Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy az emberek...

Miért van az, hogy az emberek szeme általában nem színes?

Figyelt kérdés

Nagyon sok főemlősnek világos szeme van, akár kékes zöldes is, gyakran sárga. (De úgy vettem észre sok állatnak sárga a szeme.) De ha barna is akkor halvány. De az emberben a sötét barna a gyakori. Miért van ez?

A közös ősünknek lehetett világosabb, vagy sárgás szeme? Afrikában ahol kifejlődött az ember lehet, hogy sötét szemre volt szüksége az embernek?



2022. dec. 9. 20:45
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Sok embernek is világos szeme van. Elég változatos szemszínek akadnak az emberek között, úgyhogy nem értem a kérdést.
2022. dec. 9. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Mármint úgy értem, hogy azt mondják a kutatók hogy az alapszine az embernek a barna, mert nyilván ezt a melanin adja. De mégis sok főemlősnek makifélének színes a szeme, tehát kevesebb benne a melanin.


Akkor az embernek lehet hogy egy nagyon régi ősének ami még Afrikában élt világosabb szeme volt és később lett a sötétbarna az uralkodó?

2022. dec. 9. 21:36
 3/8 A kérdező kommentje:
Meg ha a barna szem a normális miért van sok állatnak nem barna szeme. Vagy nincs olyan hogy a barna az alapállapot és csak az a normális? Mert azt olvastam hogy minden ami nem barna az csak mutáns
2022. dec. 9. 21:36
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Valóban eredetileg minden ember barna szemű volt, és később egy mutáció miatt alakult ki a kék szem, majd a kevert szemszínek. Színanyagból az embernek csak a barna jutott. Sárgás színű melanin is lehet a szemben, az adja a zöld és nagyon világos barna árnyalatokat.

Az állatvilágban rengeteg olyan változatos szín van (színes tollak, bundák, pikkelyek), ami az embereknél nincs. Ez van.

Afrikában mindenképp a barna szem volt előnyös, északon pedig a kék szem tudott jobban elterjedni.

2022. dec. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
De amúgy az lehetséges, hogy a majmokkal valaó közös ősünknek világos volt a szeme és később alakult ki a barna?
2022. dec. 9. 22:05
 6/8 anonim ***** válasza:
95%
Nem, a majmoknak, legalább is az emberszabású majmoknak is sötét szemük van. Az embernél ezt elég pontosan kikutatták, hogy mikor, hol alakult ki a kék szem mutáció. Még azt is tudják, hogy az illető férfi volt, és viszonylag sötét bőrű.
2022. dec. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt javaslom, hogy (milyen meglepő) üsd fel a wikit, ott részletesen kifejtik a melanin szerepét mind az emberben, mind az állatokban.

Arról fogsz majd olvasni, hogy eleve több fajta melanin létezik és ezek egymáshoz viszonyított aránya adja a szem, a haj és a bőr színét, hiányuk albínó változatot eredményez.

Kicsit hosszú, de lapozhatod, azt olvasod el, ami érdekel, nem kéri senki rajtad számon.

[link]

2022. dec. 10. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes módon a ma élő emlősöknek elég kevés színpigmentje van az állatvilág más ágaihoz képest. A kígyóknak és sok más hüllőnek a baran mellett egy fárga és egy vörös pigmentjük is van.

Eleképzelhető, hogy azért, mert a ma élő emlősök ösei a dinoszauruszok idején még üreglakó patkányszerű állatok voltak. Amil legfejlettebb éjszaka merészkedtek elő az üregükből. Sötétben minden ló fekete, így ezek az állatok se őriztek meg túl sok színt.

A dinoszauruszok hanyatlása után az ő leszármazottaik népesítették be a felszínt a mai emlősökkel.

2022. dec. 10. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!