Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz hogy a magasabb, hegyvidé...

Igaz hogy a magasabb, hegyvidékes területeken élők hosszabb várható élettartamra számíthatnak, mint a sík vidéken élők?

Figyelt kérdés

A magasabb területek alatt 2000 méter illetve a fölötti területeket értem.

Egy könyvben olvastam erről.



2022. aug. 1. 18:29
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván kevesebb környezeti ártalomnak vannak kitéve, de persze ott is sokat számít az életmód.
2022. aug. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Annyiból lehet benne valami, hogy kevesebb a civilizációs káros hatás, mivel ott aránylag ritkák a nagyvárosok. A levegő is tisztább. De szerintem csak közvetett ok-okozati összefüggés van a kettő között.
2022. aug. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ezek is lehetnek tényezők, de a könyv alapvetően a ritkább oxigéntartalommal magyarázza a jelenséget.

Csak első körben magát a jelenség létezését akartam leellenőrizni, de nem találtam idáig semmilyen forrást, hogy tovább élnének a magasabb hegyvidékek lakói.

Bár itt végülis írja, hogy a serpák beletartoznak az ún. "kék-zónába".


[link]

2022. aug. 1. 19:34
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Az oxigénhiány miatt élnének tovább?
2022. aug. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Több a vörösvérsejtjük.
2022. aug. 1. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Várható élettartam Szingapúr (3. helyezett) egy hatalmas síkság. De ott van Hollandia is a listán ahol nincs egy db domb
2022. aug. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ilyen direkt összefüggés. A magasabb helyeken zordabbak a körülmények, ezért a helyiek jobban megtanulják az egészséges életmódot, kitartóbbak és edzettebbek, ezért élnek tovább a nagy közösségekben élő, lusta és tivornyázó embereknél. Minden az életmódon múlik, de nemcsak egy emberé, hanem komplett közösségeké is, mert ez nagy húzóerő.

Ami az oxigénhiányt illeti, az durva félreértés. Az oxigénhiányhoz megfelelő edzéssel és akklimatizálódással hozzá lehet szokni, mert a szervezet átáll egy intenzívebb működési módra. Ez azonban csak egy szűk határon belül igaz, viszont a tartósan generációk hosszú során ott élők evolúciósan alkalmazkodnak. Például a serpák azért tudnak gyorsabban haladni felfelé 6-7 ezer méteres magasságban is 20 kilós terhekkel, mert a vérük szerkezete más, sokkal több oxigént választ ki és szállít.

2022. aug. 2. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!