Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan kísérlet amivel...

Van olyan kísérlet amivel látványosan lehet szemléltetni a Föld forgását?

Figyelt kérdés

Amikor kicsi voltam néha felnéztem a falu templomtornyára és láttam ahogy a torony mintha borulna és hozzá képest gyorsan mozognak a felhők.

Akkor még azt hittem, hogy a Föld forgását látom, de azóta tudom, hogy a felhők a széljárás és a magasság függvényében tűnnek úgy, mintha látványosan mozognának és semmi köze a Föld forgásához.


A Föld forgásának meg egyetlen laikusként észrevehető jele, hogy váltakoznak a nappalok és éjjelek, de ha nem tanultam volna földrajzot és egy barlangban nőttem volna fel, akkor ezt se tudnám, hogy ehhez kapcsolódik.


Szóval van valami laikusként elérhető kísérlet amivel lehet szemléltetni a Föld forgását?



2022. aug. 27. 15:13
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
95%

A nagy klasszikus a Foucault-inga, ezt házilag is meg tudod csinálni:


[link]

2022. aug. 27. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 krwkco ***** válasza:
91%

"Van olyan kísérlet amivel látványosan lehet szemléltetni a Föld forgását?"

Éjszaka hanyatt kell feküdni és nézni a csillagos eget. Az égen minden egyirányban mozog, mintha összebeszéltek volna.

Vagy nem működnek együtt, hanem mi fordítjuk el a fejünket miközben a földön fekszünk.

Egy barlangban ezt nehéz lenne belátni. Tudtommal ott nincs olyan kisérlet, amit egy átlagos ember meg tud érteni és bizonyítéknak tekintene. Talán a Foucault-inga áll ehhez legközelebb, de megfelelő ismeretek nélkül az sem meggyőző. Talán, ha a barlang valamelyik sarkponton lenne, akkor egyszerűbb lenne a megfelelő következtetés levonása.

2022. aug. 27. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
81%
Nézz meg egy napfelkeltét, naplementét, holdfelkeltét vagy holdlementét! Nagyon látványos.
2022. aug. 27. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
81%
#3: Ezek pont, hogy semmit nem bizonyítanak. Ugyanúgy lenne napkelte és napnyugta, ha a Föld nem forogna, a Nap pedig körülötte keringene.
2022. aug. 27. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
#4 Sőt, a Hold valóban a Föld körül kering!
2022. aug. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 Szirty ***** válasza:
72%

"Ezek pont, hogy semmit nem bizonyítanak. Ugyanúgy lenne napkelte és napnyugta, ha a Föld nem forogna, a Nap pedig körülötte keringene."


Kivéve ha tudjuk hogy a Nap tömege mennyivel nagyobb mint a Föld tömege, mivel akkor azt is tudjuk hogy a Nap nem csinálna ilyet...

2022. aug. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

#6 Azt is tudjuk, hogy a Föld forog, mégis látványosan szemléltetni szeretné a kérdező.

A kérdésben éppen az a paradoxon, hogy szemléltetni akarunk egy olyan dolgot, amit egy fizikában jártas embernek nem kell bizonygatni. Sajnos a Foucault-inga is csak az ilyen embereknek mond valamit. Ilyen erővel elég lenne rámutatni a műholdvevő antennákra, már az is bizonyítja a Föld forgását, elég ha tudjuk hogy egy geostacionárius pályán haladó műholdra néz. De ez megint azt feltételezi, hogy képesek vagyunk megérteni mögötte a fizikát és nem akarunk mindenféle mesét kitalálni helyette, amik az esetek többségében nem is működnének (mármint a fizika szerint).

2022. aug. 27. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 Szirty ***** válasza:
100%
Én úgy gondolom hogy a szemléletes példa csak akkor ér valamit ha képesek vagyunk azt értelmezni amihez kell bizonyos háttér ismeret.
2022. aug. 27. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
82%

#4 nem bizonyítás volt a kérdés, hanem szemléltetés.

De ha szeretnéd bebizonyítom, hogy a Föld alakját. Vannak rajta tengerek, óceánok. Viszont ha labdára vizet öntesz, arról lefolyik. Tehát a Föld nem lehet gömb alakú, csakis mélytányér formájú lehet. Elég jó bizonyíték?

2022. aug. 28. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
22%

Forog a föld ? MIÓTA ?

Nem kéne még időben kapaszkodókat építeni ?

2022. aug. 28. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!