Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhetnek-e "unalmas" számok?

U. Xorter kérdése:

Létezhetnek-e "unalmas" számok?

Figyelt kérdés

Az unalmas számot úgy definiálom, hogy nem érdekes ( = megnevezhető?).

Például a prímszámok érdekesek, a páros és páratlan számok túl sokan vannak, hogy érdekesek legyenek, ill. a törzsszámok is. Köztük biztos van unalmas szám. Például a négyzetszámok, köbszámok,... és a 2-hatványok, 3-hatványok,... érdekesek. Az 1, 2, 3, 4, 5 kiesett. De ott van a 6 és a 10. Ezek azért érdekesek, mert két prímszám szorzata. A 7, 8, 9 és 11 is kiesett, na de a 12? Az egy faktoriális-szám fele, azért érdekes... Minden szám érdekes volna?

Tételezzük fel, hogy van az unalmas számoknak egy halmaza. Ha felsorolható lenne ez a halmaz, akkor azért nem lennének érdekesek ezek a számok, mert benne vannak ebben a halmazban. Tehát vagy nincsenek unalmas számok, vagy nem sorolhatóak fel (nevezhetőek meg).

Ha van ilyen halmaz, akkor el tudnánk-e dönteni bármit róla, vagyis milyen tulajdonságai vannak ennek a halmaznak?

(Természetes számhalmazon belül vagyunk.)



#halmaz #természetes szám #halmazelmélet #számhalmaz #felsorolhatóság #megnevezhetőség
2022. júl. 1. 22:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A természetes számok felsorolhatók, szóval minden részhalmazuk is.
2022. júl. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%

„Létezhetnek-e "unalmas" számok?”

Igen, amit itt te előadsz, az rendkívül unalmas szám, ezen kívül nem kell már másikat keresni.

„Tehát vagy nincsenek unalmas számok, vagy nem sorolhatóak fel (nevezhetőek meg).”

Van unalmas szám, felsorolni nem kell, mert csak egy van: te magad.

Komolyan, haver mit akarsz ezekkel a kérdésekkel? Legalább egyszer írd már le, hogy mi a célod ezzel? Melyiknek milyen gyakorlati értelme, haszna volt? Eddig egyiknek sem volt semmi haszna, sőt csak kárt okozott, mert, te és akik ide írtak csak feleslegesen pocsékolták a villamos energiát és az idejüket.

2022. júl. 1. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
84%
Semmi közöd a tudományokhoz, ez még csak nem is definíció.
2022. júl. 1. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
40%
Kartoffel, legutóbb leszedettél egy kérdést, ahol segítséget kértem, hogy az SZTE-s intranetről töltsön le nekem valaki egy frissen közzétett diplomamunkát. Tudsz segíteni, vagy keresgéljek tovább?
2022. júl. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"Például a prímszámok érdekesek, a páros és páratlan számok túl sokan vannak, hogy érdekesek legyenek, ill. a törzsszámok is. Köztük biztos van unalmas szám. Például a négyzetszámok, köbszámok,... és a 2-hatványok, 3-hatványok,... érdekesek."


Tehat a paros szamok tul sokan vannak hogy erdekesek legyenek --> vegtelen sok paros szam van.

A negyzetszamok erdekesek --> vegtelen sok van negyzetszambol is, akkor mitol erdekesek, ha a paros szamok unalmasak mert vegtelen sok van beloluk?


"Az 1, 2, 3, 4, 5 kiesett."

De miert? Az 1 es a 4 is negyzetszam, az elobb meg azt irtad hogy azok erdekesek. A 2,3 es 5 meg primszamok, azokat is erdekesnek talaltad meg az elejen.


"Ha van ilyen halmaz, akkor el tudnánk-e dönteni bármit róla, vagyis milyen tulajdonságai vannak ennek a halmaznak?"

Annyit mindenkeppen, hogy ebbe a csoportba tartoznak azok a szamok, amelyeket U.Xorter nem talal erdekesnek. Mast nemigen.

2022. júl. 1. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#1-es, ebben biztos vagy?

#2-es, tudtam, hogy valaki el fogja sütni ezt a poént. :)

#3-as, defet szeretnél? Tessék: érdekes szám az 1, és minden további olyan szám, mely előáll két darab érdekes szám azon függvényeiként, mely függvények időigényének függvénye polinomidőben kiszámítható.

De lehetne más is.

#4-es, nem tudom mire gondolsz, de ne offoljunk, írtam privátot.

#5-ös, az 1-től 10-ig számok az unalmasak halmazából estek ki. És tudom, hogy van bijektív leképzés a páros számok és a 2-hatványok között, de bizonyos értelemben a párosok akkor is túl sokan vannak.

2022. júl. 1. 23:53
 7/13 anonim ***** válasza:

"#5-ös, az 1-től 10-ig számok az unalmasak halmazából estek ki. "

Oh, bocsi, akkor azt félreértettem.


"És tudom, hogy van bijektív leképzés a páros számok és a 2-hatványok között, de bizonyos értelemben a párosok akkor is túl sokan vannak."

Hát de ez gyanús, hogy túl sokan vannak, nem? Olyannyira sokan, hogy a természetes számok körében nem is tudsz gyakoribb halmazt említeni, mint a páros számok. Minden második szám páros, ennél már csak magának a természetes számok halmazának van több tagja a természetes számok halmazán értelmezve. Ez szerintem tök érdekes. Szerinted nem?

2022. júl. 2. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Ja, amúgy mekkora időigénye van egy függvénynek? És mivel ez önmaga is függvény, hogyan változik az időigénye egy függvénynek?
2022. júl. 2. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 dq ***** válasza:
100%

#6: "#3-as, defet szeretnél? Tessék: érdekes szám az 1, és minden további olyan szám, mely előáll két darab érdekes szám azon függvényeiként, mely függvények időigényének függvénye polinomidőben kiszámítható.


De lehetne más is."


Ekkor minden szám érdekes, hiszen x előáll mint

: x = c_x(1,1),

ahol c_x a konstans x függvény.

2022. júl. 2. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

off

>"mi a célod ezzel? Melyiknek milyen gyakorlati értelme, haszna volt?"

Csak talált egy olyan platformot, ahol esetleg visszaigazolást kaphat a magát különlegesnek gondoló elméjére és az általa alkotott torz világképre. Úgy gondolja, hogy ez az a fórum, ahol igény mutatkozik a bombasztikus gondolataira és ahol ezért valami elismerést kaphat. (Persze néha a zsák a foltját...)

2022. júl. 2. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!