Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A súrlódási erő miért egyenlő...

A súrlódási erő miért egyenlő az eredő erővel?

Figyelt kérdés

2023. márc. 7. 18:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Akkor ha áll a test, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez akkor a rá ható erők eredője zérus. Ez azt jelenti, hogy a súrlódási erő a testre ható többi erő eredőjének ellentettje, azaz azzal egyenlő nagyságú ér ellentétes irányú.
2023. márc. 7. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
77%
A súrlódási erő az a erő, amely két érintkező felület között fellép, és mindig ellentétes irányú a mozgással. Ha egy testre ható erők egyensúlyban vannak, akkor az eredő erő nulla. Ez azt jelenti, hogy a súrlódási erő nagysága megegyezik a testet mozgató másik erővel (pl. húzóerővel) . Ha viszont a testet mozgató erő nagyobb vagy kisebb a súrlódási erőnél, akkor az eredő erő nem nulla, és a test sebessége változik.
2023. márc. 7. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az eredő erő a testre ható összes erő összege. Surlódás mozgás közben lép csak fel, ha tehát a test áll, akkor a súrlódási erő nulla, és az összes erő eredője is nulla, vagyis e kettő megegyezik. Ha viszont a test mozog, akkor a súrlódási erő csak akkor egyezik az eredővel (vagyis az összes erő sszegével), ha más erő nem hat rá. Ugyanis ha F0 a többi erő és ez nulla, akkor Fe = Fs + F0 = Fs.
2023. márc. 7. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Van olyan is, hogy támadási súrlódás. Ekkor áll a test.
2023. márc. 8. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem támadási, hanem tapadasi!
2023. márc. 8. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 krwkco ***** válasza:

"Van olyan is, hogy támadási súrlódás. Ekkor áll a test."

És akkor a súrlódási erő NEM egyenlő az eredő erővel. Mint sok más esetben sem.

2023. márc. 8. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 dq ***** válasza:

Nem is egyenlők.


A 'súrlódási erő' kifejezés csak annyit jelent hogy két test mechanikusan kölcsönhat a felületükkel párhuzamosan, ezért nagyon sok minden nem állítható róla. (A fizikában az "erő" szót csak odarakják a /jelenségek/ mögé, ha lendületváltozást okoznak vagy okoznának de nem teszik, nagyon tág fogalom, kb definiálni sem lehet, nem hogy állítani róla bármit.)


Például akár kényszererő is lehet súrlódási erő, ha tolnál egy nehéz ládát, de az nem mozdul, akkor a "súrlódási erő" akkora amekkorával a ládát tolod, és nem nagyobb vagy kisebb. Tök máshogy viselkedik, mint mondjuk a gravitációs vagy az elektromos erő, amelyek értéke tök független a testekre ható több erőtől.

2023. márc. 10. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!