Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az igaz, hogy az ember futásra...

Az igaz, hogy az ember futásra lett teremtve, evolúciósan a futásra lett programozva?

Figyelt kérdés
Nem is tudom már hol hallottam régebben, hogy az ember testalkatilag a hosszú távú futáshoz a legalkalmasabb. Egy tigris vagy egy medve pl. izmos, erős, de nem fog lefutni 10 km-t. Az embernek meg ez az erőssége. Ezért nem is nagyon tudunk izmot építeni és az izomzatot hatékonyan felhasználni.

2022. jún. 13. 02:21
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
97%
Állítolag futással kifárasztották az állatokat, és aztán megölték, ezért nagyon jó futokká váltak, bár nem biztos, hogy minden ősember fajta élt igy. Az embernek nagyon jó a hűtése, valoszinúleg azért is vesztette el, a szőrzetét, hogy izzadással jobban tudja hűteni magát. Busmanok is vadásznak ilyen fárasztásos technikával, képesek 30 kilométert futni egy állat után.(bár mérgezett nyilat is használnak.)
2022. jún. 13. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
26%
Én már régóta szerettem volna indítani egy mozgalmat, hogy mindenki futva menjen a munkába, vásárolni, ügyeket intézni 15 km-en belül.
2022. jún. 13. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
85%
Utána izzadtan és büdösen dolgozni? Van ahol nincs tusoló.
2022. jún. 13. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
55%
Ha mindenki izzadt, senkit nem zavar.
2022. jún. 13. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 hollófernyiges ***** válasza:
81%

"Állítolag futással kifárasztották az állatokat"


Van egy ilyen elmélet, de nekem eléggé belemagyarázósnak tűnik. Ha belegondoltok, nem tűnik túl hatékony módszernek, hogy napokon át kergetel egy nyomorult antilopot, míg végre leütheted. Egyrészt ezzel el is költötted a nyert kalória nagy részét, másrészt azt az antilopot utána haza is kell vinni az asszonynak és gyerekeknek, ami még több energia, harmadrészt futás közben tízszer beleakadhatsz egy ejtőző oroszlán- vagy hiénafalkába, negyedrészt közben az izzadással rengeteg vizet vesztesz, ami a száraz szavannán, tűző trópusi napsütés alatt szintén nem egy életbiztosítás. Elhiszem hogy a busmanok néha buliból rendeznek ilyen vadászatot, de szerintem nem véletlen hogy sehol máshol nem alkalmazzák ezt a módszert (más állatok sem) mert ennél még a fűevés is hatékonyabbnak tűnik.

2022. jún. 13. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ha jól tudom annak a vadászati módszernek a lényege ,hogy “kiijesszék az állatot a bokrosból”, az antilop megijedjen s minél nagyobb erőbedobással elfusson. Majd utánaerednek mielőtt kipihenné magát s ha még nem tudják elkapni akkor megint jól ráijesztenek stb-stb. Így az antilop (vagy akármi más amire vadásznak) hamar kifárad. Viszont ha folyamatosan hajtanák akkor az állat sem lenne hülye s felvenne egy egyenletes sebességet amivel lehagyja az embert.

Az ember hosszútávú futása (ami legyen inkább kocogás meg séta) nem olyan extrémen kiugró teljesítmény az egész állatvilágban nézve. Inkább csak a hasonló kaliberű emlősök közt említésre méltó.

2022. jún. 13. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"utánaerednek mielőtt kipihenné magát s ha még nem tudják elkapni akkor megint jól ráijesztenek"


Na de tekintve, hogy az antilop sokkal gyorsabb az embernél, mire utolérik, mégis kipiheni magát valamennyire. Kifárasztós technikát egyébként az afrikai vadkutyák és a farkasok is használnak, de azok sokkal jobban (kb. kétszer gyorsabban) futnak az embernél és ha kb. egy óráig sem boldogulnak, akkor feladják a hajszát.

2022. jún. 13. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 TappancsMancs ***** válasza:
59%

"Az igaz, hogy az ember futásra lett teremtve, evolúciósan a futásra lett programozva?"


Az evolúció az nem egy program és nem azonos a dns-el sem és nincs evolúciós program, mert az evolúció eleve mást jelent.

2022. jún. 13. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

5/ hollófernyiges - Egyetértek. Ja ja.

"Van egy ilyen elmélet, de nekem eléggé belemagyarázósnak tűnik."


Nekem is annak tűnik. Az is. A vadászati módszerek először is sokfélék. Nem csak állatok kifárasztása az egyetlen vadászati módszer, van terelővadászat, lehet csapdával, lehet lesből vadászni, valamilyen csalival, stb. Nem vagyok szakértője, de itt alul a wikin van egy rakás változata.

A csontozat vizsgálatok, izomtapadási felület vizsgálatok és a lábnyom távok vizsgálatai szerint az őseink lényegesen erősebbek voltak és gyorsabbak is.


The Citizen cikében:

"Több tanulmány is alátámasztja azt a tényt, hogy őseink sokkal erősebbek voltak nálunk, és az emberi erő és erőnlét olyan drámai mértékben csökkent az elmúlt években, hogy még a legrátermettebbek sem tudták volna lépést tartani őseink leglustábbjaival."

"Tanulmányok szerint szöges futócipők mellett az őslakos ausztrálok megdönthették volna a mai 100 és 200 méteres rekordokat – nincs szükség edzésre; A tuszi törzsek könnyen megdönthették volna a jelenlegi magasugrási rekordot; és talán még a világ legerősebb embere is (rád nézünk, Brian Shaw) megküzdött volna egy karbirkózó meccsen egy neandervölgyi nő ellen."

"Peter McAllister antropológus könyve, a Manthropology: The Science of the Inadequate Modern Male, hat ausztráliai bennszülött férfi által mintegy 20 000 évvel ezelőtt hagyott megkövesedett lábnyomokat elemzi – és arra a következtetésre jut, hogy az egyikük 37 km/h-val futott, csak 5 km/órával lassabban, mint Usain Bolt."

"... a történelem előtti nőknek sokkal erősebbek voltak a karjai, mint a mai elit evezősöknek. A kutatások azt mutatják, hogy míg a neolitikumtól a késő vaskorig terjedő nők karcsontjai erősségbeli eltéréseket mutattak, a bal karjukat tekintve erősebbek voltak, mint az evezősök, ..."


Discover Magazine

"A 40 000 és 120 000 év közötti Homo sapiens és a neandervölgyiek sípcsontja pedig még erősebbnek tűnt, mint a sífutó sportolóké, akik serdülőkoruk óta hetente 80-100 mérföldet futottak. ... De „a nagy felfedezés az volt, hogy ha megnézzük a karjukat, sokkal erősebbek voltak, mint még az evezősök” – mondja Murray, ma a kanadai Victoria Egyetem antropológusa."


Stb stb. Erőben és gyorsaságban is nagyon ott voltak és számos vadászati módszerük is volt. Nem emelhető ki a futással kifárasztás az erő hiányával párosítva. Nem ezt támasztják alá a csontvizsgálatok.


---

[link]

[link]

[link]

2022. jún. 13. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Egy magyar nyelvű cikkből is...


"Különösen a neandervölgyi tett mély benyomást McAllisterre. Még a nőknek is tíz százalékkal több izomtömegük volt, mint a mai európai férfiaknak. Jóval rövidebb karjaiknak köszönhetően megfelelő edzéssel még akár a csúcsformában lévő Arnold Schwarzeneggert is lenyomták volna szkanderban"

[link]

2022. jún. 13. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!