Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet eldönteni, hogy...

Hogyan lehet eldönteni, hogy egy adatsor lineárisan vagy exponenciálisan nő?

Figyelt kérdés

Adott egy adag adat (összesen 90 adatpont), ezek alapján szeretnénk előrejelzést csinálni. Azt kell eldönteni, hogy az adatok mögött lineáris vagy exponenciális növekedés van-e. Excelben mindkét opcióra csináltam trendvonalat, de az R2-ek között nincs jelentős különbség (mindkettő 0,91-0,92 körüli).


Hogyan lehet eldönteni, hogy a növekedés lineáris vagy exponenciális?



2022. nov. 18. 09:03
1 2
 1/13 Data Scientist válasza:
100%
A legegyszerűbb mindig kirajzolni és rápillantani a plotra, hogy milyen a forma. Itt van még néhány tipp: [link]
2022. nov. 18. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

09:27' jól írja, de ha több kell:


Minden pontra ki kell számolni az adatpont és a plot közötti különbséget, vagyis a rezidumokat.


A rezidumok átlaga kb. 0 kell legyen és ha ábrázolod a rezídumokat, egy jó illesztésben nem lehet semmilyen felismerhető trend.

2022. nov. 18. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Data Scientist, nem ilyen egyértelmű a helyzet, erről van szó: [link]

#2, bevallom, nem tudom önállóan megcsinálni azt, amit javasolsz.

2022. nov. 18. 18:41
 4/13 anonim ***** válasza:
28%

Első ránézésből látszik. A második, hogy elkezdesz először egy lin. illesztést csinálni és annak a jóságából látszik, hogy mennyire illeszkedik. Utána megpróbálsz egy exponenciáliast illeszteni.


A dolog másik fele, hogy kb. azért lehet sejteni a dolog dinamikáját. És abból már el lehet indulni, hogy kb. milyen lehet.

2022. nov. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
#4 Köszi, ezen már túl vagyok. Ha első ránézésre látszik, akkor megmondanád kérlek, hogy ebben a konkrét esetben melyik?
2022. nov. 18. 20:09
 6/13 anonim ***** válasza:
inkább a lineáris.
2022. nov. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Data Scientist válasza:
73%

Nekem a kvadratikus illesztés jobban tetszik, mivel akkor elkapod a legfrissebb adatok emelkedését. De ilyen hosszú adatsornál simán csináljuk azt is, hogy több modellt illesztünk, mondjuk 1960-tól 1990-ig, és 1990-től napjainkig. Ilyenkor számít sokat a háttérismeret, hogy miről is van szó, illetve a mögöttes okok, vagy akár több változót is be lehet húzni.


Ezt a könyvfejezetet találtam neked, ahol ezt csinálják végig excelben: [link]

2022. nov. 18. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
46%

"bevallom, nem tudom önállóan megcsinálni"

Nem vagyok biztos benne, hogy ilyen sok, ilyen nagy szórású adattal mennyire működik jól, de

Így tudod megcsinálni:


Beilleszted az adatokat egy excelbe, így lesz egy x és egy y oszlopod. Ábrázolod őket egy pont-xy diagrammon és illesztesz valamit. Kiíratod az illesztett függv3ny képletét.

(Asszem alapból itt tartasz)


Csinálsz egy új "plot y" oszlopot, ahol az excellel számoltasz egy függvény értéket a diagrammról lemásolt képlettel, minden egyes x értékhez az adatsorodban.


Pl. Ha a diagrammon az szerepel, hogy y=2x+1


Akkor azt írd az első y plot cellába, hogy =2*[A2]+1

Ha az A oszlopban vannak az x adataid. Aztán végighúzod a képletet az oszlopban.


(Ez csak példa, a A2 lehet neked C5 lesz vagy tudomisén. Bocs, hogy szájbarágós vagyok, biztos tudod a 99%-át a cuccnak, csak nem tudom melyik 1% hiányzik)


Csinálsz egy y-y plot oszlopot, ahol a képet az =y-y plot lesz pl.: =[B1]-[C1]

Ezt is végíghúzod az oszlopon.


Most csinálj egy új diagrammot amin x függvényében ábrázolod az y-y plot adatsort.


Ha jó az illeszés, az x tengely körül szórnak föl-le az adatok.


Ha pl a közepén rossz az illesztés, lehet egy mosolygós száj lesz a görbe ami körül szórnak asz adatok.(exponenciálisra lin illesztve szerintem ilyen)


A y-y plot oszlopot végíg is átlagolhatod, ha jó az illesztés, az átlg értéke kb. nulla lesz.


Értékeld ki a másik illesztést is hasonló módon, ha szerencsés vagy ez egyik jobban fog kinézni.


Forrás gyanánt az Eurachem oldaláról tudsz letölteni egy ... method validation ... fájlt. Ez a method working range fejezetben taglalja ezt, asszem behivatkozik valami további módszereket is az illesztés jóságának vizsgálatára.

2022. nov. 19. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Data Scientist, és milyen szoftverrel tudok kvadratikus illesztést csinálni?

#8, köszönöm szépen, megcsináltam, ezt kaptam: [link]

A rezidumok átlaga a lineárisnál 0,037; az exponenciálisnál 0,005.

2022. nov. 20. 14:59
 10/13 anonim ***** válasza:
9: Pl. az R tudja
2022. nov. 20. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!