Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Atomméret csökkenése a periódu...

Zsoffee kérdése:

Atomméret csökkenése a periódusos rendszerben balról jobbra haladva ??

Figyelt kérdés

Sziasztok, kicsit elakadtam a kémiában, és segítségre lenne szükségem.

Ezt írtuk magyarázatként: csökken a méret balról jobbra haladva, mert nő az egy elektronra ható vonzóerő. A kérdésem az lenne hogy miért nő? Nő a protonszám jobbra haladva, ez igaz, azonban az elektronszám is nő. Tehát hogyha mindkettőből mindig egyel több lesz, akkor nem olyan, mintha "kiváltanák egymást"?

Remélem érthető a kérdésem, kérem hogy segítsen aki tud. Előre is köszönöm.



2022. okt. 1. 13:39
 1/3 Z003 ***** válasza:
85%

Egy fontos dolgot felejtettél ki, hogy ez csak egy periódus elemeire igaz.

Képzeld el úgy hogy van két vékony deszkád, a két deszka lap közé helyezel egy rugót, a külső felükre pedig egy-egy mágnest.


A két mágnes vonzza egymást és összeakarják húzni a két deszkát, viszont a rugó ellentart nekik, így csak kicsit kerülnek közelebb egymáshoz. Mind a két deszka ugyan annyit mozdult el a másik felé. Most tegyünk a mágnesek mellé még 1-1 mágnest. Ettől nyilván jobban fogják vonzani egymást, a deszkák kicsit többet mozdulnak el egymás felé.


Most vegyük le a mágneseket és az egyik deszkát ragasszuk az asztalhoz, majd tegyük vissza a mágneseket. Most azt tapasztaljuk hogy mivel az egyik deszka nem tud elmozdulni csak a másik mozdult el a másik felé. Rakjunk vissza még 1-1 mágnest, most is azt tapasztaljuk hogy csak az egyik mozdult el a másik felé csak most egy kicsit jobban.


Ha növeljük az össz mágnesek számát, vagy máshogy mondva a töltések számát azok nem kiegyenlítik egymást, hanem összegezve nagyobb erővel vonzzák egymást. De mivel az atommag nem tud kitágulni vagy eltorzulni az egyetlen mód hogy a rendszer egy kedvezőbb energetikai állapotba kerüljön hogy az elektronok közelebb kerülnek az atommaghoz.

2022. okt. 1. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Azért lesz kisebb az az atom, ami a periódusos rendszer bal oldalán van (egy perióduson belül, ahogy Z003 felhívta rá a figyelmet), mert nagyobb az effektív magtöltése. Az effektív magtötlés azt jelenti, hogy az atommag igazából nem a teljes töltésének megfelelő erővel vonzza a külsőbb héjak elektronhjait, mert az alattuk levő héjak elektronjai (és kisebb mértékben a saját héj elektronjai is) leárnyékolják a mag pozitív töltésének egy részét. Az első főcsoportban például az alsóbb héjak elektronjainak száma egy híján megegyezik az atommag pozitív töltésével, így szinte teljesen lárnyékolják a tölrtését. A nemesgázoknál azonban sokkal nagyobb a különbség az alsóbb héjak elektronszáma és a mag töltése között (A saját héj elektronjainak pedig - mint említettem - val kisebb az árnyékoló hatásuk), így sokkal kevésbé tudják leárnyékolni a mag töltését, azaz a mag erősebben fogja vonzani az elektronokat.

[link]

[link]

2022. okt. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, azt hiszem sikerült megértenem!
2022. nov. 3. 14:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!