Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Nagy Medve csillagkép bal...

A Nagy Medve csillagkép bal szélsöő ágában, ahol 3 csillag van, a középső csillag felett eddig is volt (látszólag) egy másidok csillag?

Figyelt kérdés

[link]

Nagyítva:

[link]

2X

[link]


3X

[link]


5X

[link]


Hülye kérdés, nyilván nem fedeztem fel egy új csillagok. 😅

Csak sehol nem említik. Mit lehet tudni erről a csillagról?

A többire is ránagyítottam de nem találtam.

Nulla fényszennyezéses helyen fotóztam. (Város és falu között 5km-es földút, több km-en keresztül nulla a fényszennyezés. Bár telihold volt, lehet az is "bele számít a fényszennyezésbe"; újholdkor megpróbálom megint)



2022. júl. 14. 11:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, eddig is ott volt.

[link]

2022. júl. 14. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Igen. A Mozart és Alcor egy elég régóta ismert, szabad szemmel is látható kettős csillag.

[link]

Csillagtérképeken és fotókon is láthatod.

[link]

2022. júl. 14. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi. Szabad szemmel nekem egyáltalán nem tűnt fel.
2022. júl. 14. 11:51
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Még egy link:

"A szekér rúdjának középső csillaga, a Mizar mellett látható az Alcor nevű halványabb csillag."

[link]

2022. júl. 14. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Sőt néhány régi írásban több helyen is hivatkozzák. Valamikor a XIX.sz. vége előtt a katonának jelentkezők esetén megkérdezték, hogy hogyan látják ezt a csillagot. Ha nem látta sehogy nem volt alkalmas katonának mert rövidlátó volt /vagy egyéb látásproblémája volt/. Ez az a kor amikor használták az ún. "katona-mértéket" is, ez egy olyan cucc volt, hogy volt egy oszlop és rajta egy vízszintes deszka. Ha a jelentkező elég magas volt, hogy a fejét beüsse a deszkába akkor mondták, hogy "megütötte a mértéket" és elég magas volt katonának és felvették. Ugyanígy "használták" ezt a csillagot is. Valahogy fel kellett mérni a jelölt alkalmasságát katonának. Akkoriban a modern orvosi eszközök még nem álltak rendelkezésre, nem volt az ismert szemészeti vizsgáló tábla stb. Több régi írásban, (talán még valamelyik regényben is van róla említés, de erre már nem annyira emlékszem) szerepelnek ezek általában egymás mellett. Volt valami elterjedt neve de arra már nem emlékszem, nagyon régen tanultuk ezt. A régi népies magyar neve a "kisbéres" (ilyen néven rengeteg dolgot lehet róla találni).
2022. júl. 14. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Mármint ennek a pici csillagnak a régi népies magyar neve a "kisbéres". Kimaradt egy bekezdés vége jel. Érdemes róla olvasgatni, mert a magyar mitológiában elég fontos szerepet tölt be.
2022. júl. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Olyan szép az esti égbolt (ahol nincs fényszennyezés).

Muszáj vennem egy teleszkópot, ne a telefonommal kelljen fotózni. :D

Köszi a válaszokat.

2022. júl. 14. 23:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!