Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire valóságos ez az...

Mennyire valóságos ez az elképzelés?

Figyelt kérdés

Régóta foglalkoztat mindenféle téma a csillagászattal, relativitás elmélettel kapcsolatban, stb. Olvastam jó pár könyvet a témával kapcsolatban. Előre leszögezném nincs fizikusi végzettségem, félig meddig laikus szemmel írom csak ezt. Régebben sokat foglalkoztam az idővel kapcsolatos témákkal, illetve időutazás és egyéb hasonlatos meg ebből következett paradoxonokkal. Szerettem volna rájönni, hogy akkor mik is ezek az összefüggések, eljátszani a gondolattal, hogy mi történne ha a múltba utaznál és hasonlók.


Egyik nap, egyszer csak eszembe jutott valami. Az "idő"-höz mint fogalomhoz alapvetően mindenki egyformán áll hozzá. Arra gondoltam, hogy mi van ha ez a hozzáállás alapvetően téves? Mert lényegében mi is az idő? Egy ember által alkotott fogalom. Valaki egyszer csak gondolt 1-et és azt mondta, hogy na ez legyen 1 másodperc. Aztán igazából a modern technikával tovább finomították, berakták SI-be, hogy "133Cs atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusának időtartama". De ez is egy ember által alkotott fogalom. Mert alapvetően mi is az idő? A változásnak a mértékegysége. Bármi ami változik, akár atomi, szubatomi szinten, tehát megváltozik bármilyen formában az aktuális állapota, mondhatni az entrópia felé tart, akkor annak telik az ideje. De mi történne ha ezt a változást minden lehetséges formában megtudnánk akadályozni? És itt a megakadályozást olyan szinten értem, hogy konkrétan minden, kvarkok stb vagy még az eddig felfedezetlen dolgoknak a változása is megállna. Akkor mondhatjuk, hogy megfagyott az ideje? Hisz bármennyi ember által alkotott "idő" telik el, ez a változás nem fog végbemenni, tehát nem vonatkozik rá, az általunk alkotott idő fogalma. Na már most, ha ilyen módon közelítjük meg a dolgot, és megpróbáljuk összefésülni ezt a relativitás elmélettel, akár a gravitációval, akkor is tökéletesen működik a dolog. Hisz tudjuk, hogy nagy gravitációval rendelkező objektumok közelében az "idő" lelassul. Cseréljük ki a fogalmakat. Nagy gravitációs objektumok közelében a változás lelassul. És ezt a változást hangsúlyozom nem csak az általunk érzékelt dologra kell érteni, hanem kvark, szubatomi, kvantum és minden szinten. Megmagyarázná a relivitást is, hogy az adott testnek, vagy akár embernek az ő szemszögéből mért tűnik lassabbnak minden, hisz a saját változása lassú, míg a környezeté gyorsabb. Ugye gyorsuló vagy gyorsan mozgó testeknél lehetne belekötni, hogy nekik is lelassul az idő. Tudomásom szerint összefüggés van a gyorsulás és a tömeg növekedése között, valamint a tömeg pedig legjobb tudomásom szerint összefüggésben van egy objektum gravitációjával, hisz minél nagyobb tömege van valaminek, annál nagyobb a gravitációja. Tehát mindenből egy dologra lehet következtetni, mégpedig: A tömeg befolyásolja a változás mértékét. (kvantum vagy még kisebb felfedezetlen szinten, amit skálázva, eljutunk a már látható, érzékelhető szinthez). És ha ezt 1 emberrel csináljuk meg, úgy is tökéletesen működik, hisz lelassul az ember belső és minden élettani változása, ami ugye már kvantum vagy kisebb szintről következik, ergo nem öregszik, nem tudja érzékelni a környezetét azon a sebességen amin eddig tette, hisz az impulzusok csak sokkal lassabb "idő" alatt jutnak el A-ból B-be, tehát mondhatjuk, hogy ő fel se fogja, hogy igazából neki lassabban telik az "idő", hisz nem képes azt érzékelni, míg egy másik ember aki külső szemlélő gyorsabb változással, ő azt érzékeli, mintha "időben" megfagyott volna az az ember akinek a változása lelassult.


Akárhogy csűröm csavarom, ez teljesen egybevág mindennel ami a tudomány jelen állása szerint olvastam, és magyarázatot ad mindenre. Arra, hogy mért nem lehet utazni a múltba, arra, hogy mért létezik a relativitás, arra, hogy a jövőben hogyan lehetséges utazni (ami igazából a saját változásunk lelassítása míg a környezeté gyors), arra, hogy nagy gravitációval rendelkező testek közelében mért lassabb az "idő".


Sokáig filóztam, hogy ezt leírjam-e ide, pont abból kifolyólag, hogy én nem vagyok fizikus, de végül úgy döntöttem, hogy kikérem másnak a véleményét is. Lehet már van is ilyen jellegű tanulmány csak én nem tudok róla, ha van akkor egy linket elfogadok! :) Ha valamiben tévedek akkor természetesen javítsatok ki, de ez csak elmélet, nyilván számításokat ezzel végezni nem igen tudunk jelenleg, hisz azt se tudjuk, hogy mi a legkisebb részecske, csak elméletek vannak rá, illetve ennek az egésznek az összefüggése is bonyolult, de arra kiváló, hogy elméleti szinten mindent megmagyaráz.


Persze ehhez szükséges az, amit már fentebb írtam, hogy az "idő"-t mint olyat felejtsük el, próbáljuk meg visszavezetni arra az alapra, hogy az idő valójában csak a változásnak a mértékegysége.



2022. nov. 8. 22:21
 1/8 krwkco ***** válasza:
100%

"Mennyire valóságos ez az elképzelés?"

Azt nem tudom, mert képtelen voltam részleteiben végigolvasni. Az idővel kapcsolatban csak egy gondolat merült fel bennem: Neked aztán van bőven.

(Talán ha több paragrafusra bontottad volna a hozzászólást, olvashatóbb lenne. De a hossza mindenképpen elriasztó. :-( )

2022. nov. 8. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Sajnálom, utólag sajnos már nem tudom szerkeszteni! Illetve egy elírás is van benne, hisz "A tömeg befolyásolja a változás mértékét." ezt úgy akartam írni, hogy a "A tömeg avagy gravitáció befolyásolja a változás mértékét." :)
2022. nov. 8. 22:50
 3/8 Z003 ***** válasza:
100%

Röviden válaszolva a kérdésedre, nem valóságos az elképzelésed.


Egy kiugróan nagy félreértésbe szeretnék belekötni. Ha egy tárgyat felgyorsítunk fénysebesség közeli sebességre, akkor tömeget nyer, valamint a hozzánk képest számára lassabban telik az idő. Szerintem te itt keveredtél bele. Mivel ez az időeltolódás relatív. A felgyorsított ember szemszögéből nézve nem változik semmi, az Ő ideje ugyan úgy halad. Maga attól hogy a mi szemszögünkből őneki lassabban telik az idő, számára nem a biológia fizikai folyamatai csak hozzánk képest lassulnak. Neki ugyan annyi idő 5 perc a felgyorsítás előtt és után is. Ha mondjuk azt vesszük hogy mondjuk ez az ember élne még 50 évet, akkor a mi szemszögünkből képest még ezer évekkel később is él, de az ő szemszögéből ugyan azt az 50 évet éli le mint ha egy helyben állna.


Ugyan ez a gond ezzel a kijelentéssel:" Nagy gravitációs objektumok közelében a változás lelassul."

Csak a mi szemszögünkből nézve lassul le. Egy kémiai reakció az atomok szempontjából nézve ugyan annyi ideig tart normális körülmények között és egy feketelyuk eseményhorizontját megközelítve is.


Meg maga a tömeg nem befolyásolja relatív idő haladtát, a térben való mozgás teszi. Csupán a két dolog össze van kötődve. Ha mozogsz tömeget nyersz, ha energiát nyersz (ami ugye azt is jelenti hogy tömeget) az mozgásként fog megnyilvánulni (az mindegy milyen mozgás legygyakrabban rezgés). Ez azért tűnhet úgy hogy a tömeg önmagában befolyásolja mert a feketejukaknál ezt tapasztaljuk, de azt figyelembe kell venni hogy a térben való mozgást kell figyelni. Az eseményhorizonton a tér végtelenül megnyúlik, innen ered a relatív sebesség változás.


Valamit egy kis mellék téma: " De mi történne ha ezt a változást minden lehetséges formában megtudnánk akadályozni?"

Ez elméletileg is lehetetlen. Mivel minden az energiaminimumra törekszik, ameddig nem lesz tökéletes egyensúly. Egy olyan nagy dologban mint az univerzom hogy egy ilyen rendszer kialakuljon nagyon sok idő.


(Persze én sem vagyok fizikus és várom a következőt hogy kijavítsa az én hibáimat is.)

2022. nov. 8. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

1./ "A változásnak a mértékegysége." Ez már az 1. tévedés.

2./ " És itt a megakadályozást olyan szinten értem, hogy konkrétan minden, kvarkok stb vagy még az eddig felfedezetlen dolgoknak a változása is megállna. Akkor mondhatjuk, hogy megfagyott az ideje?" Nem, nem függ az időtől vannak az időben állandó dolgok. (legalábbis a mi időnk szerint, pl. a fény vákuumbeli sebessége nem változik az idővel).

3./ " Nagy gravitációs objektumok közelében a változás lelassul." Ez miből következik, mert ez sem igaz.


Ami megint egy durva tévedés, hogy a változás mértékegysége az mindig az adott egység dimenziója, nem lesz soha idő dimenziójú. Például vegyük azt, hogy egy fűszál kihajt és elkezd nőni. a magasságát megmérjük minden nap, az első nap 0,5cm; a második nap pl. 1cm. Akkor a változása 0,5cm és nem lesz idő dimenziójú. Ha arra vagyok kiváncsi milyen gyorsan nő, na itt jön be az idő, mert megnézhetjük, hogy mennyi idő alatt mennyit változott aza itt pl. 0,5cm/nap lesz a növekedés (változás) sebessége. De ez sem idő dimenziójú hanem nagyság/idő dimenziójú lesz.


Innen kezdve minden erre épülő gondolat téves, mert téves az alapkiindulás.

2022. nov. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Az alap kiindulás az, hogy a változást nem növekedésre értjük és hasonlókra, hanem az is változás hogy az atommag körül elektronok keringenek pályákon, ha ez a keringés megáll, "megfagy" = nem változik, nem változtat helyet, pozíciót, alakot, semmit, akkor még is mi alapján állapítod meg, hogy neki tellik az ideje? Ha téged teszünk mondjuk alapból a középpontba és az össszes létező atomod, vagy annál kisebb részecskédet is "megfagyasszuk", mozdulatlanná tesszik, megszüntetünk minden féle fajta változást, értem itt itt szubatomi szinten mindent, tehát mozdulatlan lesz térben, és minden egyéb tulajdonságában amit változással tudunk definiálni, akkor azt a képet kapjuk, hogy állsz 1 helyben és nem mozdulsz semerre... a sci-fi filmek pont így képzelik el ha valami megfagyott az időben. A változás nem csak növekedés és egyéb hétköznapi értelemben kell érteni. Változás az ha térben valami A-ból B-be mozog, változás az ha valaminek a hőmérséklete változik, változás az, ha 1 sejt osztódik. A te gondolatod, hogy nagyság / idő dimenzió az enyémmel már alapból nem egyezik hisz az időt definiálom mint a változás mértékegységét. A nap, másodperc vagy hívd aminek szeretnéd az emberiség által alkotott fogalom, semmi más. Ez egy fiktív dolog. Tudjuk, hogy létezik mert emlékszel rá, hogy most így néz ki, előtte meg amúgy nézett ki, ezt érzékeled időnek, de valójában változás történt.


Másik: "Egy kémiai reakció az atomok szempontjából nézve ugyan annyi ideig tart normális körülmények között és egy feketelyuk eseményhorizontját megközelítve is."


Tán jártál már fekete lyuk közelébe vagy bárki az bármilyen módszerrel tudta vizsgálni ilyen nagy mértékű gravitációnál ezeket a dolgokat? :D És pont ezt fejtegettem, hogy ez az egész lépték már jóval kisebb szinten végbemegy, nem atomi, hanem szub, vagy kvantum szinten, vagy még annál is kisebb szinten.


Avval egyetértek, hogy elméletileg lehetetlen, hisz képtelenség befolyásolni. Az emberes példával viszont nem értek egyet, hisz a példában pontosan benne volt, hogy azért nem érzékeled, hogy neked mennyi telt el, mivel minden létező változásod lelassult, skálázódott, kihatással van a biológiádra, nem olyan léptékkel jutnak el az impulzusok az agyadba, nem olyan léptékkel dolgozod fel az információt, ergo persze hogy neked 50 év telik csak el, a saját feldolgozó képességed szerint.


De ehhez, mint mondtam szükséges az, hogy megértsük az álláspontom miszerint a gravitáció avagy tömeg már kvantum (vagy kisebb) szinten hatással van erre a változásra, ami skálázódik és ily formában nyilvánul meg. Amit írtál a mozgásra az pont egy vica verse dolog, hisz pontosan azt írtad amit én is, hogy mozgásnál tömeget nyersz. Te azt állítod a mozgás befolyásolja a térben, aminek egy mellékhatása egy tömegnövekedés is. Én meg pont ezt fordítom meg, hogy valójában a tömeg befolyásolja, hisz a mozgással a térben tömeget nyersz, viszont 1 fekete lyuk nem mozog, az úgy van és kész, körülötte az anyag ami bele örvénylik, de maga az objektum, ha eltekintünk attól, hogy már előtte is x sebességgel sodródott a térben, akkor is ugyan ezt a hatást érné el, ha épp nem zuhanna bele az anyag. Szerintem pont azért lesz relatív sebesség változás és az anyag is pont azért tűnik úgy, hogy végtelenre megnyúlik, mert egyre gyorsabban zuhan bele a feketelyukba, amitől ugye egyre nagyobb lesz az adott anyag tömege is, amiből pedig, mint már következtettem, hogy a változás mértéke lelassul, azaz az "ideje" lelassul, tehát úgy látjuk, hogy soha nem zuhan bele, végtelenhez konvergál.


Összefoglalva ugyan arról beszélünk, csak te úgy gondolod, hogy a térben való mozgás befolyásol időt, aminek a mellékhatása a tömegnövekedés. Én pedig ennek a fordítottját, hogy a térben való mozgás tömeget generál, aminek a mellékhatása a befolyásolja az időt (változást).


Minden esetre köszönöm a válaszokat!

2022. nov. 9. 22:54
 6/8 A kérdező kommentje:

Bocsi azt kihagytam, hogy a "nagyság/idő" az valójában nagyság / másodperc, hisz az a hivatalos SI, ami valójában = nagyság / 133Cs atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusa

És ezt pedig leírhatom úgy, hogy 133Cs atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusa = 9 192 631 770x változott meg periódusban.

2022. nov. 9. 23:18
 7/8 A kérdező kommentje:

Lábjegyzet magamnak meg akit érdekel: Sokat gondolkodtam még a fény sebességgel kapcsolatban, hogy ugye az bármilyen viszonyításhoz képest állandó. Aztán egyszer csak eszembe jutott. Mi van akkor, ha tovább visszük az én kis agyszüleményem miszerint az idő az változás, a változásra pedig hatással van a gravitáció vagy tömeg, vagy valami ezzel kapcsolatos erő. Tehát a gondolatot folytatva, mért fordulhat elő még is az, hogy ha épp 0 a ebességem, vagy ha épp 50000km / h, akkor is ugyan annyi a fényé, a válasz pedig: a fénynek nincs tömege. Aminek nincs tömege arra nem is lehet hatással az az erő, ami a változást lassítja. Lehet az most térbeli haladás, vagy egyéb is, fontos megérteni a változást mint összefoglaló szót használom. Tehát, a fénysebessége, az valójában egy olyan dolog ami univerzum szinten "az alapértelmezett változási sebesség", minden más aminek tömege van, csak ennél lassabban változhat, hisz hatással van rá az az erő ami a változást lassítja. Ezért mindegy, hogy milyen sebességgel haladunk, a fényé mindig ugyan annyi ahhoz a sebességhez képest, hisz ahogy érzékeljük az mindig ugyan az a változási sebesség lesz, tehát mondhatni másképp is ezt, visszahajazva az eredeti szóra, miszerint a változást definiáltuk időnek, amiből következik, hogy a fény valójában nem tényleges sebességben gyors, hanem változási sebességben tehát:


A fény nem térben halad gyorsan, hanem időben.


És egyszer valahol olvastam is valamilyen fizikai tanulmányt erről, volt aki már ezt állította, hogy a fény az valójában időben halad gyorsan, viszont indoklás az nem ez, vagy nem volt neki. De lényegében ugyan erre a következtetésre jutottam én is, anélkül, hogy előtte eszembe jutott volna ez, hogy valaki már említett hasonló dolgot. Természetesen a saját elméletemmel.


A változás mint olyan az egy összefoglaló dolog, ami egységesen nyilvánul meg, minden féle fajta energiában, lehet az mozgási, elektromágneses, vagy bármilyen más.

2022. nov. 10. 00:14
 8/8 Tom Benko ***** válasza:

Javaslom, olvasd el Carlo Rovellitől az Idő rendjét.


Sajnos az elképzelésed legfőbb hibája, hogy naív értelmezésekkel dolgozol. Alapvetően jó dolog, hogy ilyeneken gondolkodsz, de a fogalmak használatához azokkal tisztában kell lenned. Az idő fogalma pedig annyira mély, hogy igazából még most is csak próbalják értelmezni. Ha el akarsz mélyülni benne, akkor ismeretterjesztő irodalom helyett inkább komoly szakirodalmat olvass. Ilyen mondjuk kiindulásnak az arXiv.org, illetve a Nature.

2022. nov. 10. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!