Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik valamilyen kutatás...

Létezik valamilyen kutatás vagy bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az egész földi bioszféra egyetlen összefüggő organizmus?

Figyelt kérdés
2022. szept. 20. 17:02
 1/9 anonim ***** válasza:
88%
Nem.
2022. szept. 20. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy létezne, mivel nem az (leglalábbis én nem tudok olyan mérvadó kutatóról, aki ezt állítaná). A Gaia-hipotézist szokták néha így értelmezni, de az (eedetileg) nem azt állítja, hogy a bioszfére egy szuperorganizmus lenne, hanem azt, hogy önszabályozó rendszer. (És maga a Gaia hipotézis sem általánosan elfogadott - részben épp az ilyen "elhajlásai" miatt.)

[link]

"However, she objected to the widespread personification of Gaia and stressed that Gaia is "not an organism", but "an emergent property of interaction among organisms". She defined Gaia as "the series of interacting ecosystems that compose a single huge ecosystem at the Earth's surface. Period"."

[link]

2022. szept. 20. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi sadam. Tudnál ajánlani erről a Gaia hipotézisről tudományos vagy kevésbé tudományos szakirodalmat?
2022. szept. 20. 17:43
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A Gaia elmélet alapjaiban teljesen jó lenne, mivel a természet kölcsönösen összefüggő és egymásra is ható részekből áll. Ezt mai is látjuk egy vulkán és a légkör kapcsolatán, az óceánok és a légkör kapcsolatán, vagy a légkör és állatok, emberek kapcsolatán. Vagy az állatok lelegelik a növényzetet, majd ott sivatag lesz és az meg hat a légkörre és időjárásra is. Talán az élet fenntartó része kérdéses a Gaia elméletben. De nem ismerem azért annyira.


Mellékesen gondolom sokan keverik a görög Gaia a Föld istennőjével is.

2022. szept. 20. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

Hát ott van például a wikipedia link amit küldtem. ;) Ez nyilván a kevésbé tudományos kategória, de azért jó eséllyel megállja a helyét, illetve rengeteg hivatkozás van benne, amin tovább tudsz menni.

De itt van egy (inkább ismetrettterjesztő, nem olyan alapos, visszaemlékező) cikk a Nature honlapjáról:

[link]

2022. szept. 20. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:

Csak járuékosan...


Oxigén - wiki

"A szokatlanul magas oxigénkoncentráció a Földön az oxigénciklus eredménye. Ez a biogeokémiai ciklus írja le az oxigén mozgását annak három fő tározója közt a Földön: a légkör, a bioszféra és a litoszféra. Az oxigén ciklus legfőbb tényezője a fotoszintézis, amely a Föld mai légköréért is felelős. A fotoszintézis ugyanis oxigént szabadít fel, amely a légkörbe kerül; ezzel szemben a biológiai oxidáció (légzés) és az élőlények pusztulása (bomlás) révén kikerül onnan."

"A természetben, a szabad oxigén a fotoszintézis – a víz fényenergia hatására való elbontása – során keletkezik. Egyes becslések szerint, a tengerekben élő zöldmoszatok és cianobaktériumok állítják elő a Földön található szabad oxigén mintegy 70%-át, és csupán a többit termelik meg a szárazföldi növények."

[link]



Vízkörforgás - wiki

"A hidrológiai ciklus vagy ismertebb nevén a víz körforgása a Föld hidroszférájában lévő víz folytonos és természetes körforgása, amelyet a napsugárzásból származó energia tart fenn. A ciklusban részt vesznek a felszíni és felszín alatti vizek, valamint a légkör és a föld víztartalma."

Plusz kimaradt a víz körforgásából az állatok, növények és emberek ammelyek szintén résztvevői a víz körforgásának.

[link]


Alapjaiban teljesen jó meglátás és ma pont az összetett folyamatokat tanulmányozzák intenzíven - lásd klíma működése is.


Encyclopedia of Atmospheric Sciences

"A Gaia-hipotézis azt feltételezi, hogy a Föld felszínét a környezetükhöz szorosan kapcsolódó élőlények önszabályozó visszacsatolási mechanizmusai tartják lakható állapotban."


Kérdés itt mit értsünk "önszabályozón", de ha kivesszük a szót mondatból, akkor azt ma kb ismeri már a tudomány is.


Témák:

[link]

2022. szept. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#6

"Kérdés itt mit értsünk "önszabályozón" "

Önszabályozón önszabályozót ért, ezt nem tudom hányféleképpen lehet érteni.

[link]

"de ha kivesszük a szót mondatból, akkor azt ma kb ismeri már a tudomány is."

Ha kiveszed a modnatból az "önszabályozó" szót, akkor pont a hipotézis lényegét veszed ki.

2022. szept. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:
Értem, csak szerintem az önszabályozás is több értelemben is érthető. De mellékesnek szántam, nem ismerem a témát. És nem is feltétlenül a kérdező kérdésére válasz, csak talán neki hasznos.
2022. szept. 20. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Hasznos volt köszi, egy könyvet szeretnék írni Gaia "önszabályzásáról" és minden infó jól jöhet.
2022. szept. 20. 19:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!