Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges az, hogy két...

Lehetséges az, hogy két azonos nemű embernek lehessen vérszerinti gyermeke?

Figyelt kérdés

100%osan nem vagyok jártas a biológiaban, de azért az alapok meg vannak nekem, szóval elképzelhető, hogy valamit rosszul írok. A kulturált kijavításokat köszönöm.

Na igazából ha ezt olvasod nagy valószínűséggel hallottál már az őssejtek létezéséről. Ezekből a sejtekből elméletileg akármilyen sejtet előlehet állítani. Tételezzük fel hogy egy női petesejtet megtermékenyítünk egy hímivarsejté alakított női őssejtel. Az a zigóta képes volna kifejlődni és megszületni? Gondolom erre sok tudós gondolt már, szóval valamilyen bökkenő biztosan van, de elképzelhető, hogy csak erkölcsi akadálya van, bár ezt nem tartom valószínűnek.



2022. aug. 28. 21:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
10%

Elment a józan eszetek. Elmebeteg ideológiákat komolyan vesztek?!

NEM LEHET.

És a genetikát sem tudjátok megerőszakolni.

Összevissza csonkíttathatjátok magatokat, a sejtjeitekben a nő nő, a férfi férfi.

Ez is el fog tűnni, mint a római birodalom, ami hasonlóan elfajzott az idióták és az ólom miatt.

Szerencsétlenek.

2022. aug. 28. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
74%

Azért durva h ált iskolai biosz sincs meg, de itt okoskodsz.


Szaporíts növényt, azt lehet ivartalanul is. 😁

2022. aug. 28. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Természetes úton nem. Nem természetes úton talán ki lehet valahogy keverni. Klónozni már régóta tudunk állatokat, és az ugye egyértelmű, csak nem szoktak róla beszélni, hogyha állatot lehet, akkor embert is. Klónozáshoz kell a teljes DNS szekvencia. Ha két azonos nemű emberből DNS mintát vesznek, és ezeket jól keresztezik (ezt nem biztos hogy jelenleg meg tudnák csinálni, legfeljebb csak részekben, pl. mondjuk hogy az #1-es alany zöld szemű, a #2-es pedig kék, és az #1 DNS mintáját úgy módosítják, hogy az is kék szemű legyen) és egy, az "összekevert" DNS mintájú embert hoznak létre, akkor az végülis majdnem olyan, mint ha az "közös gyerekük" lenne. De ilyet valószínűleg sosem fognak csinálni. Szóval nem.
2022. aug. 28. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy hol olvastam, de a múltban gondolkoztak azon, hogy két nőnek lehet-e utódja azzal, hogy az egyiknek kivonnak őssejteket a csontvelőjéből, és kis átalakítás után benyomják a másiknak a trombitájába, de ez inkább sci-fi és vágyálom kategória mint valóság.


[link]

2022. aug. 28. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 sadam87 ***** válasza:
100%

Kínai kutatók 2018-ban sikeresen hoztak létre olyan egészséges egereket, amelyeknek két anyjuk volt. (Bár csak 14% volt a sikerességi ráta.) (Két apával is hoztak létre sikeresen utódot, de azok pár napon belül elpusztultak.)

[link]

[link]

Szóval egérnél lehetséges, és így valószínűleg embernél is (bár persze nem teljesen biztos). Viszont elég komolyan át kell programozni a sejtek epigenetikáját hozzá, ami eléggé rizikós, úgyhogy elég kétséges, hogy embernél valaha is alkalmazni fogják.

2022. aug. 29. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Kizarolag ossejteket hasznalva allitottak elo egy elo eger embriot. Ebbol kiindulva, elmeletileg - ELMELETILEG - ket no ossejtjeibol is letre lehetne hozni egy emberi embriot (de szerencsere nem emiatt fejlesztik ezt a kerdest)

[link]

2022. aug. 29. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

[link]

3.2.4 fejezet, 53. oldal

Mivel születnek ilyen kromoszómakészlettel is emberek, nem kizárható, hogy ha eljut a géntudomány arra a technológiai szintrem akkor tudnak majd külön x és y kromoszómákat párosítani, és így két azonos nemü embertöl vett ivari kromoszómát párosítani.

Nöi össejtböl nem tudsz hímivarsejtet létrehozni. Attól, hogy össejtnek nevezik, NEM azt jelenti, hogy egy kezdetekbeli, genetikailag egyik nemhez sem tartozó alap sejt. A genetikai állományuk ugyanúgy megegyezik az adott egyed genetikai állományával, tehát hím és nöstény ivari kromoszómái vannak. Az hogy össejt azt jelenti, hogy nem differenciált, azaz a szervezet bármely területén bevethetö, a szervezet bármely típusú sejtjévé alakítható, ÉS ha ez megtörténik meg is szünik az össejt jellege.

2022. aug. 29. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Már léteznek 3 szülős gyerekek.

Van valamilyen genetikai betegség, aminél a két szülőnél hibás gént egy harmadik személytől vitték be.


Biztos megtalalálod 3 szülő... keresőstavakkal.


Gondolom ilyen alapon össze lehetne ollózni egy gyerek génanyagát akármilyen szülőktől.

2022. aug. 29. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Upsz...

A 8#-as válaszom nem igazán releváns, a kérdéses gyerek csak mitokondriális DNS-t kapott a harmadik szülőtől.


De akkor már adok linket is:


[link]

2022. aug. 29. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

"Nöi össejtböl nem tudsz hímivarsejtet létrehozni."

Az általam linkelt cikk alapján egér esetében legalábbis de, tudnak. Ember esetében nem tudom vannak-e ilyen eredmények. Nyilván elképzelhető, hogy embernél ez az eljárás nem működik, ott tényleg nem lehet női őssejtből hímivarsetjet létrehozni. (Főleg, ha létfontosságú gének vannak az Y kromoszómán.) De én ember esetében sem pro, sem kontra nem tudok kísérleti eredményről ezen a téren.

"Az hogy össejt azt jelenti, hogy nem differenciált, azaz a szervezet bármely területén bevethetö"

Ez csak a pluripotens őssejtekre igaz, az őssejtek jelentős része már elköteleződött valamilyen szövet irányába (multipotens őssejtek).

2022. aug. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!