Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nagy kánikulák idején...

A nagy kánikulák idején érezhetően hűvösebb van a Mátrában, mint Budapesten vagy ahhoz nem elég magas a hegység?

Figyelt kérdés
Jelenleg (kedd este) pl. nagyjából 28-30 fokot írnak Budapestre, míg a Mátra magasabb részeire 22-24 fokot. Ez a nagy különbség mindig jellemző?

2022. júl. 19. 20:17
1 2
 1/15 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Persze. A magasabban lévő helyeken általában több fokkal hűvösebb van.
2022. júl. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%
Igen
2022. júl. 19. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A hegyekben általában hűvösebb van és amit írtál hőmérsékletek is ezt mutaják.


Léghőmérséklet - wiki

"A felszíntől távolodva a hőmérséklet egyre csökken – az átlagos hőmérséklet-csökkenés 100 méterenként száraz levegőben 1 °C, nedves levegőben 0,65 °C."


Vagyis 100 méterenként 0,65 - 1 °C között változik, és vélhetően akkor most nem túl száraz a levegő a Mátrában, mert nem éri el a 10 fokot a különbéség. Nagyon száraz időben ez az 1 km-en kb 10 fok lenne.


A Mátra információs oldalán is ez áll és tapasztalhatod is az időjárási adatokon:

"A hõmérséklet napi ingadozása kiegyenlített, nyáron általában nem haladja meg a +26 fokot"


---

[link]

[link]

2022. júl. 19. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként hajnalban, különösen derült hajnalokon az alacsonyabban fekvő részek jobban lehűlnek, mint a hegytető.
2022. júl. 19. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Már csak azért is, mert nincsenek hőtartó épületek.
2022. júl. 19. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Olyannyira érezhető, hogy augusztusban odafenn sátorozva hajnalban vacog a fogad :)
2022. júl. 20. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez még a Mátrába se kell menni.

Kvázi ugyanazon a tengerszint feletti magasságon az agglomerációnak azon részein, ahol több a zöld és kevesebb a beton, már ott is érezhetően hűvösebb van.


Az az óriási betondzsungel gyakorlatilag egy hőcsapda.

2022. júl. 20. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Mindegyiket zöldeztem. Némelyikhez hozzátehető egy kicsi.

5/ Na igen, ez is benne van ráadásul.

7/ Ezt kicsit pontosítanám. Panelben lakom, nem is nagyon cserélném el kertesre a kiltás miatt, annyira megszoktam. Mindegy ez mellékes, de tapasztalatból mondhatom, hogy nyáron nem a tágas lakótelep az ami igazán felmelegszik, hanem a szűk belvárosi utcák és ahhoz hasonló külvárosibb szűk utcák. Kánikulák idelyén még este is, amikor hűl le a levegő és beérek a belvárosba, vagy fordítva, kijövök a belvárosból, a lakótelepen lényegesen hűvösebb az éjszaka. Tényleg nem kicsit. Kb 5 fok simán van, talán még több is. Még akár mérhetném is ha valaki nem hiszi. :)


Szóval csak annyi, hogy nem a betondzsungel a hőcsapda igazán, hanem a szűk és magas belvárosi utcák.


Mellékesen hozzátenném a lealacsonyító "betondszungel" kifejezés terjedését, és amúgy nemzetközileg is használt kifejezés, de ezzel az erővel a belvárost is nevezhetnénk belvárosdzsnglenek, mégsem mondják. Bármelyik városban mondhatnánk. A karbantartottsága sem feltétlenül jobb a belvárosoknak, mint lakótelepeknek, szóval ez sem indokolja. A belvárosban kisebb a légmozgás, rosszabb a levegő, mint a lakótelepek nyitott zöld területein. Nekem például még a legszebb kertesek sem annyira megfelelőek, bár némelyik valóban szép, de nekem zártak és nincs kilátásuk. Mondjuk tényleg megszoktam a magas lakást, már gyerekkorom óta és nem is cserélném el kertesre. Lehet hogy furcsán hangzik, de komolyan. :) De ez tényleg mellékes.

2022. júl. 20. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Na ezért. Ez pár napos kép.


[link]

2022. júl. 20. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

"Mellékesen hozzátenném a lealacsonyító "betondszungel" kifejezés terjedését"


Nem lealacsonyítónak szántam, én is a betondzsungelben töltöttem a gyerekkoromat, igazából nosztalgiával gondolok rá :)


Most meg amúgy az agglomerációban lakok, üdülőövezetben, 200 méteres körzetben egy négyzetméternyi beton sincs, csak zöld kertek.


És nem csak a belvároshoz képest van itt hűvösebb, ahogy beérek a városba, ahol jellemzően a betonnal, aszfalttal burkolt felület veszi át szerepet, már érezhetően melegebb van, és még szűk utcák és magas házak se kellenek hozzá.


Persze nem járkálok nyilván hőmérővel, meg az is lehetséges, hogy a az árnyékban, magasan a talaj felett elhelyezett hőrmérsékletmérő állomások nem mutatnak különbséget, szóval ez lehet simán egy hőérzet-beli különbség is, de az tény, hogy érezhetően kevésbé elviselhető ilyen hőségben.

2022. júl. 20. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!