Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan kísérlet amivel...

Van olyan kísérlet amivel látványosan lehet szemléltetni a Föld forgását?

Figyelt kérdés

Amikor kicsi voltam néha felnéztem a falu templomtornyára és láttam ahogy a torony mintha borulna és hozzá képest gyorsan mozognak a felhők.

Akkor még azt hittem, hogy a Föld forgását látom, de azóta tudom, hogy a felhők a széljárás és a magasság függvényében tűnnek úgy, mintha látványosan mozognának és semmi köze a Föld forgásához.


A Föld forgásának meg egyetlen laikusként észrevehető jele, hogy váltakoznak a nappalok és éjjelek, de ha nem tanultam volna földrajzot és egy barlangban nőttem volna fel, akkor ezt se tudnám, hogy ehhez kapcsolódik.


Szóval van valami laikusként elérhető kísérlet amivel lehet szemléltetni a Föld forgását?



2022. aug. 27. 15:13
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Eddig volt 21 ember, akik elég távolról szemlélték -a saját szemükkel- a Földet ahhoz, hogy biztosak lehettek abban, a Föld forog.
2022. aug. 28. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
A #7-tel értek egyet. Bármely jelenség megértéséhez, elfogadásához egyfelől kell előismeret, másfelől kell akarat. Ahol az egyik hiányzik, ott semmiféle kísérlet nem lesz eredményes. Még egyszer: sok múlik a magyarázón is, de ha valaki esetén az előbbi két feltétel mindegyike nem teljesül, akkor az isten sem tudná megértetni. Elfogadtatni igen, mert ahhoz elegendő a kényszer.
2022. aug. 28. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
Szerintem nincs ilyen. Elképzelek egy 30 ezer éves ősembert, nem tudnánk neki felfogható látványos módon bemutatni hogy forog a föld. Még az okorban , középkorban sem jöttek rá erre, pedig akkor már jelentős csillagászati ismeretel rendelkeztek, és még a föld átmérőjét is megtudták mérni. A nyelvünkben a mai napig napkeltéről beszélünk, föld be fordulás, föld rá fordulás, föld ki, el fordulás helyett.
2022. aug. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
51%

Szóval ideje lenne megreformálni a témát, és napfelkelte, napnyugta helyett a valóságról beszélni, és találni rá korrekt kifejezést.

Lehetne, napfeléfordulás, elfordulás, aláfordulás.

2022. aug. 28. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 fabijoe ***** válasza:
100%

Szemléltetésnek ott a tv. Az űrállomásról folyó online adás elég szemléletes, ha különböző időpontokban néz bele az ember. Bizonyítéknak meg ott az inga, a ciklonok, a tengeráramlatok rendszere, a földi légkörzés, a napszakok változása, és egy csomó egyéb jelenség, amelynek egyes elemei ugyan magyarázgathatók a többitől függetlenül, azonban együttesen mégis a Föld forgását bizonyítják.

Amúgy az inga magyarázathoz sem kell túl sok ismeret, csak annyi, hogy a pörgettyű és az inga külső hatás nélkül nem fordítja el a forgástengelyét. Ez a mondat pedig nem túl nagy fizikai háttérismeret így, a xxi. század 3. évtizedében (noha több, mint egy évtizednyi iskolarombolás után ennek az állításnag igazsága kétséges).

2022. aug. 29. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
Megfelelö távolságba viszed az embert az ürbe, lehetöleg jóval messzebb mint az ürállomás, hogy ne mondhassa hogy ö repül körbe. Onnan egyértelmüen látszani fog háttértudás nélkül is.
2022. aug. 29. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
de egy talajra merölegesen fellött full egyenesen haladó rakéta is megfelel, hiszen úgy fog tünni, mintha elfordulna.
2022. aug. 29. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 krwkco ***** válasza:
100%

"de egy talajra merölegesen fellőtt full egyenesen haladó rakéta is megfelel, hiszen úgy fog tünni, mintha elfordulna."

Meddig fog az a rakéta repülni? Meddig fogjuk látni? A föld 4 perc alatt fordul 1 fokot.

Milyen pontos lesz az a merőleges, amivel fellőjük? Milyen pontosan fogja a rakéta tartani az irányt? Mi lesz a szél hatásával?

Egyszóval nem gondolnám, hogy ez működne.

2022. aug. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 Tom Benko ***** válasza:

A Foucaoult-inga jó, de három lépesben kell bemutatni.

1; Egy hosszú (de nem túl hosszú) ingát meglengetünk egy függőleges síklap előtt. Szemléltetjük, hogy sok, akár száz lengés alatt sem fordul el a síkja. (Kis csalás amúgy, mert de, csak olyan lassan, hogy az inga lengsideje alatt ez nem kijutatható.)

2; Egy alkalmas méretű ingát lemezjátszóra helyezünk, vagy bármi más függőleges tengelyű, nem túl gyorsan forgó felületre. Több helyen is megfigyeltetjük az inga lengését, akár papírra húzott nyommal.

3; Most jöhet az igazi kísérlet: egy jó hosszú ingát kikötünk, éa elkezdjük lengetni. Az inga dőltsön fel kis rudakat, úgy látványosabb.

2022. aug. 29. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 krwkco ***** válasza:

#19

A Foucault-ingával az a baj, hogy amikor feldönti a kis bábukat, akkor mindenki tapsikol, hogy jaj de jó, forog a Föld.

Pedig, ha nem az Északi- vagy a Déli-sarkon vagyunk, akkor nem olyan könnyű átlátni, hogy a 45-ödik szélességen hogy megy át a Föld forgása az inga forgásává. Valahogy nagyon 3dimenziósan kell szemlélni az impulzusmomentum megmaradást. Ami egy egyszerűbb embernek -akinek szemléltetni akarunk- már nem megy.

Vagy pl. aki természetesnek tartja, hogy az inga mozgása bizonyíték a Föld forgására, átgondolta-e hogy a kisérlet az egyenlítőn egyáltalán nem működik?

2022. aug. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!