Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szabályok szerint működik-e a...

Zz22 kérdése:

Szabályok szerint működik-e a világ ?

Figyelt kérdés

Rátaláltam egy rendkívül fontos és érdekes kérdésre.


A mindenségben a történések, a változások MINDIG leírhatók-e szabályokkal ?


A mindenség az írásomban magában foglal mindent, ami van, ami létezik (Isten, szellem, érzelem, értelem, anyag, energia, stb. [akár ismert, akár ismeretlen])

A történés, a változás magában foglalja a mindenség bármely módosulását, ami két időpillanat közti különbség. A továbbiakban a változás szót használom.


A kérdés tehát az, hogy ha a mindenségben változás történik, akkor mindig szabályok alapján történik-e.


Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a szabályszerű mindenség ?

(Soha ne feledd el, hogy a mindenség MINDENT magában foglal!)


1., Tekintsük kiinduló állapotnak a mindenség egy pillanatnyi állapotát. A különféle erők hatással vannak az egyes részekre (hatások).

Ha a hatások mindig szabályszerűek, akkor a szabályok miatt CSAK EGY eredmény lehetséges, azaz a következő állapotok előre meghatározottak. Nem fontos, hogy milyen bonyolultságú a mindenség !!! A szabályok meghatározzák a változásokat.

2., Ha a következő állapotok előre meghatározottak, akkor mindennek sorsa van a mindenségben.

3., Ha sorsa van mindennek, akkor valójában nincs szabad akarat. Úgy érezzük, mintha mi döntenénk, de valójában az a sorsunk, hogy azt gondoljuk, amit gondolunk és azt érezzük, amit érzünk. A szabad akarat csak illúzió.


Remélem, már érzed kedves olvasó, hogy miért fontos ez a kérdés.


---


Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a NEM szabályszerű mindenség ?

Mit is jelent a nem szabályszerű kifejezés ?


A nem szabályszerű mindenségben a kiinduló állapot változása során nem minden szabály fog teljesen érvényesülni, vagy a szabályokon kívül véletlenszerűen bármi egyéb változás is előfordulhat (a nem szabályszerű hatástól függően).

Mivel nem lehet szabályokkal leírni ezt a mindenséget, ezért bármikor, bárhol, bármi megtörténhet, előfordulhat.

Lehet, hogy kisebb időszakaszokra szabályosnak tűnnek a változások, mégis a kiszámíthatatlanság a legfőbb jellemzője ennek a mindenségnek - ez a káosz.

Az esetenkénti nem szabályszerű történések véletlenszerűek, hiszen a nem szabályszerű történéseket nem lehet szabályokkal leírni - éppen azért, mert nem szabályszerűek.

Nem lehet részben szabályszerű mindenségről beszélni, hiszen a nem szabályszerű változásokat nem lehet szabályok közé szorítani.


A mindenség olyan hatalmas, hogy minden létező dolgot, szabályt megismerni lehetetlen. Éppen ezért a kérdésem egy kicsit átfogalmazom.

Tisztán logikai úton lehet-e bizonyítani, hogy a mindenségben a történések, a változások MINDIG leírhatók szabályokkal, vagy éppen az ellenkezőjét lehet bizonyítani ?


Ha tudod a választ, akkor kérlek írd meg a magyarázattal együtt. (Magyarázat nélkül olyan, mintha tippelnél :)

Ha valamely tanulmány, könyv már megválaszolta ezt a kérdést, akkor kérlek írd meg a címét, szerzőt, hogy elolvashassam.

Ha nem tudod a választ, de ismersz olyan személyt, aki válaszolhat nekem, akkor kérlek küldj egy üzit neki ennek a témának a linkjével.


Kérlek segíts! Számítok rád.



2022. aug. 21. 21:05
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:
Az emberek valóban megpróbálják megismerni a mindenség szabályait, de azok az embertől függetlenül léteznek.
2022. aug. 22. 13:31
 12/29 anonim ***** válasza:
80%

Előbb a válaszok néhány problémájára:

Nincs olyan, hogy a „modell még nem tökéletes”. Ha egy modell keletkezik, azt közli a szerzője, majd a témát kutatók azt megvizsgálják (már a közlés se jelenhet meg, ha tökéletlen), és ha eddigi ismereteinknek nem mond ellent, reprodukálható és az is egyezik az állítással, akkor az a MODELL. Mindaddig, míg valaki (például új mérési lehetőségek következtében) nem módosítja. Utána pedig a módosítás érvényes.


#2 A fény tökéletesen van modellezve, inkább ennek megértése lehet problémás. Ugyanis az emberi megismerés azt jelenti, hogy az ember eszközökkel vizsgálja az adott jelenséget. Ezt röviden kölcsönhatásnak nevezik. Ha az ember a fényt egy prizmával vizsgálja, akkor a fény a prizmának ütközve hullámként viselkedik (így válaszol). Ha például egy napvitorlával vizsgáljuk, akkor (mivel az elmozdul), a fényt anyagi erőként értelmezhetjük. DE! A fény az elsőnél mndig hullámarcát mutatja, a másodiknál mindig anyagi természetét. Ha téged mindenki mindig csak hátulról látna, a „modell” szerint a fejedet haj borítja. Ha mindig csak szemből, akkor a modell „arcot, szemet, stb. ír le. És itt semmi ellentmondás nincs.


#3 olvasd el az előzőket.


#4 vigyázni kell a fogalmazással. Ő nem tudja, mert nem ismeri (elég jól). De hogy senki se ismeri, azt nem tudhatod, mert nem vizsgálod meg.


#9 a „tisztán logikai út” (amit a kérdező feltételez) nem filozófia, hanem semmi. Az emberi gondolkodás tapasztalatokon alapul. Tehát a való világ figyelmen kívül hagyása semmiféle gondolatot nem tud szülni, a filozófia pedig éppenséggel a sokféle szempontú tudás összegzése.


Kérdező! Sajnos gondolatmeneted fordított és téves, ezért születhetett meg benned a kérdés. A valóság (univerzum, természet, világ stb.) olyan amilyen, és része az ember is. Ez az egyed képes arra, hogy a való világot (így akár önmagát is) vizsgálja, és tapasztalatait összegezze. Az ember arra is képes, hogy a változást észlelje, ez amiatt van, hogy képes emlékezni. Enélkül nem lenne múlt jelen és jövő, azaz változás (az érzékelése számára!).

Az ember a valóságot folyamatosan vizsgálja, ezért egy korábbi időben mindig kevesebbet tud, mint egy későbbiben, természetes hát, hogy úgy fogalmaz: jelen tudásunk szerint a világ agy adott szegmense így és így viselkedik (és itt egy szabály hangzik el). Egy későbbi tudás szerint pedig lehet, hogy másként viselkedik. DE NEM A VILÁG! Hanem a mi ismereteink róla.

A véletlen is egy nehéz fogalom. Az ember kezdetben ezt önmagára vonatkoztatta, azaz úgy vélte, egy folyamat azért „véletlen”, mert valamit még nem tud róla, és éppen ez adja az egyes esetek valóságát. Azt mondjuk például, hogy a kockával véletlenül dobunk hatot. Ám ha az érzékszerveink annyira pontosak volnának, hogy igen apró eltéréseket is felismernénk, kezünk pedig tökéletesen képes eszerint eljárni, akkor mindig hatot dobnánk. Van néhány ügyes ember, aki akár 80%-ban képes hatot dobni, miközben másoknak erre semmi esélyük.

A véletlen egy másik értelemzése az atommagok belsejének jelenségei megismerése során keletkezett. A világ jelenségeit lényegében Newton óta le tudjuk írni pontosan. Ha mégse, akkor az a konkrét személy lehetőségeiből hiányzó ismeret, például nem áll rendelkezésére olyan számítási apparátus, amellyel az egyébként megadott módszer számításait el tudná végezni. Mondjuk Gauss például elég jól (másodpercekre) kiszámolta a Merkur mozgását kézzel, a mai modern számítógépekkel pedig a másodperc rendkívül kicsi töredékére is. Ugyanakkor az atommag belsejének jelenségeiből van még mit megismerni (hogy hatását figyelembe vehessük), ám elvi probléma, az úgynevezett Pauli kizárási elv azért mondja, hogy bizonyos tulajdonságok nem mérhetők egyszerre, mert a mérendő részecske számára az otromba képességű ember vizsgálóeszközei akkora beavatkozást jelentenek, hogy a „mérési eredmény” valójában egész más, és hogy mi, azt soha nem tudhatjuk meg. Ehhez képest, ha a bőröd szerkezetét egy száz méteres nagyságú eszközzel próbálnánk meghatározni, az hihetetlen pontosságú volna. A véletlen tehát SZÁMONKRA az a jelenség, amelynek pontos viselkedését az irtózatos méretbeli különbségek miatt nem lehetséges megismernünk. Hogy a Merkurt nem tudjuk kiszámolni (modellezni) az egy szubjektív dolog, több tudással többet fogunk mérni. Hogy az atommag részecskéinek mozgássáról nem tudunk bizonyos pontosságnál többet, az viszont objektív, ez számunka mindig véletlenszerű. Attól függ, mivel és mit mérünk.


A matematika önmaga fejlődésével elképesztő dolgokat tud megjósolni a világ működéséről. Például bizonyos matematikai jelenségek vizsgálatából tudjuk meg, hogy vannak olyan folyamamtok, amelyek stabilak (ha megpiszkáljuk, akkor is visszatérnek eredeti változásukhoz), és vannak olyanok, amelyek instabilak, azaz rendkívül kicsi beavatkozás hatására annyira megváltoznak, hogy soha többé nem lesz a változásuk hasonló. És mivel az a rendkívüli kicsiség bármennyit csökkenthető, az a helyzet a valóságban azt jelenti, hogy egyes folyamatokra ha már ránézel, onnantól más folyamatok (például a szemedbe onnan érkező fotonok miatt). Vagyis ezt soha nem lehet megismerni bizonyos pontosságon túl, ez az alaptulajdonsága, ez okozza az ember számára azt, amit véletlennek nevez.

Ugyanebből következik az is, hogy a világ megismerhető. Igen ám, csak ezt tudástól függően sokféleképpen értelmezik. Az egyik véglet a tagadó, ez önmagából indul ki és még ha képes is általánosítani, arra jut, hogy ez nem bizonyítható. Pedig fordítva. Ha a világ nem megismerhető lenne, akkor vannak (általunk nem ismert) dolgok, amelyek megismerésére nincs lehetőségünk, tehát ahogy vizsgálódunk, előbb utóbb nekimegyünk, és máris kiderül, tényleg nem. Csakhogy az emberiség ilyen esetet még nem talált, tehát jó okkal gondolja, nem is fog. Pontosabban, tudja, a világ rendkívül kicsiny elemei nem megismerhetők ugyan, mert túl behemótok vagyunk hozzájuk, azonban bármilyen távolságra eljutni csak idő kérdése, bármilyen nálunk nagyobbat megismerni csak vizsgálat kérdése. A Pauli elv azonban nem a megismerhetetlenség bizonyítéka, hanem éppen a megismerhetőség rendkívüli lehetőségeié.


Még egy gondolat. Minél bonyolultabb valami, annál több ismeret kell a megértéshez. A megértés itt azt jelenti, egy hozzáértő kötözködő ember minden ellenvetését meg tudja válaszolni, aki érti. Viszont a megértéshez szükséges ismeret híján általában félreértés történik, és egy tévedést borzasztó nehéz beismerni. A való világ megismerésének megértése egyáltalán nem magától értetődő, ebben a kérdezővel egyet kell érteni.

2022. aug. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:

A kapott válaszok elég alaposan bizonyítják "honnantudhatnám" hozzászólásának igazát. Mindenki gyakorlati oldalról közelítette meg a kérdést, azaz kísérletek, mérések, tapasztalatok, vizsgálatok, stb. oldaláról.

Felteszem a kérdésem a " Társadalomtudományok és bölcsészet" kategóriában is. Filozófia kategóriát nem látok.


#12 Nem értem, hogy a gondolatmenetemben mi a fordított és miért téves.


Amikor szabályokon alapuló mindenségről írok, akkor az nem jelenti azt, hogy minden szabályt ismerünk, csak azt, hogy a változások egyértelműen a kiinduló állapot és a hatások eredményei, azaz nincs többféle eredmény, hanem csak egy, hiszen a szabályok egyértelműen "előírják" a változást - függetlenül attól, hogy ismerjük azokat, vagy nem.

Ezzel szemben az a mindenség, ahol nem feltétlenül szabályok szerint valósulnak meg a változások, ott meghatározhatatlan a változás. Ez azonban nem azért meghatározhatatlan, mivel MÉG NEM ismerjük az összes szabályt, hanem azért, mert azt a mindenséget NEM LEHET szabályokkal leírni. Nem azért nem lehet, mert még nem ismerjük az összes szabályt, hanem azért, mert esetenként egyes változásokra nem vonatkoznak szabályok.


A mindenség összes változása szabályok szerint történik, vagy káoszban élünk? Lehet-e valamelyiket bizonyítani logikailag?

2022. aug. 23. 11:20
 14/29 anonim ***** válasza:

"azaz nincs többféle eredmény, hanem csak egy"

E szerint nem értetted meg, hogy a véletlennek is szabályai vannak, és ott többféle eredmény lehet.

Javasolom, hogy amíg ezt nem érted meg, ne lépj tovább, mert hamis lesz az eredményed.

2022. aug. 23. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:
#14 Szerintem te pedig nem értetted meg, hogy mit értek szabályok szerint működő mindenség alatt.
2022. aug. 23. 12:16
 16/29 anonim ***** válasza:

A szabály az ugyanúgy szabály a véletlen számára is.

Vagy te milyen nevet adnál a véletlen jelenségeket leíró törvényeknek?

2022. aug. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 A kérdező kommentje:

Egy szabály azért szabály, mert csak egy eredményt biztosít. Ha ez plusz az van, akkor adott eredmény lesz a kimenet.

Ha egy változásnak több eredménye is lehet, akkor az a környezettől függően lesz más és más, azaz egy adott környezetre nézve megint csak 1 megoldás lesz.

A véletlen számomra csak annyit jelent, hogy nincs elég információ a pontos meghatározáshoz, tehát számomra véletlen, de a mindenség számára nem.

2022. aug. 23. 23:51
 18/29 anonim ***** válasza:

Ez sajnos elavult szemlélet.

Ha téged zavar, hogy a tudásod elavult, akkor frissítsd.

Ha nem zavar, akkor viszont ne a természettudományokban kérdezz, mert akkor közöd nincs hozzá!


Az a probléma, hogy úgy néz ki: a világnak ALAP szabálya a véletlen. MINDEN kvantumjelenségben ott van.

2022. aug. 23. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:

Egyébként a hozzászólások hatására rákényszerültem, hogy más-más szempontokból is megvizsgáljam a kérdésem és rájöttem a válaszra. A bizonyítást még nem tudom szépen levezetni, de már tudom, hogy nem káoszban élek :) Minden változás szabályokra épül a mindenségben.


Köszönöm mindenkinek a válaszokat, hozzászólásokat!

2022. aug. 23. 23:59
 20/29 anonim ***** válasza:

"Káosz"

Érdemes lenne megnézned a káosz szabályait, érdekesek azok is.

Például káosz nélkül még egy teát se tudnál megkeverni.

2022. aug. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!