Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az mennyire igaz, hogy az...

Az mennyire igaz, hogy az emeberiség dnsét egy közös afrika anyára vissza lehet vezetni? Mégis igaz lehet a biblia az első emberpár elmélettel?

Figyelt kérdés

2022. dec. 8. 09:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
92%

Nem az emberiség DNS-ét, hanem a mitokondriális DNS-ét vezeti vissza a tudomány egyetlen nőhöz, őt nevezik "mitokondriális Évának".

Tegyük fel, hogy egy lakatlan szigetre kerül három házaspár, Kovácsék, Kissék és Nagyék, egészségesek, sok gyerekük születik.

Kovácséknak három fiuk, két lányuk éri meg a felnőtt kort, Kisséknek öt lányuk, Nagyéknak pedig két fiuk, három lányuk.

A Kovács-Kiss, illetve a Nagy-Kiss szülőktől származó gyerekek is fele-fele arányban kapják a génjeiket a szüleiktől, de mert a névadási szabályok azonosak a mieinkkel, férfi ágon a Kiss név eltűnik a sziget családfájáról.

Egy generációval később mondjuk úgy alakult, hogy a Nagy nevű férfiaknak, akár Kiss, akár Kovács lánytól születik gyerekük, csak a lányaik érték meg a felnőttkort. (most ne menjünk bele az esetleg túl közeli rokonházasság dolgaiba)

Máris ott vagyunk, hogy hiába szerepel hat ős génkészlete a sziget lakóiban, kizárólag a Kovács vezetéknév marad fenn.

Valami hasonló zajlott a korai emberi populációban, csak pont fordítva, mert az MT DNS kizárólag anyai ágon öröklődik.

Ahogy a mai, összehasonlíthatatlanul nagyobb populáció esetén ma is eltűnik egy-egy családfa-ág, sőt, kihalnak családok (már ami a nevet illeti), ugyanaz történt a régi, pár tízezres ősi emberi khm ... állományban is.

És még mondhatjuk, hogy szerencsénk van, mert akár annak az Évának a női leszármazottai is eltűnhettek volna anélkül, hogy különösebben lassult volna az ősi emberek szaporodási üteme.

2022. dec. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 krwkco ***** válasza:
100%

"Az mennyire igaz, hogy az emeberiség DNS-ét egy közös afrika anyára vissza lehet vezetni?"

Igaz.

A mitokondriális DNS csak az anyától származhat. Hogy miért egyetlen anyától, azt később.


"Mégis igaz lehet a biblia az első emberpár elmélettel?"

Nem igaz, legalábbis a fenti tény ezt nem bizonyítja.

A "mitokondriális ősanyával" egyidőben sok férfi és nő élt. De ha az akkor élő nők leszármazottjait nézzük, szinte minden nőről kiderül, hogy a női ágnak csak férfi (vagy semmilyen) utódai vannak. Az ő mitokondriális DNS-ük eltűnik.

De a ma élőktől visszafelé indulva mindenkinek kell hogy legyen olyan leszármazási ága, ami végig nőkből áll. Különben nem lenne mitokondriuma.

A kettő együtt azt eredményezi, hogy valószínűségi alapon kiszámolható, hogy hány generáció alatt vezetődik vissza a mitokondriumunk egyetlen nőhöz.

2022. dec. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
10.35 vagyok: "Nagy nevű férfiaknak, akár Kiss, akár Kovács lánytól " bocs, elírtam, ott már a Kiss név nem szerepelhet, hiszen az az előző generáció során kiesett annak ellenére, hogy 25%-ban még ott lehetnek a génjeik a fiatalokban.
2022. dec. 8. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ugyanígy az Y kromoszóma alapján meghatározható egy közös ősapa is, de ez az Y kromoszómás Ádám hetvenezer évvel korábban élt mint a mitokondriális Éva.
2022. dec. 8. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 krwkco ***** válasza:
100%

"És még mondhatjuk, hogy szerencsénk van, mert akár annak az Évának a női leszármazottai is eltűnhettek volna anélkül, hogy különösebben lassult volna az ősi emberek szaporodási üteme."

Ez egy furcsa állítás.

Mert, ha az egyidőben élő embereknek már csak egyetlen mitokondriális Éva ősük van és ő eltűnne a génkészletből, az azt jelentené, hogy csak férfiak élnének a földön. És akkor tényleg lelassulna a szaporodás, az nem vitás.

2022. dec. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Krwcko, az imént elkezdtem leírni, miként gondoltam ezt, aztán letöröltem, mert közben rájöttem, jogos az észrevételed. Túlkombináltam.
2022. dec. 8. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 NTBS ***** válasza:
49%
Én úgy tudom, hogy a mostani teljes emberiség nagyjából 300 embertől származik.
2022. dec. 8. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul tudod, nagyjából 2000 embertől származunk, kb. 70000 éve.

De ezek már nagyjából a mai emberek voltak! Előttük sokkal több ember élt, csak itt volt egy nagy kihalás.


Még annyit, hogy ma is él egy ilyen mitokondriális Éva és egy Y-Ádám - csak azt nem tudjuk, hogy mennyi idő múlva lesz belőlük ősanya és ősapa.

Az biztos, hogy nagyon sokára, és nem egyszerre.

2022. dec. 8. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
88%

5: Nem, pont ez a lényege annak amit mondott hogy nem. Nem a mitokondriális Éva volt az egyetlen nő aki akkor élt de a ma élő embereknek ő a közös mitokondriális őse. Ezt a közös őst a ma élő emberek mitokondriális DNS-ének vizsgálatával állapították meg. Ezeket összehasonlítva a mutációk alapján egyrészt fel tudtak rajzolni egy leszármazási fát, mert az emberek mitokondriális DNS-e eltérő, a mutációk alapján különböző ún. haplocsoportokba sorolhatók, és akik ugyanabba a haplocsoportba tartoznak azoknak a történelem egy pontján volt egy közös mitokondriális ősük. Tegyük fel X szigeten élő nők haplocsoportja 1. A fiatal kalandorok férfiak és nők felfedező útra indulnak hajóikkal az egyik csapat viharba kerülve Y szigeten hajótörést szenvednek, és soha többet nem találnak vissza hazájukba a másik csapat Z szigeten landol ők meg nem akarnak visszatalálni mert utálják az anyósukat. Y szigeten a viharban sokan odavesztek pont úgy adódott hogy többnyire a nők, az egyikük nem tudja de ő mutációt hordoz az 1a haplocsoport mutációját és mivel csak öt nő van az egész szigeten ezért arányaiban jelentőssé válthat az 1 mellett az 1a. Az egyikük sajnos meddő, a másikba belecsap villám, a harmadik csak pasikat szül, a negyedik szül pár lányt is akik felnőnek de nem lesznek népszerűek a férfiak körében, de ott van 1a aki egy tucat lányt szült, olyanokat hogy minden férfi szíve értük dobban. Eltelik pár generáció és túlszaporodják a konkurenciát már minden nő 1a mitokondriális haplocsoportját hordozza.

Z szigeten megválasztják a törzsfőt, és mit ad Isten pont egy olyan nőt vesz feleségül akinek az anyja fél életét alkoholmámorban töltötte, ezért a lány mutáns lett, ő más mutációt hordoz, ő 1b. Z szigeten matrilineáris a társadalom, a státusz női ágon öröklődik. 1b lányai ezért feljebb vannak a hierarchiában, kelendőbbek, gazdagabbak, könnyebben hozzájutnak a javakhoz ezért az utódaik nagyobb eséllyel érik meg a pubertást és szaporodnak. A tehetősebbek pedig a sziget magasabban fekvő részein élnek, ezért 1-2 évszázaddal később amikor a cunami elönti a szigetet úgy alakul hogy csak az 1b haplocsoportot hordozók élik túl.

Eltelik 16.000 év az 1a populáció benépesítette Eurázsiát is, ott még rengeteg mutáció, rengeteg haplocsoportot hoz létre. Magas szintet ért el a tudomány a kutatók vizsgálják az emberiség mitokondriális DNS-ét. Ha az X szigeten, még élnek nők akik az 1 haplocsoportot hordozzák vagy élnek nők akik 1-től származnak akkor a kutatók megállapítják hogy az 1-et hordozó nő volt 16-22.000 éve minden ma élő ember közös mitokondriális őse. Éltek előtte is nők, akár vele párhuzamosan is akik más mitodns-t hordoztak de ma nincsenek anyai ágon egyenesági leszármazottaik. De mivel mint próbáltam szemléltetni hogy véletlenszerű, és nem véletlenszerű szelekció, sodródás, palacknyak-hatás stb. határozza hogy ki lesz az "Éva" a jövőben, ha Évát kivesszük is tudott volna szaporodni az emberiség. Lehet Éva lányai szebbek voltak, de ha Évának nincsenek lányai hát akkor Istenem, azt kell enni ami van. Akkor más lenne az Éva.

2022. dec. 8. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 krwkco ***** válasza:

#9

"5: Nem, pont ez a lényege annak amit mondott hogy nem. Nem a mitokondriális Éva volt az egyetlen nő aki akkor élt de a ma élő embereknek ő a közös mitokondriális őse."

Ezt a magyarázatot nekem címezted?

Én írtam a 2-es hozzászólást. :-)

2022. dec. 8. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!