Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az igazság az újszülöttek...

Mi az igazság az újszülöttek agyával kapcsolatban? Ismeretterjesztő műsorokba totálisan ellentétes dolgokat hallok néha.

Figyelt kérdés
Most hallottam egy videóban, hogy az újszülöttek neuronjainak száma kábé ugyanannyi, mint egy felnőtté, csak még nincsenek szinapszisaik. Én úgy tudtam, hogy vannak, sőt, sokkal több, és tanulás útján fognak igazából elsorvadni, nem pedig növesztenek.

2023. febr. 10. 11:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul hallottad.

A tanulás növel, nem sorvaszt.

2023. febr. 10. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy a szóhasználatban van különbség. Itt például:

[link]

ez olvasható: "szinapszisok kezdetben rendkívül gyorsan szaporodnak, másodpercenként több mint egy millió új szinapszis képződik"

Mármost szerintem ezek a szinapszisok a hálózat általános vázát adják, a másodpercenként több mint egy millió új szinapszis az nem tanulás miatt megerősödő szinapszis, hanem csak lehetőség, egy hálózati váz, amiből majd tanulás útján meg fognak egyesek erősödni, mások elsorvadni, amik nincsenek használva. Amennyire tudom, ritka esettől eltekintve a tanulás szinapszisokat erősít meg, de nem tud távoli pontok között tanulás útján szinapszis nőni, hiszen honnan is tudná, hogy hova nőjön. Ehelyett genetika szabályozza, hogy nőjön egy csomó mindenhova, és majd tanulás útján ebből megerősödnek egyesek, mások kihalnak. Szerintem így van, te meg azt állítod, hogy nem?

2023. febr. 10. 12:52
 3/7 A kérdező kommentje:

"A peri- ill. posztnatális (születéskor ill. születés után) időszakban az agykéreg kapcsolatrendszerének kialakulása zajlik, a szinapszisok száma sebesen növekszik, ez az. un. proliferációs fázis, melyet egy un. eliminációs (csökkenő) fázis követ."


Már emiatt is csak részben lehetne igazad, mert itt határozottan azt írja, hogy van csökkenő fázis. De én azt gondolom, hogy a növekvő fázist nem lehet tanulásnak nevezni, az csak egy hálózati feltételt teremt/növeszt a tanuláshoz. Ez különböző szakaszokban történhet meg, tehát maikor a gyerek olyan korú, hogy beszélni tanul, akkor megnövekszik a szinapszisok száéma a beszéd területén, de az még nem tanulás, csak felkészülés a tanulásra, majd a rengeteg sok új szinapszisból megerősödnek tanulás útján, amikre szükség van, és elhalnak azok, amikre nincs.

2023. febr. 10. 12:57
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Úgy van, ahogy most írtad.

Kezdetben nincsenek szinapszisok, aztán nőni kezdenek.

A tanulás azt jelenti, hogy egy szinapszist gyakran használnak, az megerősödik. Amit nem használnak, az elsorvad.

De ez az egész életkorban így megy.

2023. febr. 10. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Te az 1-es vagy? Mert akkor rosszul írtad, hogy "A tanulás növel, nem sorvaszt."


Egyrészt az a szinapszisok növekedése (amiről írsz, írtam és idéztem) még nem tanulás, az csak egy folyamat. Másrészt a tanulás sorvaszt is. Ahogy egy neuronhálózatban a súlyok változása jelenti a tanulást, abban az erősödés és a gyengülés is benne van, egyformán része.

2023. febr. 10. 13:26
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Attól még a tanulás továbbra sem sorvaszt.

Ha valamit nem használnak, az sorvasztja.

2023. febr. 10. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:
100%

"hogy az újszülöttek neuronjainak száma kábé ugyanannyi, mint egy felnőtté, csak még nincsenek szinapszisaik"

Nem igaz, hogy nincsnek szinapszisaik. Ha nem lennének, egyáltalán nem műödne az idegrendszerük, pedig ez elég nyilvánvalóan nem így van. Az igaz, hogy jóval kevesebb még a szinapszisok száma a születéskor, mint később.

[link]

A neuronok számára vonatkozóan sajnos nem ismerek és nem is találok jó adatokat. (Nem tudom, hogy vannak-e egyáltalán általános adatok, nem csak egyes agyterületekre.) Pár részre igen, az amigdala nevű agyterületen például növekszik a számuk egészséges emberekebn (Fig 1., a képen az NT az egészséges, az ASD az autistákat jelöli).

[link]

Ma már tudjuk, hogy neuronok felnőttkorban is tudnak képződni például a hippocampusban. Ugynakkor azért (az agy összes neuronjának számával összevetve) túl sok nem képződik, így simán lehet, hogy kisgyerekként több a neuronunk, mint felnőtt korban. (A fenti cikk alapján ha jól látom, jelenleg nem tudják, hogy azért növekszik-e a neuronok száma az amygdalában, mert ott is képződnek újak, vagy máshonnan vándorolnak oda.)

"Amennyire tudom, ritka esettől eltekintve a tanulás szinapszisokat erősít meg, de nem tud távoli pontok között tanulás útján szinapszis nőni, hiszen honnan is tudná, hogy hova nőjön."

Szinapszisok megerősödése is lehet az axon úja, de simán létrejöhetnek új szinapszisok is, felnőtt korban is, bár tény, hogy akkor kevesebb jön létre, mint a csecsemőkben.

Hogy honnan tudja az axon, merre jöjjön, azt a wikipedia cikk alapján még nem tudják pontosan, de attól még nagyon úgy tűnik, hogy tudja. (De kémiai jelzések egész biztosan szerepet játszanak benne.)

[link]

"Ehelyett genetika szabályozza, hogy nőjön egy csomó mindenhova, és majd tanulás útján ebből megerősödnek egyesek, mások kihalnak."

Egyáltalán nem csak a genetika szabályozza. (Persze az is.)

2023. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!