Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy hívjuk azt a valószínűség...

U. Xorter kérdése:

Hogy hívjuk azt a valószínűségi eloszlást, amikor ha T idő eltelt, akkor 50% esélye van, hogy az A esemény még T idő múlva következzen be?

Figyelt kérdés
Tudunk rá példákat is?

2023. febr. 12. 01:22
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Úgy esetleg lenne értelme, hogy az első 24 órában való bekövetkezés esélye mondjuk 10 százalék, onnantól kezdve pedig ahogy te mondod.
2023. febr. 13. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
@dssfsdfds, a kérdés úgy szól, hogy ha T idő eltelt és nem állt le a program, de igaz az általam leírt valószínűségi tulajdonság, akkor T függvényében várhatóan mikor áll le a program? Tekintsünk el attól, hogy az elindítástól bármekkora pozitív valós t időpontig nagy valószínűséggel le kellett volna már állnia.
2023. febr. 13. 15:37
 13/21 anonim ***** válasza:

"Nincs ilyen. Ha lenne ilyen, annak ugyanúgy kis időpillanatokra is igaznak kell lennie."[...]


Ez nem igaz, ha azt a feltételt elégíti ki hogy : "ha eltelt 1 nap, akkor 50%, hogy leálljon a kötvetkező 1 napon belül"


Akkor abban az idő intervallumban ez igaz.


"Úgy esetleg lenne értelme, hogy az első 24 órában való bekövetkezés esélye mondjuk 10 százalék, onnantól kezdve pedig ahogy te mondod."


A felsorolt időintervallumokon túl továbbra is definiálatlan.


"a kérdés úgy szól, hogy ha T idő eltelt és nem állt le a program, de igaz az általam leírt valószínűségi tulajdonság, akkor T függvényében várhatóan mikor áll le a program?"[...]


Továbbra se definiáltad a teljes időtartományra, lásd @12:09-es hozzászólás.

2023. febr. 13. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
#13-as, azok az időtartamok csak random példák! Helyettesítsd be bármilyen pozitív valós számmal őket.
2023. febr. 13. 15:50
 15/21 anonim ***** válasza:

Nem tudom már miről beszélünk, az eredeti kérdésről vagy valami random másik példákról ahol a megadott példa se volt a legjobban definiálva.

Ha arról beszélünk amiről @dssfsdfds 15:11-kor és minden T hosszú időre igaznak kell lennie, hogy egy kezdettől számított bármely T idő múlva még 50% valószínűséggel nem következett be, akkor arra az igaz amit @dssfsdfds állított. Kiegészítve még azzal a teljesség kevéért, hogy folytonos esetben.


Diszkrét esetben se lehet.

Íme a példa diszkért esetre : [link] .

Diszkrét esetre az egymás után szekvenciálisan bekövetkezett események sorozataként lehet tekinteni.

A képen hogy minden eseménysorszámnál tudjam jelölni, hogy meddig tart a hatásköre színezve 2 dimenzióba ábrázoltam. Pl a 3-as esetménynél vízszintesen 3-tól 6-ig be van színezve. Zölddel van jelölve ahol még érvényes a korábbi esemény hatásköre is, kékkel ahol már nem. Továbbá fehér 1 jelöli hogy az adott sorszámú esemény hozzájárul e, hogy legalább mégegyszer addig folytatódhat e, fehér 0 jelöli ha nem járul hozzá. Ebben a példában a feltétel a 6-os esemény után sérül, mivel a többi esemény nem járulhat hozzá, ezzel elveszve az 50%-os valószínűségű randomitást, attól kezdve determinisztikusan csak 0 lehet.

2023. febr. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Így remélem még érthetőbb : [link]

Világos színekkel már azt jelöltem hogy meddig terjedhetne a hatásköre, de már 10-nél (be is van keretezve) már végállapot van.

2023. febr. 13. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

A szerintem a kérdező arra akar kilyukadni, hogy ha egy program az első nap nem áll le és

a második nap 1/2 eséllyel áll le,

a negyedik nap 1/4 eséllyel áll le,

a nyolcadik nap 1/8 eséllyel áll le,

és így tovább,

akkor várhatóan mikor áll le.


Ez egy sima geometriai eloszlásnak tűnik, ahol a várható érték 1/p, vagyis 2, ami a negyedik napot jelenti (mert a valószínűségi változó jelen esetben úgy néz ki, hogy a második napot jelöljük egyessel, a negyedik napot kettessel).

2023. febr. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Vagy lehet, hogy igazából nem is erre kíváncsi, hanem minden T időpillanathoz hozzá akarja rendelni a #17-ben levezett várható értéket.


Tehát T=1-nél a negyedik napon áll le várhatóan,

T=2-nél a nyolcadik napon áll le várhatóan,

T=3-nál a tizenkettedik napon áll le várhatóan,

stb.

2023. febr. 13. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Nekem ez már teljesen katyvasz az egész.

Geometriai eloszlás diszkrét esetben van. A "minden T időpillanathoz hozzá akarja rendelni a #17-ben levezett várható értéket", (bár kis t-vel jelöltem az időpillanatot, T-vel az adott időintervallum hosszát, de ez most részletkérdés). Ez pedig folytonos esetet feltételez.


"Tehát T=1-nél a negyedik napon áll le várhatóan,"[...]

T=1 , T=2 stb. ezek se világosak, mi az időegység, meg miért pont akkor áll le.

2023. febr. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Utolsó hozzászólásom, biztos már így is elég fasságot írtam.


A kérdező feltehetően egy fiatalodó tulajdonságú folytonos eloszlást vár válasznak. A geometriai (exponenciális) eloszlás nem fiatalodó, azonban ha úgy feleltetjük meg a napokat a valószínűségi változó értékeinek, ahogy a 17-ben tettem, szerintem ugyanarra a megoldásra jutunk. Ha jönne egy szakember, többet tudnánk meg.

2023. febr. 13. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!