Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azért bírják jobban afrikába...

Azért bírják jobban afrikába a hőséget, mert magasabb a páratartalom?

Figyelt kérdés

Beszélgettem egy barátommal, hogy milyen meleg van. Mondjuk mult héten sokkal melegebb volt, amikor erről beszélgettünk. Hogy is bírják az ennél sokkal melegebb 40-50 fokokat indiába, afrikába?


Azt mondta a barátom, hogy itt rossz a levegő, mert száraz. Nehezen bírjuk ki. Ott indiába, afrikába ott az óceán ami magas páratartalmat biztosít így jobban bírják a hőgutát. Ennyi lenne az egész? Párásítót kell venni itthonra?



2022. júl. 5. 15:26
1 2
 1/12 sadam87 ***** válasza:
97%

A magas páratartalom pont hogy nehezíti a magas hőmérséklet elviselését.

[link]

2022. júl. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
97%

Magas páratartalomban nem tudsz izzadással hatékonyan hőt leadni, szóval az csak ront a helyzeten.

Akik meleg égövön élnek, azok többnyire hozzászoktak életvitelükben, pl nem nagyon dolgoznak a déli órákban. A sziesztát sem (csak) lustaságból találták ki. De ide kapcsolódik az építészetük is, nagy hangsúlyt fektetnek az árnyékolásra, a természetes szellőzés kialakítására pl kéményhatást kihasználva.

2022. júl. 5. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
91%
Épp hogy nálunk nagyon párás a levegő. Egy sivatagos részen, vagy akár tengerpartnál szárazabb. A mediterrán partmenti hőség pl. jobban elviselhető, mint egy pesti belvárosi kánikula. Egy sűrű forró esőerdőben viszont még levegővétel is nehezére tud esni az embernek.
2022. júl. 5. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
88%

Páratartalmak:

[link]


[link]

[link]

Máshol meg nagyon párás:

[link]

[link]

2022. júl. 5. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
96%
A magas páratartalom pont hogy rontja a hőérzetet még jobban, meg a belső hőháztartást is.
2022. júl. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 TappancsMancs ***** válasza:
92%

4-es - na igen. Mondjuk az ember külön infó nélkül szerintem is magasabb páratartalmat saccolna minden trópusi helyre, csak ez tényleg nincs így. A magasabb páratartalom az Egyenlítő mentén összpontosul, de nagyon szűken az Egyenlítő sávjában, és északabbra és délebbre már nagyon változó és alacsonyabb. Csak egy szűk Közép-Afrika az ahol tényleg nagy a páratartalom és nem teljes Afrikában.

Térkép - A relatív páratartalom globális eloszlása:

[link]


És a hőmérséklet is nagyon eltérő Afrika szerte. Itt egy átlagot mutató térkép, de ettől függetlenül vannak még különbségek. Az látható rajta, hogy nagyobb területre terjed ki a magas hőmérséklet, mint a páratartalom, tehát ezek sem járnak tejesen együtt. És szintén láthatóan nem azonosan meleg egész Afrika.

Az országokat az éves átlagos hőmérséklet szerint ábrázoló térkép:

[link]


A fekete bőrűek tanulmányok szerint jobban teljesítenek fizikailag meleg és párás környezetben, mint a fehér bőrűek, valamint leéghetnek és kaphatnak bőrrákot a feketék is, csak kevésbé van rá hajlamuk. A hőgutának azonosan vagyunk kitéve mindannyian. A meleg vidékhez azért hozzászoknak az emberek és úgy tűnik gének is játszanak benne szerepet. Viszont a kevés napfényen élő fekete bőrűek érzékenyebbek a D vitamin hiányra. Szóval vannak különbségek. A hőséget valamennyivel jobban bírják, de azért nem extrém mértékben.



---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 5. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
91%

A megszokás és tapasztalat hatalmas előny. Trópusi országokban alapvetően más az építészet, szokásrendszer, öltözködés, de még az étkezés is. És még egy sor dolog. Ezért bírják jobban.

Az északi vidékeken ugyanez a helyzet, csak más irányban.

Az egyes vidékek minden vonatkozásban alkalmazkodnak a körülményekhez, a célszerű viselkedés megkönnyíti a szélsőséges események elviselését is. Itt az a probléma, hogy igen erős változás következett be, amihez az emberek csak kevéssé tudnak alkalmazkodni. Épületeket, településszerkezetet, eszközöket nem lehet gyorsan átalakítani, és mindez drága is. Itt a jelenlegi éghajlati viszonyok szokatlanok, nem vagyunk felkészülve rá.

2022. júl. 5. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Értem és köszönöm!

Akkor mi lehet a magyarázat vajon?

2022. júl. 5. 18:25
 9/12 TappancsMancs ***** válasza:
88%

7 és a többi is nagyon jaja... A páratartalom is ilyen és zöldeztem is mindet. :) A 7-hez egy másik példa. Egy érdekes videó egy népcsoport adottságáról :)


Ultramarati futásról van szó :) 100 km. A nyertes egy Raramuri nő, amerikai őslakos népből való. Ők extrák futásban. Szinte már bájos, hogy nem törődik a modern elvárásokkal és saját népi, megszokott öltözékében teljesítette a távot és ha jól látom a videon akkor a megszokott szandálban és nem futócipőben. :) A raramurik életének megszokott része a hegyekben való gyalogolás és futás.


- 0:18

- 1:51 a dobogón

- 3:02 a startnál még a versenyzők között érdekesen mutat

- célba érkezés 4:30

"Egy sportoló, akinek bennszülött képességei segítették őt maratoni sztárrá tenni"

https://www.youtube.com/watch?v=j-U6uv7zEhs


Láttam egy filmet (most meg nem találom) amiben perui nők mentek foci mérkőzésre (focizni) és az akárhány heggyel arrébb rendezett versenyre konkrétan elfutottak szoknyában, lefocizták a meccset és hazafutottak. :D Meg azért a Machu Picchun és az Andok településein meg tudtak edződni a hegyi terepen.


Na itt mutatja 0:05-nél, hogy szandálban fut a versenyen is a mexikói nő :)

https://www.youtube.com/watch?v=tWn6NDvtyXg


A feketék hőtűrésére nem tudok videót, de ha valaki linkel én is megnézném. Mindenesetre vannak ilyen érdekességek a népek között.


---

[link]

2022. júl. 5. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:
78%

"Akkor mi lehet a magyarázat vajon?"

Amit már írtak kérdező. A magas páratartalom pont nem segít a hőtűrésben, de a genetikájuk és hozzászokás igen. Mint amit írt valaki, hogy északon meg a hideget viselik jobban és ők meg jeges vízben fürdenek. Youtube-on biztos van erről is videó.


Azt volt szerencsém tapasztalni trópuson, hogy milyen az extrém hőség extrém páratartalommal. Borzalmas. :) Próbáltam kulturált európaiként öltözködni, de az utcán kigombolt inggel mentem, nem úgy mint az ottaniak és 2 óránként hideg zuhannyal már bírtam (valahogy). Rosszabb volt mintha szaunában kellene lenned. Közben a helyieken semmi sem látszott. De tényleg semmi. Szóval bírják. Van náluk is egy határ, a kimagasló hőségek az nekik is sok. Valahogy így.

2022. júl. 5. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!