Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyha egy túra során ugyanoda...

Hogyha egy túra során ugyanoda érek vissza, ahonnan elindultam, nem ugyanannyinak kéne lennie az emelkedőknek, mint a lejtőknek?

Figyelt kérdés

Akárhány százalékos emelkedőn/lejtőn megyek, ha kivonjuk egymásból a kettőt (össz emelkedő - össz lejtő), akkor mindig 0-t kell kapnunk akkor is, ha időben nem ugyanannyi a fel és le. Ma próbáltam ki egy új appot (Mapy.cz), ami szerint 259m-t emelkedtem, de csak 253m-t süllyedtem. Eszerint 6m-rel feljebb kellett volna érkeznem a kiindulásomtól, de ugyanoda érkeztem. Most én vagyok ennyire hülye, vagy ez mért szarul?


Megjegyzés: 2 kört mentem ugyanazon a parton, másodszor nem mentem fel addig, mint első alkalommal.

[link]



2022. aug. 1. 21:11
 1/9 Z003 ***** válasza:
100%
Az app téved, a telefon nem mindig mér pontosan.
2022. aug. 1. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Rosszlovas válasza:
100%

Ezek az eszközök nem mérnek 100% pontossággal.

Sem a telefon, sem az okosóra, sem a túra GPS-ek.

Ilyen kicsi eltérés teljesen elfogadott, nem befolyásol semmit. Nekem volt, hogy 2 Garmin GPS volt nálam, és a kb 50 km végére akettő mérése között volt kb. 1 km különbség... de egy egyszerű ember számára, aki nem hídpillérek vagy hasonló, nagy pontosságot igénylő tereptárgyak helyét akarja kimérni, tökmindegy, hogy most akkor 259 vagy 253 méter szintet ment...

Mérési hiba, ez van.

2022. aug. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Akkor most azt mondjátok, hogy az app tévedett 6m-t. És amit leírtam elmélet, az teljesen baromság, vagy azért van benne igazság?
2022. aug. 1. 21:31
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A háztartási gps vevők eredendően nem alkalmasak pontos magasságmérésre.
2022. aug. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Használj olyan megoldást, ami domborzati modellből veszi a magasságot.
2022. aug. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 krwkco ***** válasza:
100%

"Akárhány százalékos emelkedőn/lejtőn megyek, ha kivonjuk egymásból a kettőt (össz emelkedő - össz lejtő), akkor mindig 0-t kell kapnunk akkor is, ha időben nem ugyanannyi a fel és le."

Az emelkedő vagy lejtő százalékát meg kell szorozni a (felülnézeti) hosszával és azt kell összeadni. Pl. 1km 10%-os lejtő és 2 km 5%-os emelkedő kiegyenlíti egymást.

Ha visszatérsz a kiindulópontra, akkor az emelkedőket és lejtőket (negatív értékkel) így összeadva 0-át kell kapni.

2022. aug. 1. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#4 & #5

Nem akarok mm pontos adatokat, közelítő értéknek teljesen megfelel.


#6

Köszönöm a megerősítést, a környezetemben senki nem értette meg a logikát, így én voltam hülyének nézve, ezek szerint tévesen 😕

2022. aug. 1. 21:51
 8/9 anonim ***** válasza:
Teljesen logikus a felvetésed, még számolgatás nélkül is nyilvánvaló. (Egy újabb példa, hogy miért nem kell vakon hinni a gépeknek, olykor a józan ész többet ér.)
2022. aug. 2. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:

Szerintem azért téved egy kicsit az app, mert részletekben mér. Nem egyben méri az egész távot, hanem adott km-ekben és a végén kicsit már téved. Mintha 10 métert nem úgy mérnél ki, hogy egyben egy mérőszalaggal, hanem 10 cm-enként mérnéd. A végeredmény a mérési pontosság miatt kissé pontatlan lenne.


Próbáld ki ugyanazon appon, hogy egy nagyon egyenes szakaszon tervezetl utat és vissza. Valószínűleg nagyon pontos is lesz.


Egyébként meg minden mérésnek van mérési pontossága is, és talán az útmutatójában is benne van valahol.

2022. aug. 2. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!