Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az oxidáció és...

Mit jelent az oxidáció és redukció? (Szervetlen/Szerves kémiában)

Figyelt kérdés

2023. márc. 11. 21:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

gugli, de kikeresem neked.


Az oxidáció és redukció a kémiai reakciók fontos fogalmait jelentik. Az oxidáció az egyik vegyérték csökkentését, azaz elektronvesztést jelent, míg a redukció az elektronfelvételt jelenti, vagyis a másik vegyérték növelését. Az oxidáció és redukció egymással szorosan összefügg, és együtt alkotják a redox (redukció-oxidáció) folyamatokat.


Az oxidáció és redukció fogalmakat az elektronok mozgásával kapcsolják össze. Az oxidáció során egy anyag veszít elektronokat, amelyeket egy másik anyag felvehet. Az oxidáció során a vegyérték csökkent, és a molekula pozitív töltést kap. A redukció során egy anyag elektronokat fogad be, amelyeket egy másik anyag ad le. A redukció során a vegyérték növekszik, és a molekula negatív töltést kap.


Például, ha vasat oxidálunk, akkor oxigént vesz fel, és vas-oxid keletkezik. Ebben a reakcióban a vas oxidálódik (veszít elektronokat), és az oxigén redukálódik (felvesz elektronokat). A folyamat egyensúlyban van, és az elektronok áramlása miatt a reakció exoterm (energiát adó).


Az oxidáció és redukció fontos szerepet játszanak az életben és az iparban is. Az anyagcsere folyamatok, mint például a légzés, a fotoszintézis, és az oxidatív foszforiláció redox folyamatokon alapulnak. Az iparban az oxidáció és redukció reakciókat használják a különböző anyagok előállítására, mint például a vasércből vas előállítására, vagy az élelmiszerek konzerválására.

2023. márc. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A nemesgázszerkezet elérése elektron leadásával és felvételével. Ebben a sorrendben.
2023. márc. 11. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
De a szerves kémiában mást jelent, nem? (hidrogén addíció, oxigén addíció stb..)
2023. márc. 11. 21:33
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanazt jelenti... Az addició hogy jön ide?
2023. márc. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hát én úgy tudom, hogy amikor egy telítetlen vegyületet hidrogén addícióval telítetté varázsolunk, akkor azt is redukciónak nevezzük.
2023. márc. 11. 21:37
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ajjaj.... Olvasgass még.
2023. márc. 11. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
hát én ebben biztos vagyok, csak megerősítésre van szükségem. Kémia faktos vagyok, májusban érettségizem... ajjaj
2023. márc. 11. 21:44
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Én se sokat tudtam mikor faktos voltam.:) Itt nem feltétlen kémiai tudás probléma van, hanem úgy általában gondolkodásbeli fejlődésre van szükség.
2023. márc. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Zcom09 ***** válasza:

Álltalában ha egy atom egy ugyan olyan atommal van kötésbe azt nem számoljuk. Így lesz az elemi gázok ox. száma is 0, vagy a peroxidokban az oxigéné 0,5. Emellett az oxidációs számnál a részleges oxidációt is 1 egységnek vesszük. Így az ox számban ugyan úgy fog megjelenni egy F- és O- kötés által okozott változás. Hiába más a valós oxidáltság.


Mivel a C-C kötést nem számoljuk bele az ox számba így egy hidrogénezés +2-t ad a molekulához, így adódik hogy a két szénatomnak redukálódnia kell hogy megtartsák a semleges töltést. Ahogy egy hidrogén -OH ra való cserélésénél a metán esetében C atom ox száma +4-ről +2-re csökken tehát oxidálódik. De viszont ha mondjuk megnézzük a metanolt és a fluor-metánt akkor azt látjuk hogy ugyan az a C ox száma, hiába a fluor sokkal erősebb elektronvonzó képessége. Így maga az ox szám nem igazán alkalmas a szerves C atomok oxidációs állapotának leírására.

2023. márc. 12. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

“Az oxidáció során a vegyérték csökkent, és a molekula pozitív töltést kap. Redukcionál negatív töltést kap.”


Ez miért van így?

2023. márc. 12. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!