlekeznek. A színtestek az eukarióták megjelenésénél lényegesen később alakultak ki endoszimbiózissal. Mivel a színtest génjeinek egy része átkerült az evolúció során a sejtmagba, még akkor is meg lehet mondani, hogy volt egy élőlény őseinek színtestje, ha az később elveszett. Ez alapján pedig elég biztosan kijelenthető, hogy sem az állatok, sem a gombák őseinek nem volt színtestjük.

2022. jún. 3. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Igen, ez érdekelt. Én még úgy tanultam, hogy az őseink növények voltak (tehát fotoszintetizáltak).

Az egyértelmű, hogy az első élőlények nem egymást fogyasztották.

2022. jún. 3. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
66%

A jamaikaiak a marihuánából fejlödtek ki.

Nekem voltak növény öseim, mert makk egészséges és tök vicces vagyok.

2022. jún. 3. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!