Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Aki szabadságot és egyenlősége...

U. Xorter kérdése:

Aki szabadságot és egyenlőséget hirdet, az mit gondol a genetikai "uniformizmusról"?

Figyelt kérdés
Azaz arról, hogy génsebészetileg is mindenkit egyenlőre kell szabni? Ez lenne az igazi egyenlőség, nem?

2022. júl. 22. 08:22
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem, mert a genetikai változatosság nagyon fontos, például az egészségben.

Ez a genetikának az egyik veszélye. Ha majd használni fogjuk, akkor is figyelni kell majd erre.

2022. júl. 22. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Amit írsz az nem az egyenlőség, hanem az egyformaság lenne.
2022. júl. 22. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%
Aki egyenlőséget szeretne, az tipikusan a törvény előtti egyenlőségre gondol, nyilvánvalóan nem arra, hogy mindenki ugyanúgy nézzen ki. Hogy jutott ez a baromság egyáltalán eszedbe?
2022. júl. 22. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem is írták, az egyenlőség nem egyformaságot jelent. Hanem egyenlő feltételeket, egyenlő lehetőségeket, egyenlő elbánást jogi tekintetben, stb. Nem cél, hogy az emberek egyforma képességekkel rendelkezzenek vagy egyformák legyenek, de mindenkinek legyen meg a lehetősége az tanulásra, senkit ne rekesszenek ki vagy részesítsenek előnyben a származása, vallása, neme, szexuális irányultsága stb miatt.

Igen, az egyenlőségbe a pozitív diszkrimináció sem fér bele, legfeljebb szükséges rossz egy korábbi negatív diszkrimináció okozta egyenlőtlenségek gyorsabb kiigazítására.

2022. júl. 22. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
47%

Ez így rendben van, de a kérdés is valós.

Ha lesz egy géntechnika valamilyen jó tulajdonságra, az nyilván mindenkinek kelleni fog, és abból általában csak egy lesz!

Tehát akkor sok ember fogja hordozni, akik ebben egyformák lesznek.

Ez viszont a sokszínűséget csökkenti majd.

Nézzétek meg a Gattaca c. filmet.

2022. júl. 22. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
37%
Az egyenlőség valójában mindig is ellentmondásos kifejezés marad.
2022. júl. 22. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 2*Sü ***** válasza:
100%

Az egyenlőség valamilyen területen vett egyenlőséget jelenti. Pl. esélyegyenlőség, jogegyenlőség, stb… Az egyenlőség viszont nem jelent egyformaságot. A szabadság meg végképp nem tudom hogyan jön a képbe.


Pl. egyenlőség, ha minden nagykorú ember – származástól, társadalmi helyzettől, vallástól, miegymástól függetlenül – választható és választhat. Ezt én bizonyos szintig helyesnek tartom. De ha egyformaság lenne – nem csak genetikai, hanem minden téren –, akkor értelme sem lenne a választásnak, hiszen mindenki ugyanazt kínálná és ugyanazzal értene egyet, nem lennének alternatívák, amik között választani lehessen.


De még ha extrém politikai szélsőségben gondolkodunk, mondjuk a gazdasági egyenlőségben, ahol mindenki ugyanolyan vagyonnal, fizetéssel rendelkezik, vagy egyáltalán nincs magánvagyon vagy pénz, még ott sem jelent az egyenlőség egyformaságot. Jól is néznénk ki, ha mindenki cipész akarna lenni, mert ki fog akkor kenyeret sütni?


Nem, a genetikai egyformaságnak ezerszer több hátránya van, mint amennyi előnye lenne. Illetve mivel sok emberi tulajdonság nem a genetikán múlik, és nem egy homogén világban élünk, a genetikai egyformaság nem jelentené azt, hogy az emberek személyisége is egyforma lenne, önmagában a genetikai egyformaság egyáltalán nem garantálna semmilyen téren egyenlőséget.

2022. júl. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%

De bizony, az igazi egyenlőséghez egy szabadságon alapuló kapitalista társadalomban genetikai egyformaság kellene. Az IQ felnőtt embereknél 80%-ban szülői, tehát genetikai örökség eredménye, 10%-ban tanulás és 10%-ban egyéb nagyon komplex környezeti összhatások eredménye.

Az IQ után még a kinézetnek is hasonlónak vagy egyformának kellene lennie, hogy ne lehessen rasszizmus, vagy akár diszkrimináció párválasztásban és szexuális életben, vagy egyes munkahelyek elnyerésekor.

Könnyen beláthatjuk, hogy igazi egyenlőség nincsen egyformaság és homogenitás nélkül.

2022. júl. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!