Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az időjárás előrejelzés...

Az időjárás előrejelzés valószínűségei milyen gyorsan esnek? Hogy jósolhatnak egy hétre előre 74%-al?

Figyelt kérdés

Itt van ez az oldal, ahol csütörtökre 74%-al 8mm esőt mondanak:

[link]

Számomra ez nagyon furcsa. A tüzijáték kapcsán megtanultuk, hogy másnapra 30% valószínűséggel tudtak jósolni. Én azt gondolom, hogy ha valami másnapra 30%, de legyen akár 70, az következő napra már drasztikusan leesik, és ha én holnapra 70%-ra tudok jósolni, holnaputánra valószínűleg már csak 40-50%-ra, három napra rá, már csak 10-20%-ra, de egy hét múlva ez már csak pár százalék.



2022. szept. 3. 13:55
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

"Tehát két valószínűségről van szó"

Nem. Az esőre 74% az esély. Ez egy.


"az a 74% az nem 74%, az csak az átlag, de hibája van"

Nincs. Teljesen biztos előrejelzés, hogy 74% eséllyel lesz eső. Ez azt jelenti, hogy kb. háromszor valószínűbb hogy lesz eső, mint hogy nem. Hol itt a hiba?

2022. szept. 4. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

"Az időjárás előrejelzés valószínűségei milyen gyorsan esnek?"

Nem esnek. A pontosság pont, hogy növekszik, minél közelebbre kell előrejelezni.

2022. szept. 4. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Két okból sem értek egyet.


Ha mindent pontosan meg tudnának mérni, akkor sem lehetne pontosan megmondani, mert az univerzum ideje alatt se futna le az a program egy univerzum méretű számítógépen sem, ez a káoszelmélet törvénye, ami érvényes a meteorológiai előrejelzésekre. Tehát van egy valószínűség valójában, de azt csak szimulációk alapján becsüljük. És most nem menjünk bele olyan vitákba, hogy milyen valószínűszégről beszélünk, ha nem tudjuk megismételni a kísérletet, lásd frekventista vs. Bayesiánus nézőpont. Ugyanakkor éppen azért, mert a valóságot soha nem tudjuk és nem tudunk ismételni, ezért a hibát se tudjuk megmérni soha, de az nem igaz, hogy nincs hiba, se az hogy becslést ne lehetne adni rá elméleti alapon.


Másrészt mint mondtam a szimulációk alapján is egy eloszlást jósolnak, aminek csak az átlagát közlik, ami 74%, de a szórást is kellene, mert az a hiba. Erre mondtam, hogy nekünk 1-est adtak fizikaórán, ha mért mennyiségeket hiba nülkül közöltünk. Standard deviációt meg kéne adják.

2022. szept. 4. 22:10
 14/16 A kérdező kommentje:
És akkor még egy dolog. Nem tudom ezt vizsgálták-e, sok ember szerintem azt hiszi, hogy a kettő ugyanaz, de az hogy a futtatott szimulációk 74%-ban eső van, és ezért 74%-os esőt jósolnak egy adott napra, az nem egyezik meg feltétlenül azzal, hogy minden olyan esetben, amikor 74% esőt jósol a meteorológiai szolgálat, azoknak a jóslatoknak a 74%-a válik be!
2022. szept. 4. 22:12
 15/16 A kérdező kommentje:
Engem tökre érdekelne az a szám, hogy amikor 74% esőt jósol a szolgálat, az hány százalékban jön be valójában? Ezt meg lehet mérni, és a kettő ugyanaz kéne legyen ha a valóságot a szimulációval egyenlő értékűnek vehetnénk.
2022. szept. 5. 14:16
 16/16 TappancsMancs ***** válasza:

"Engem tökre érdekelne az a szám, hogy amikor 74% esőt jósol a szolgálat, az hány százalékban jön be valójában?"


Ez attól függ, hogy hány nappal erlőre jelzik. Ha mára akkor nagyon esélyes, míg ha egy hét múlva szerintem még elolvasni is fölösleges. :) Erről volt szó eddig is.

2022. szept. 5. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!