Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A DNS teszt pontos?

Bala kérdése:

A DNS teszt pontos?

Figyelt kérdés
Végeztem egy DNS tesztet én is és a feleségem is. Az a baj, hogy német származást egyáltalán nem mutat, pedig anyai ágról Németországból jöttek az őseim egy része, viszont angol van 25%-ban, ami tudtommal nincs a családban és ez elég nagy arány ahhoz, hogy valami nagyon távoli legyen. A feleségemnek pedig szőke és zöldszemű létére inuitot meg malájt, illetve dél-ázsiait is kiadott ami elég valószínűtlen. Lehet hogy ez csak valami hasonló marker vagy ez hogy lehetséges?

2022. nov. 3. 13:00
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
94%

A maga nemében pontos, de arra, amire neked kéne, nem használható. Mivel nem létezik olyan, hogy német gén vagy magyar gén, vagy épp maláj gén, az egyes markerek, bizonyos allélok gyakoriságából tud valószínűséget számolni. Ami aztán vagy bejön, vagy nem.

Nagyon leegyszerűsítve ez egy szofisztikáltabb változata annak, mint ha azt mondanánk, hogy ha vörös a hajad, akkor 25% eséllyel vannak írek a felmenőid között.

2022. nov. 3. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy nem tudja pontosan, hogy német vagy magyar, viszont az sincs benne hogy nyugat európai vagy hasonló. Jelzi a térképen merre elterjedt az a gén. Tehát akkor ha azt jelzi hogy angol vagy skandináv az nem jelenti azt hogy közöm van ahhoz a tájhoz, csak azt hogy hasonló a dns-em?
2022. nov. 3. 13:21
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Lényegében igen, annyit jelent hogy hasonlít az ottani átlaghoz. De hogy ez a hasonlóság pontosan milyen öröklési vonalon alakult ki nálad, azt nem tudja visszakövetni a teszt.
2022. nov. 3. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Értem, köszi szépen. :)
2022. nov. 3. 13:26
 5/15 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"csak azt hogy hasonló a dns-em?"


A teszt markereket (rövid, jellegzetes DNS-szakaszokat) néz, de egyik marker sem jellegzetes csak egy népre, hanem inkább a markerek adott kombinációja egyes vidékeken gyakoribb, teszem azt Angliában. Ugyanez a kombináció véletlenszerűen is előállhat Magyarországon, csak átlagban kevesebb magyarnál fordul elő, mint angolnál. De attól meg konkrétan te tartozhatsz azon kevés magyarhoz, akik "angol kombinációval" rendelkeznek még úgy is ha egy ősöd sem járt soha Angliában.

2022. nov. 3. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez melyik szolgáltató, és mekkorák a százalékok? A 23andMe-n elég sok ember százalékait láttam, de magyaroknál inuit és maláj származást még sose. A dél-ázsia viszont teljesen normális és elég sok magyarnak van, többek között a feleségemnek is 0.8%, ami nyilván egy távolabbi roma szálat jelent valahol a családfában.

Amit írsz, hogy nem talál benned német származást, de angolt meg 25%-nyit, az mindenképp nagyon furcsa, főleg ha valamelyik ismertebb céggel csináltattad (MyHeritage, Ancestry, 23andMe) mert hatalmas adatbázisaik vannak, és nem vétenek ilyen drámai hibákat az algortimusaik. Vagy a családi legendárium téves, vagy valami más van a háttérben, örökbefogadás vagy kakukkfióka valahol a családban.

2022. nov. 3. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
5: Ez egyáltalán nem így van. Ezek a származási tesztek kromoszómánként többezer markert néznek, és lokálisan ablakolva (tehát rövid kromoszómaszakaszonként) nézik a markerstatisztikákat, amiből aztán további aggregációs és zajszűrési technikákkal áll össze a kromoszómatérkép és a százalékos végeredmény. Teljesen irreális az, hogy egy angol származással nem bíró emberben csak úgy spontán megjelenjenek angol haplotípusok, pláne több százalékos, végképp 25%-os mennyiségben. Ez tényleg olyan szinten lehetetlen, hogy arra szavak sincsenek.
2022. nov. 3. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ha ez így lenne, akkor a kérdező egyik szülőjének vagy nagyszülőjének angolnak kéne lennie, amiről valószínűleg tudna. Figyelembe véve a maláj és eszkimó kapcsolatot is, valószínűbbnek látszik, hogy az algoritmus téved.
2022. nov. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha a fent említett trió egyikénél csináltatta, akkor nem valószínűbb, hogy az algoritmus téved, mivel ezek elég kiforrott modellek, rengeteg adaton trenírozva, és ilyen orbitális mértékű hibákat egyszerűen nem vétenek. Az, hogy elcserélték a mintáját, és valaki más származási adatait kapta, az lehetséges. Az, hogy nem az a biológiai nagyapja, akit annak hisz, szintén lehetséges. De az, hogy véletlenszerűen angol jellegzetességeket vett fel a DNS-e, vagy hogy egy nem angol mintára a 23andMe algoritmusa azt mondja, hogy 25% angol, gyakorlatilag kizárt.


A maláj és inuit dolog miatt kérdeztem, hogy azokra milyen százalékokat kapott a felesége (nem ugyanaz a minta), mert ha 0.1%-ot, akkor az a kérdező angol részarányával ellentétben már simán lehet algoritmikus zaj, hiszen elég egy kromoszóma egy apró darabját benézni hozzá.


Kérdező, ha élnek a szüleid, vagy akár csak az egyikük, fizesd be őket is!

2022. nov. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

A Myheritage-nél csináltattam.

A del ázsiai meg inuit és maláj az csak 1-2 szazalék a feleségemnél.

Nekem viszont bedobott eszak afrikait meg perzsa/törököt is mindkettőt ilyen 7-8 százalékban.

Apámmal szerintem csináltatok egyet. Viszont kb ugyan úgy nézek ki mint apám meg nagyapám illetve dédapám (ugyan olyan magasság, haj szemforma testalkat) de a nemet az meg anyai ágon es apain is van nem elhanyagolható mennyiségben. Hacsak anyai ágon visszamenőleg 2-3 generációt nem voltak hűtlenek :D

2022. nov. 3. 17:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!