Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van hideg a hegyekben,...

Denber kérdése:

Miért van hideg a hegyekben, miért melegebb a tengerszint közelében? Talán visszahűt minket a világűr?

Figyelt kérdés
Mondjuk mást nem tudok elképzelni, csak hogy fentről kapjuk azt is a nyakunkba mint a meleget.

2022. dec. 18. 11:38
1 2 3 4
 21/38 A kérdező kommentje:

"üvegházhatás, ami visszatartja a kifelé menő hőt."

Nagyrészét de nem az egészet...


Hová távozik? mi veszi át? El nem vész.

Márpedig a helyébe belép a hideg, vagy ezt hogy kell mondani?

2022. dec. 18. 21:40
 22/38 anonim ***** válasza:

Sugárzásnál nem lép be a helyére semmi.

Az anyag, ami sugároz, energiát veszít, tehát hidegebb lesz.

Az energia meg tényleg nem vész el, hanem szépen megy a maga útján a sugárzással.

2022. dec. 18. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 A kérdező kommentje:

"Sugárzásnál nem lép be a helyére semmi."


Szóval valami elvonja a hőt, ez a valami nem lehet semmi, azaz ott van a közelben, ha nem volna ott csak a "tökéletes" légüres tér akkor ugye nem hűlne vissza? Gondolom mert akkor nincs minek átadja, lesugározza, stb.


Feltételezem: akkor rossz mondattal lehet azt mondani hogy elvonja a hőt az ami számomra azt jelentené, hogy visszahűti a Merkurt.

2022. dec. 18. 23:39
 24/38 sadam87 ***** válasza:
100%

#23

"Szóval valami elvonja a hőt, ez a valami nem lehet semmi, azaz ott van a közelben, ha nem volna ott csak a "tökéletes" légüres tér akkor ugye nem hűlne vissza?"

De, igen, tökéletesen légüres térben is lehülne. Krwkco már az 5. válaszban leírta...

"Gondolom mert akkor nincs minek átadja, lesugározza, stb."

Nem kell, hogy átadja valaminek. Ha kisugárzott infravörös sugárzást, azzal leadott energiát, így csökken a hőmérséklete. Tök mindegy (Ebből a szempontból), hogy az az infraavörös sugárzás öt méteren belül elnyelődik, vagy a végtelenségig megy, és sosem nyelődik el.

2022. dec. 19. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 A kérdező kommentje:

Akkor ahogy a légkör beengedi az infravörös sugarakat úgy kifelé is megtörténhet?

Ekkor tényleg rosszul mondtam az ismerősömnek, hogy vissza hűt a világűr.

valójában akkor mi adjuk le sugárzással a "fölösleges" meleget?

2022. dec. 21. 22:40
 26/38 anonim ***** válasza:

A légkör beengedi a fényt, ÉS nem nagyon engedi ki a hőt.

A kettő viselkedése erősen különbözik!

És igen: ami meleg kimegy, az sugárzással megy ki, mert máshogy nem tud. A többihez ugyanis anyag kellene.

2022. dec. 21. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 A kérdező kommentje:

"ÉS nem nagyon engedi ki a hőt."

Szóval kiengedi a de mint ahogy befelé sem engedi az teljes mennyiséget, így kifelé is nagyjából ez lehet az arány?

Gondolom kifelé jóval kisebb hőről van szó, mivel a hő nagy része elnyelődik, visszafelé már kevesebb ennek a légkör által megszűrt része még kevesebb, de valami azaz a világűr felé is sugárzunk hót ezáltal mi pedig hűlünk?

(és számomra ez volna a vita lezárásához az érv, hogy csak a megfogalmazásban tévedtem, a hőt leközvetítjük, elektromágneses sugárzással.)

Valahogy így van?

2022. dec. 21. 23:29
 28/38 anonim ***** válasza:

Melyik részét nem érted annak, hogy befelé túlnyomórészt FÉNY érkezik, míg kifelé nagyrészt HŐ akarna menni?

És hogy a légkör ezekkel szemben MÁSKÉPP viselkedik?

2022. dec. 22. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 A kérdező kommentje:

A kérdés legfontosabb része számomra, ami eddig nem volt megválaszolva egyértelműen, az hogy megy ki hő a világűr felé vagy sem, a mértéke hogy kicsit vagy éppenhogy ez számomra nem fontos, csak az hogy távozik e hőenergia a világűr felé?


Én azt mondtam, hogy megy ki hő, bár én úgy fogalmaztam hogy visszahűt a világűr, ami ezekszerint nem helyes hogy visszahűt, viszont a hő megy kifelé. Ugye?

2022. dec. 22. 01:21
 30/38 anonim ***** válasza:

Igen.

Ha nem menne ki, a Föld már felrobbant volna.

2022. dec. 22. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!